Tırnak Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler. Basit ve Etkili 16 Adım

Sağlıklı ve güçlü tırnaklar için neler yapabilirsiniz? Bakımlı tırnaklar için hangi besinler tüketilmelidir? Daha hızlı uzayan ve güzel tırnaklara nasıl sahip olabilirsiniz?

Güçlü ve parlak tırnaklar istiyor ve kırılmaların, çatlamaların önüne geçmek için yazımızı okumanız yeterli. İster inanın ister inanmayın ama tırnaklar ölüdürler, canlı olan kısmı sadece kökleridir. Ölü olmaları onların hiçbir şeye ihtiyaçları olmadığı anlamına gelmiyor. Eğer sağlıklı tırnaklar istiyorsanız sizin mükemmel bir diyet planına ihtiyacınız var.

Herkes güzelliği gösteren sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak ister. Dahası, hızlı büyüyen sağlıklı güçlü tırnaklar sizin genel sağlığınızın da yansımasıdır. Tırnaklar, keratin adı verilen saçlarınızla aynı protein bileşiminden oluşmaktadır. El tırnakların büyümesi yavaş olmasına rağmen, hala ayak tırnağı büyümesinden daha hızlıdır. Tırnaklar her ay yaklaşık olarak 2-3 mm civarında uzama sağlar.

Tırnak sağlığını olumsuz etkileyen faktörler nelerdir?

Bununla birlikte, bazı insanlardaki hormonsal değişiklikler, yaşlanma süreci, kemoterapi, sağlık sorunları, beslenme yetersizlikleri ve ilaçlar gibi çeşitli faktörler sağlıksız ve yavaş tırnak büyümesine yol açabilir.

Bunun aksine çocukların tırnakları hamile ve ergenlik dönemindeki kimselerden daha hızlı uzar. Konu tırnakların hızlı uzaması değil fakat hızlı tırnak büyümesi sağlıklı güçlü tırnakların işaretidir. Zayıf ya da yavaş tırnak büyümesi olan kişilerde tırnak kırılması, yarılması, kırılganlaşma meyil ve diğer tırnak problemleri görülür. Tırnak büyümenizin hızını arttırmak için yapabileceğiniz farklı yollar vardır. Bu ipuçları ve teknikler tırnak direncini arttırmaya da sağlıklı tırnaklara kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Bunların dışında aşağıdaki faktörler de tırnak sağlığını tehdit eder.

  • Tırnak yeme alışkanlığı (bakteriyel enfeksiyona neden olabilir)
  • Tırnak cilasını çıkarmak tırnakları sağlıksız, zayıf, kırılgan ve çirkin hale getirmenin yansıra tırnaklarınızın büyümesini de durdurur
  • Tırnak cilası kullandığınızda, temel katın unutmamalısınız
  • Çok fazla akrilik ve jel kullanmak tırnaklarınızı zayıf ve sağlıksız yapar

Tırnak büyümeniz yavaşsa, bir hafta içinde normale döndürüp hızlandırmayı düşünüyorsanız evde kullanabileceğiniz şaşırtıcı ilaçları ve çözümlerini deneyebilirsiniz.

Sağlıklı tırnaklara sahip olmak için atacağınız adımlar nelerdir? Sağlıklı tırnaklar için nasıl beslenmeliyim? Tırnaklara ne iyi gelir? Tırnak bakımında nelere dikkat edilir?

Tırnaklar, besin maddelerinden yararlanan en son kısımlardır ve sizin düşük bir beslenme alışkanlığınız varsa sağlıklı tırnaklarınızın olabileceğini söyleyemeyiz. Bu da tırnaklarınızı zayıf ve kırılgan hale getirebilir. Doğru yiyecekleri yiyerek tırnaklarınızı daha güçlü ve daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. İşte sizin için seçtiklerimiz.

1. Fasulye

Tırnak bakımı dendiğinde kimsenin aklına fasülye gelmez. Halbuki fasulye, tırnak kırılması ve genel tırnak sağlığı açısından önemli olan biyotin kaynağıdır. Hafif bir biyotin eksikliği bile tırnakların kurumasına ve büyümesinin yavaşlamasına neden olabilir. İster yeşil fasulye isterse de soya ya da diğer çeşitleri olsun diyetinin bir parçası haline getirin.

2. Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği çinko bulundurur ve bu da savunma sisteminin düzgün çalışmasını sağlar ve bağ doku oluşumunu destekler. Aynı zamanda çinko,  bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olan ve bağ dokuları oluşturmada önemli bir rol oynayan bir besin çinko içerir. Çinko eksikliği tırnaklarda beyaz bölgelere neden olabilir. Çinko aynı zamanda tırnakların oluşunda görevli olan proteinlerin sentezinde de önemlidir.

3. Brokoli

Brokolide demir bulunur ve demir alyuvarları zenginleştirir. Bu sayede kolayca kırılan ve soluk renkte olan tırnaklarda, bu dokunun oksijen seviyesini artırarak tırnakların daha güçlü olmasını sağlar. Demir eksikliği tırnaklarda tepeli görünümün oluşmasına neden olabilir. Çiğ ya da pişmiş şekilde brokoliyi tüketebilirsiniz.

4. Süt

Vücuttaki kalsiyum eksikliğinin tırnakların kırılgan ve kuru olmasına neden olduğu tespit edilmiştir. Süt yüksek kalsiyum içeriği sayesinde tırnakları güçlendirir ve daha hızlı büyümesini sağlar. Her gün en az bir bardak süt içmeye çalışın. Vücudun kalsiyumu tamamen emmesine yardımcı olmak için de sütü yumurta, mantar gibi D vitamini bakımından zengin yiyeceklerle tüketin.

5. Yumurta

Yumurta protein deposu bir yiyecektir. Tırnaklarında bir çeşit protein olan keratinden oluştuğu unutulmamalıdır. Bu kapsamda sağlıklı ve güçlü tırnaklar için günde 2 yumurta tüketmeye çalışın.

6. Havuç

Havuç A vitamini deposudur. Düzenli olarak havuç tüketimi sadece tırnaklar için değil aynı zamanda vücudun diğer bölümleri için de yararlıdır. Tırnakların mat ve kuru olmasını önlemesinin yanında cilt ve saçın da kalitesini artırabilir. Havucu çiğ olarak yada suyunu sıkarak tüketebilirsiniz.

7. Domates

Domates yüksek miktarlarda biyotin ve likopen içerir. Yanı sıra A ve C vitamini bakımından da zengindir. Tüm bu özellikler bir araya geldiğinde karşınıza sağlıklı, parlak bir görünüme sahip tırnaklar çıkacaktır. Domatesleri çiğ olarak yiyin, çünkü pişirdiğinizde pişirdiğiniz C vitamini yok edebilir.

8. Muz

Muz potasyum deposu bir meyvedir. Potasyum vücudunuzun enerji düzeyini artırır. Silika minerali bakımından da zengin olması onu tırnaklarınız için mükemmel yapar. Silika tırnaklarınızı güçlendirir ve görünümünü güzelleştirir. Çinko ve B6 minerali de sağlıklı tırnakları kazanmak için ideal bileşenlerdir.

9. Su

Su vücudun her alanında sağlık demektir. Susuzluk migrenden kırışıklıklara kadar geniş yelpazede sağlık sorunlarına yol açabilir. Dehidrasyon ya da vücudunuzun susuz kalması kırılgan tırnaklara neden olabilir. Bu çerçevede günde 8- 10 bardak su içmeniz önerilir.

Ayrıca su bakımından zengin olan içecekler tüketmenin yanında çay, kahve, alkol ve gazlı içecekler içmekten kaçının.

10. Tatlı Patates

Tatlı patates bağışıklık sistemini geliştirir ve bu da doğrudan güçlü ve sağlıklı görünen cilt ve tırnaklara sahip olmanızı sağlayabilir. Tatlı patates beta-karoten yüklüdür ve bu da vücutta A vitaminine dönüştürülür. A vitamini ise tırnak sağlığını destekleyen hücre büyümesi için şarttır. A vitamini eksikliği kuru ve kırılgan tırnaklara yol açabilir.

11. Vitamin takviyeleri

VİTAMİN H (BIOTIN). Biotin cildinizin, tırnak ve saçınızın sağlığı için çok önemidir. Biyotin açısından zengin yiyecekler yiyerek veya biyotin takviyeleri alarak biotin tüketebilirsiniz. Saç ve tırnak gelişimi için günde yaklaşık 30-40 mikrogram biyotin almalısınız. Muz, somon ve avokado, büyük biyotin kaynaklarıdır.

VİTAMİN A. Doğal bir antioksidan olması nedeni ile kemiklerin, dokuların, tırnakların ve dişlerin güçlendirilmesinde birebir etkilidir. A vitamini vücudunuzdaki hasarı iyileştirir ve toksinleri vücudunuzdan temizler. Saç büyümesi için ıspanak, greyfurt ve elma A vitamininin mükemmel kaynaklarındandır.

VİTAMİN C. C vitamini güçlü bir doğal antioksidandır. İnsanlar soğuk algınlığı ve gribin önlenmesi için C vitamini alımını artırırlar. Ancak bu vitamin tırnakların daha hızlı büyümesini sağlayan hayati bir vitamintir. Doktorunuza danıştıktan sonra C vitamini takviyeleri alabilirsiniz. Ayrıca, turunçgiller, yaban mersini, yapraklı yeşillikler, domates ve çilek gibi C vitamini açısından zengin besinler tüketebilirsiniz.

VİTAMIN B9 (FOLİK ASİT). Folik asit veya B9 vitamini, doğal olarak tırnakların büyümesi konusunda inanılmaz bir vitamindir. Uzun ve muhteşem bir saça ve sağlıklı tırnaklara sahip olmak için günlük 400-500 mcg folik asit alabilirsiniz. Yumurta, yapraklı yeşillikler, turunçgiller ve pancar gibi folik asit açısından zengin yiyecekler tüketmeniz tavsiye edilir.

12. Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı

Zeytinyağı tırnaklarınızı besleyerek ve nemlendirerek tırnaklarınızı sağlıklı hale getirir. Ayrıca tırnak büyümesini artıracak ve kan dolaşımını artırabilecek E vitamini ile doludur. Bunun için hafif sıcak zeytinyağı ile 5 dakika masaj yapın ve gece boyunca tırnaklarınızda bıraktıktan sonra sabah yıkayınız.

Hindistan cevizi yağı da zeytinyağı gibi cildinizi ve tırnaklarınızı besleme ve nemlendirme özelliğine sahiptir. Ayrıca, hindistan cevizi yağı tırnaklarınızdaki mantar enfeksiyonlarını tedavi edebilir. Her iki yağı da düzenli kullanarak güçlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz. Kullanım zeytinyağı gibidir.

13. Keten tohumu yağı ve çay ağacı yağı

Keten tohumu yağı omega 3 yağ asitleri ile yüklüdür. Ayrıca, tırnak büyümesi için B vitaminleri, magnezyum, protein, çinko, lesitin, potasyum ve diğer temel vitaminler bakımından zengindir. Bu nedenle, keten tohumu yağı hemen hemen bir haftada tırnaklarınızda şaşırtıcı sonuçlar sağlayacaktır. Keten tohumu yağı tırnak kuruması, çatlaması, kırılganlık ve parçalanma ile de ilgilenir.

Çay ağacı yağı, suçiçeği, akne, tıkanıklık, bakteriyel enfeksiyonlar, baş bitleri, mantar enfeksiyonları, sedef hastalığı, kuru keseler, kaynar ve güneş yanığı için etkili bir ilaçtır. Hepsi bu değil. Çay ağacı yağı ayrıca tırnak sağlığında (özellikle tırnak mantarı) da muhteşem sonuçlar vaat etmektedir.

Keten tohumu yağını zeytinyağı gibi kullanınız. Çay ağacı yağı ise yarım yemek kaşığı E vitamini ile birkaç damla çay ağacı yağı karıştırılarak kullanılır. Bu yağ karışımını tırnaklarınıza sürün, birkaç dakika masaj yapın ve 30 dakika bekletin. Ardından durulayın.

14. Elma sirkesi

Elma sirkesi, tırnak büyümesini hızlandırmak ve tırnaklarınızı sağlıklı tutmak için etkilidir. Elma sirkesi demir, kalsiyum, vitamin, potasyum, malik ve asetik asit, magnezyum vb. bakımından zengindir ve bu sayede birçok tırnak enfeksiyonunu tedavi edebilir. 1:1 oranında su ile elma sirkesini karıştırın. Bu karışımda tırnaklarınızı 15 dakika bekletin ve durulayın. Günlük olarak uygulayınız.

15. Karbonat

Karbonat tırnak büyümesini hızlandırabilir ve tırnaklarınızı doğal ve verimli bir şekilde güçlendirebilir. Ayrıca, tırnak mantarı veya tırnak enfeksiyonlarından muzdaripseniz, karbonat size önemli bir avantaj ve rahatlama sağlayabilir.

Eğer kabartma tozu kullanmak istiyorsanız, yeterli miktarda su ile kabartma tozu birleştirin ve bir krem elde edin. Bu macunu tırnaklarınız üzerine yayın ve birkaç dakika masaj yapın. 10-15 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın. Hepsi bu.

16. Portakal ve limon suyu

Hepimiz portakal suyunun genel sağlık ve bağışıklık sisteminiz için iyi olduğunu biliyoruz, çünkü C vitamini ve antioksidan açısından zengindir. Portakal suyu ayrıca böbrek taşı riskini azaltmaya, kan dolaşımını artırmaya, tansiyonu düşürmeye ve vücudunuzdaki kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir.

Portakal suyunun tırnaklara uygulanması C vitamini sayesinde kolajen üretimini artırarak tırnak sağlığını geliştirir. Kollajen tırnak direncine katkıda bulunur. Zayıf kollajen üretimi kırılgan tırnaklara yol açabilir. Portakal suyu ayrıca tırnak büyümesi için hayati olan folik asit içerir.

Tırnaklarınızı portakal suyu ile dolu bir kapta ıslatın. 10 dakika bekletin ve Ilık suyla yıkayınız.

Limon da portakal gibi C vitamini zenginidir. Çoğu kadın cildi aydınlatmak ve sivilcelerden kurtulmak için limon suyu uygular. Limonda bulunan C vitamini, tırnak büyümesini hızlandırmada önemli rol oynar. Limon tırnak sarılığını tedavi edebilir. Ayrıca, limonun uygulanması tırnaklarınızı parlak hale getirebilir.

1 yemek kaşığı limon suyu ile 3 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırın. Bu karışımı birkaç saniye ısıtın ve tırnaklarınızı bu karışımda 15 – 20 dakika bekletin. Limon tedavisini uyguladıktan sonra, tırnaklarınıza uygun bir nemlendirici kullanmalısınız. Tırnaklarda yara veya kesik varsa limon tedavisinden kaçınılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi