Soğuk algınlığına ne iyi gelir? 10 Doğal Çözüm ve 2 Etkili Kür

Soğuk algınlığına ne iyi gelir? Nasıl Atlatılır? Soğuk algınlığı nasıl geçer? Soğuk algınlığına iyi gelecek şifalı bitkiler nelerdir?

Soğuk algınlığı burun, boğazı etkileyerek genel kırgınlığa neden olan viral bir enfeksiyon türüdür. Genellikle zararsız olan birçok virüs türü soğuk algınlığına neden olabilir.

Soğuk algınlığı ilk olarak basit bir rahatsızlık gibi gelebilir ancak yapılan araştırmalar bu rahatsızlığın sonuçlarının ciddi boyutlara ulaşabileceğini göstermektedir. Gerek nedenleri gerek risk faktörleriyle göz önüne alındığında öncelikle doktora danışılmalı sonrasında ise doğal yöntemlerle vücut direnci yüksek tutulmalıdır.

6 yaşından küçük olan çocuklarda soğuk algınlığı görülmesi daha olasılıklıdır. Yetişkinlerde ise yılda iki ya da üç kez soğuk algınlığı oluşması normal olarak kabul edilir.

Birçok kişi 1 haftada veya 10 günde soğuk algınlığını vücuttan atar. Ancak sigara içen kişilerde belirtiler daha da uzun sürebilir. Bu süre zarfında belirtilerde iyileşme görülmezse acil servise gidip doktora danışılmalı ve önerilerine göre hareket edilmelidir.

Soğuk algınlığı nasıl belirti verir?

Soğuk algınlığı belirtileri genellikle vücudun herhangi bir virüse maruz kalmasını müteakip 1 ila 3 gün sonra ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin aktivitesine bağlı olarak belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Sıklıkla aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar.

  • Burun akıntısı veya tıkanıklığı
  • Boğaz ağrısı
  • Öksürük, hapşırma
  • Tıkanıklık
  • Vücutta veya başta hafif ağrı
  • Hafif ateş görülmesi
  • Halsizlik, kırgınlık

Soğuk algınlığı belirtileri görüldükten sonra burunda yoğun, sarı veya yeşil renkte akıntı oluşabilir. Bu gösterge bakteriyel enfeksiyon değildir.

Soğuk algınlığı nedenleri nelerdir?

Birçok virüs türü soğuk algınlığına neden olsa da en yaygın olan suçlu virüs rhinovirüsü”dür.

Genellikle soğuk algınlığına neden olan virüsler vücuda burundan, ağızdan veya göz gibi doğal açıklıklardan girer ve yayılır. Ayrıca soğuk algınlığı yaşayan bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda dışarı attığı virüsü havadaki damlacıklar yoluyla etraftaki kişilere de bulaştırabilir.

Ayrıca mutfak eşyaları, havlu, oyuncak veya telefon gibi sık kullanılan nesneler ile temas edildikten sonra kişi ellerini gözlerine, burnuna veya ağzına dokundurduğunda soğuk algınlığına yakalanma riski muhtemeldir.

Kimler risk altındadır?

Aşağıdaki faktörler soğuk algınlığı riskini artırabilir:

Bağışıklık sisteminin zayıflaması

En önemli risk faktörü budur. Kronik bir hastalık, başka bir rahatsızlık ya da dengesiz ve sağlıksız beslenme bağışıklık sistemini zayıf bırakır ve soğuk algınlığı riskini artırır.

Yaş

6 yaşından küçük olan çocuklar, özellikle kreş veya bakıcı ortamında vakit geçiriyorsa soğuk algınlığına yakalanma riski oldukça yüksektir.

Sigara kullanımı

Sigara kullanımı, şiddetli soğuk algınlığı olasılığını daha da tetikleyebilir.

Mevsimsel

Hem çocuklar hem de yetişkinler, sonbahar ve kış aylarında soğuk algınlığına yakalanma riskine daha da yatkın olabilir.

Akut kulak enfeksiyonu

Soğuk algınlığı, bakteri ve virüslerin kulak zarının arkasındaki alana girmesi ile ortaya çıkar. Belirtiler arasında burnun içinden yeşil veya sarı bir akıntı görülmesi en kritik semptomdur.

Diğer enfeksiyonlar

Farenjit, pnömoni, krup ve bronşit gibi enfeksiyonlar soğuk algınlığı riskini tetikleyebilir. Bu enfeksiyonlardan herhangi biri nedeniyle soğuk algınlığına yakalanan kişinin en kısa sürede doktor tarafından tedavi altına alınması gerekir.

Soğuk algınlığına iyi gelen 10 doğal yol ve Uzmanlardan 2 farklı mükemmel kür tarifi

Doğa hemen her sorunun üstesinden gelebilecek güçtedir. Aşağıda derlenen şifalı bitkiler sayesinde soğuk algınlığını dert etmemelisiniz.

İbrahim Saraçoğlu’ndan soğuk algınlığı kürü

Soğuk algınlığını hızlı bir şekilde geçirmek için üç tane ceviz büyüklüğündeki nar kabuğunu bir buçuk su bardağı suyun içerisine koyun ve yaklaşık beş dakika boyunca kaynatınız. Kaynattığınız nar kabuğu çayını demlendikten sonra günde 3-4 defa aç karnına tüketiniz. Düzenli bir şekilde bu kürü bir hafta boyunca içtiğinizde soğuk algınlığı şikâyetlerinizin azaldığını fark edeceksiniz.

Suna Dumankaya’dan soğuk algınlığını azaltacak kür

Bir litre kaynayan suyun içerisine eşit miktarlarda meyan kökü ve ıhlamuru koyup demlenmeye bırakınız. Demlediğiniz çayın içerisine bir yemek kaşığı limon suyu ve bir tatlı kaşığı bal ekleyerek her gün düzenli bir şekilde iki bardak tüketiniz. Bu karışım hem soğuk algınlığına iyi gelecek hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

1- Soğuk algınlığı için bitkisel çay

Bitkisel çay, soğuk algınlığı belirtilerini mükemmel ölçüde azaltabilir. Bu doğal ilaç, vücuttaki virüslerle savaşarak soğuk algınlığının etkisini yatıştırır. Ayrıca baş ağrısı, burun akıntısı ve vücut ağrıları gibi belirtileri de etkili bir şekilde azaltır. Bu nedenle soğuk algınlığı için harika bir bitkisel çay demlemeniz yeterli olacaktır.

Bitkisel çay tarifi şöyle

Bir bardak kişniş tohumu, 1 çorba kaşığı rezene tohumu, yarım çorba kaşığı kimyon ve çemen tohumunu bir tava içerisine koyun ve kahverengi tonunda rengini alana kadar kavurunuz. Kavurmuş olduğunuz tohumları öğütücüde toz haline gelene kadar ezin ve ardından bir su bardağı kadar kaynayan suyun içerisine 2 yemek kaşığı karışım, 2 yemek kaşığı süt ve isteğe göre 2 yemek kaşığı şeker koyunuz. Kaynatın ve süzdükten sonra sıcak olarak içiniz. Soğuk algınlığı belirtileri azalana kadar bu çayı günde iki kez tüketiniz.

2- Tavuk çorbası

Tavuk çorbası, soğuk algınlığına karşı mücadele etmek için vücuda gerekli besin ve vitamin takviyesi sağlar. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde iyileşme sürecini hızlandırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve yorgun düşmüş vücudunuza yeniden güç kazandırır.

Bir su bardağı tavuk suyunun içerisine bir tane orta boy doğranmış havuç, 2 yemek kaşığı zencefil, 2 diş ezilmiş sarımsak ve bir yemek kaşığı kıyılmış dereotu ekleyin. Sebzeler yumuşayana kadar yaklaşık 20 dakika boyunca kaynatınız. Kaynayan çorbanın içerisine bir çay bardağı limon suyu ekleyin ve hazırlamış olduğunuz tavuk çorbasını soğuk algınlığı belirtileri azalana kadar sıcak olarak tüketiniz.

3- Zerdeçallı süt

Süt ve zerdeçal karışımı soğuk algınlığı belirtilerini azaltmada oldukça etkilidir. Bu iksir vücuttaki enfeksiyonla hızlı bir şekilde mücadele ederek iyileşme sürecini hızlandırır ve baş ağrısının yanı sıra vücut ağrılarını da mükemmel ölçüde vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır.

Bir bardak kaynayan sütün içerisine yarım çorba kaşığı zerdeçal ve yarım çorba kaşığı zencefili ekleyin. İsteğe göre karışımın içerisine şeker ekleyerek karıştırın ve bu karışımı düzenli bir şekilde tüketiniz. Soğuk algınlığı belirtilerinde etkili bir şekilde azalma görünene kadar bu uygulamayı günde iki kez tekrarlayınız.

4- Sarımsak her yemeğin vazgeçilmezi olmalı

Sarımsak, antiviral ve antibakteriyel özelliği sayesinde soğuk algınlığı belirtilerini etkili bir şekilde iyileştirir. Ayrıca sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirir ve solunum yollarını açmaya olanak sağlar. Dahası, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olarak soğuk algınlığı tedavisinde muhteşem bir etki sağlar.

Günlük olarak çiğ sarımsak tüketebilir veya yemeklerinize ekleyerek faydalarından yararlanabilirsiniz.

Diğer yandan, 1 diş ezilmiş sarımsağın içerisine 2 çay kaşığı limon suyu, bir tutam kırmızı toz biber ve bir tatlı kaşığı bal ekleyerek homojenize olana kadar karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz karışımı soğuk algınlığı rahatsızlığından kurtulana kadar her gün tüketiniz.

Başka bir seçenek ise, bir su bardağı suyun içerisine 4-5 diş doğranmış sarımsak ekleyip kaynatınız. Ardından bu karışımın içerisine bir tatlı kaşığı bal ekleyin ve günde iki üç kez tüketiniz.

5- Tarçın boğaz ağrısını keser

Tarçın, soğuk algınlığına neden olan virüs ile savaşır ve soğuk algınlığı belirtilerinden olan boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

1 tatlı kaşığı balın içerisine birkaç damla tarçın kabuğu yağı ekleyip içiniz.

Diğer yandan, bir çorba kaşığı toz tarçını bir bardak kaynar su ile karıştırarak 20 dakika boyunca kaynatınız. Hazırlamış olduğunuz karışımı sıcakken süzüp içiniz. Tatmin edici sonuçlar elde etmek için bu çayı günde bir 3 kez tüketebilirsiniz.

6- Zencefil nefes açmada etkilidir

Zencefil antiviral, antiinflamatuar ve balgam söktürücü özelliği sayesinde soğuk algınlığı belirtilerini etkili bir şekilde kısa sürede iyileştirecektir. Bu özelliği sayesinde zencefil, soğuk algınlığı için göz ardı edilemeyen bir bitkidir.

Günde birkaç kez bir su bardağı zencefil çayı içebilir veya çiğ zencefil çiğneyebilirsiniz. Zencefil çayının etkisini artırmak için içerisine bal ve limon suyu da ilave edebilirsiniz.

7- Süt

Süt, zencefil ve zerdeçal ile birleştirildiğinde soğuk algınlığı belirtilerinden olan öksürük, baş ağrısı ve vücut ağrısını tedavi etmeye yardımcı olur. Ayrıca süt, mukus üretimini de artırmaz.

Bir su bardağı sütü kaynatın ve içerisine yarım çay kaşığı zerdeçal ve zencefil tozunu ekleyerek oda sıcaklığına gelene kadar soğumaya bırakınız. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı günde iki kez ve özellikle uyumadan önce tüketmeyi deneyiniz. Bu karışımın soğuk algınlığı belirtilerini azaltmada etkili olduğunu göreceksiniz.

8- Gargara

Soğuk algınlığı belirtilerinden olan boğaz ağrısını azaltmak için adaçayı, tuz ve elma sirkesi ile karışım hazırlayarak gargara yapabilirsiniz. Tuz, boğazdaki dokulardan gelen aşırı sıvıyı engeller, adaçayı anti bakteriyel ve büzücü özelliği sayesinde dokulardaki fazla sıvının çıkmasına yardımcı olur, elma sirkesi ise hastalığı etkili bir şekilde iyileştirecektir.

4 çorba kaşığı kurutulmuş adaçayını bir bardağın içerisinde koyun ve üzerine kaynar su ekleyerek 15 dakika boyunca demlendiriniz.

Adaçayı dinlenirken bir bardağın içerisine elma sirkesi ve bir çay kaşığı tuz ekleyip karıştırınız. Adaçayı tamamen dinlendikten sonra süzüp içerisine elma sirkesi karışımını ekleyiniz. Soğuk algınlığı belirtilerinden olan boğaz ağrısını etkili bir şekilde azaltmak için bu karışımla her gün üç kez gargara yapınız. Hazırlamış olduğunuz karışımı buzdolabında bir hafta kadar saklayabilir, düzenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

9- Kırmızı soğan

Kırmızı soğan, soğuk algınlığından muzdarip olan kişiler için oldukça etkili bir antibiyotik kaynağıdır.

Bir tane kırmızı soğanı yatay olarak iki-üç parçaya kesin. Bir kâsenin içerisine bir tane soğan dilimini koyun ve üzerine çiğ bal ekleyiniz. Kâse doluncaya kadar soğan ve bal işlemini tekrarlayınız. Ardından kâsenin kapağını kapatın ve 12-15 saat bekletiniz. Hazırlamış olduğunuz kırmızı soğan şurubunu boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı belirtileri azalana kadar günde birkaç kez bir çorba kaşığı içiniz.

10- Soğuk algınlığı tedavisi için dikkat edilmesi gereken ipuçları

Günlük olarak taze meyve suyu ve su tüketmelisiniz. Tükettiğiniz su vücudunuzdaki dehidrasyonu engeller ve tıkanıklığı azaltacaktır

Sıcak tuzlu su ile düzenli olarak gargara yapınız

Vücudunuzdaki mukusu çıkarmak için burnunuzu düzenli şekilde boşaltınız. Bu uygulama kafanızdaki mukus tıkanıklığı olasılığını azaltacaktır

Burun tıkanıklığı ve akmasını azaltmak için düzenli olarak buhar soluyunuz

Soğuk algınlığına neden olan virüse karşı savaşmak için fazla enerji kaybetmekten kaçınınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi