Sivilce İzlerine İyi Gelen 21 Doğal Yol Mutlaka Okumalısınız!

 

Sivilce izlerini nasıl geçer? Sivilce izlerinden kurtulmak için kürler ve maskeler hakkında ayrıntılı bilgiler

Sivilceler ergenlik çağından itibaren her yaştan birçok kimseyi etkiyen sevimsiz ve zorlu bir cilt rahatsızlık olmasının yanı sıra bunların mirası olan sivilce izleri ile uğraşmak da katlanılmaz bir problemdir. Özellikle sivilcelerin deşilmesi ve kurcalanması ciltte çirkin ve inatçı izler ortaya çıkabilir.

Sivilce oluşumunun çeşitli nedenleri bulunmaktadır. En sık karşılaşılan nedenler arasında genetik yatkınlık, cilt tipi, hava kirliliği ve cilt temizlemenin yeterli düzeyde yapılmaması yer alır.

Cildinizi düzenli bir şekilde korumanız ve bakım yapmanız sivilce izlerinin ortaya çıkmasına engel olacaktır.

Aşağıdaki yöntemlerle cildinizde oluşan sivilce izlerini etkili bir şekilde yok ederek kendinizi toplumdan soyutlamadan rahat ve özgüveni yüksek bir şekilde hayat sürmeniz mümkündür.

Sivilce leke ve izlerini iyileştirmek için doğal yollar

1- Avokado ve bal maskesi

Sivilce izleri için en etkili maskelerden birisi avokado bal maskesidir. Avokado cildinizde kollajen üretimini uyarır ve cildi daha da sıkılaştırıcı özellikte C vitamini içeriğine sahiptir. Ayrıca doğal anti bakteriyel ve anti-mantar ajanları sayesinde cildi onarır ve sivilcenin bakteriye neden olmasını önlemeye katkı sağlar. Sivilce lekeleri iltihap kaynaklı olduğu için bal, inflamatuar ajanı olması sayesinde iltihaplanmayı azaltır ve lekeleri ortadan kaldırır.

Nasıl hazırlanır?

İki tane avokadoyu püre haline getirin ve içerisine bir tatlı kaşığı bal ve bir yemek kaşığı kakao tozu ekleyerek karıştırınız. Hazırladığınız karışımı yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayınız. Sivilce lekelerini etkili bir şekilde ortadan kaldırmak için bu maskeyi haftada en az bir kez tekrarlayınız.

2- Sivilce izlerine kesin çözüm: Bal ve tarçın maskesi

Anti bakteriyel ve antiviral özelliği sayesinde tarçın, sivilce izlerini etkili bir şekilde iyileştirir. Bu özelliğinin yanı sıra tarçın, yeni cilt rejenerasyonunu artırmaya olanak sağlar.

Bir çay kaşığı tarçın tozunu 2 tatlı kaşığı bal ile karıştırın. Yüzünüzü ılık su ile ıslattıktan sonra hazırladığınız karışımı yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra cildinizi su ile durulayınız.

3- Süt, zerdeçal ve bal maskesi

Zengin laktik asit içeriği sayesinde süt, cildi soyucu özelliğine sahiptir ve genç görünümlü kalmanıza olanak sağlar. Diğer yandan zerdeçal antioksidan, antienflamatuar ve anti bakteriyel özelliği sayesinde sivilce izlerini mükemmel bir şekilde ortadan kaldıran doğal bir bitkidir.

Bir çay kaşığı zerdeçal tozunun içerisine bir tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı süt ekleyerek homojenize olana kadar karıştırınız. Hazırladığınız bu maskeyi cildinize sürün ve 10-15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayınız. Sivilce lekelerini etkili bir şekilde ortadan kaldırmak için bu uygulamayı haftada birkaç kez tekrarlayınız.

4- Gram unu

Gram unu ölü cildin pul pul dökülmesine, yara izlerinin azalmasına ve cildin aydınlatılmasına katkı sağlar. Böylece sivilce izleri için yaygın ve popüler yüz maskelerinde biri olarak gram unu tercih edilir.

2 yemek kaşığı gram ununun içerisine bir çorba kaşığı gülsuyu, bir yemek kaşığı tereyağı ve bir tutam zerdeçal tozu ekleyin ve sıvı kıvamlı bir macun haline gelene kadar karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz bu maskeyi cildinize sürün ve birkaç dakika kadar bekledikten sonra su ile durulayınız. Tatmin edici sonuçlar elde etmek için bu uygulamayı haftada bir kez tekrarlayınız.

5- Badem sütü maskesi ile sivilce lekelerine son

Badem sütü besleyici ve nemlendirici özelliği sayesinde cildinizin üzerinde yumuşatıcı etkiye sahiptir. Badem sütünün yumurta beyazı ile karıştırılıp maske hazırlandığında cilt üzerinde büzücü, B vitamini ve protein katkısı sağlar.

2 çay kaşığı badem sütünün içerisine bir yumurta beyazını ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu ekleyerek karıştırınız. Hazırladığınız karışımı göz çevresi alanından kaçınarak yumuşak ve dairesel hareketlerle cildinize sürün. Yaklaşık maskeyi 10-15 dakika cildinizde beklettikten sonra ılık su ile yıkayınız.

6- Karbonat maskesi ile sivilce lekelerini soldurun

Karbonat, cilt üzerinde oluşan lekeleri ve sivilce izlerinin tahrişini ortadan kaldıran antiinflamatuar özelliğine sahiptir.

Ayrıca karbonat, ölü cilt hücrelerini döker ve yeni cilt hücrelerinin oluşmasını teşvik eder.

Bir çorba kaşığı karbonatın içerisinde 2 yemek kaşığı su ekleyin ve malzemeler pürüzsüz bir hale gelene kadar karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz karbonat maskesini cildinize uygulayın ve 2 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayınız. Derinleşmiş olan sivilce izlerini en az seviyeye indirmek için bu uygulamayı ayda bir kez tekrarlayınız.

7- Yulaf ezmesi maskesi

Yulaf ezmesi, cildinizde oluşan sivilce izlerini etkili bir şekilde iyileştirir. Sivilce izleri sizi daima rahatsız eder, cildinizin daha pürüzlü ve daha yaşlı bir hal almasını sağlar. Bu durumla başa çıkmak için yulaf ezmesini uygulamanız oldukça etkili olacaktır.

1 çorba kaşığı yulaf ezmesinin içerisine yarım çorba kaşığı bal ve yarım çorba kaşığı limon suyu ekleyerek pürüzsüz bir macun kıvamına gelene kadar karıştırınız. Hazırladığınız karışımı sivilce lekeleri başta olmak üzere cildinize sürün ve yaklaşık 10-15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayınız.

Bu uygulama ile ölü cilt hücreleri ve sebum kalkar, gözenekler açılır ve yeni cilt hücrelerinin yenilenmesi etkili bir şekilde hızlanır.

8- Limon ve bal maskesi

Sivilce izleri için doğal, etkili ve güvenli maskelerden birisi de limon-bal maskesidir.

İki tane limonun suyunu sıkın ve iki üç çay kaşığı bal ile karıştırınız. Cildinizi sıcak su ile yıkadıktan sonra karışımı cildinize nazikçe masaj yaparak sürünüz. Yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra cildiniz ılık su ile yıkayınız.

9- Domates, avokado ve muz maskesi

Avokado ve muz, esansiyel vitamin ve mineraller içeriği sayesinde cildi yeniler, yumuşamasına ve etkili bir şekilde beyazlamasına katkı sağlar.

Avokado, muz ve domatesi soyduktan sonra püre haline getirin ve içerisine 1 tatlı kaşığı bal ve bir çorba kaşığı zeytinyağı katarak homojenize olana kadar karıştırınız. Yüzünüzü yıkadıktan sonra hazırlamış olduğunuz maskeyi cildinize uygulayın ve 20-30 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayınız. Bu maske sadece sivilce izlerini ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda cildinizin daha fazla beyazlaması ve nemlendirilmesine olanak sağlar.

10- Zeytinyağı maskesi ile sivilce izi geçirme

Zeytinyağı A, C, D, B1, B2 vitamini ve antioksidan bakımından zengin olduğu için cilt üzerinde oluşan sivilce izlerini etkili bir şekilde iyileştirir. Ayrıca zeytinyağı, demir ve birçok vitamine sahip olması genel sağlığı korumanın yanı sıra cilt sorunlarını da etkili bir şekilde çözer.

Bir miktar zeytinyağını cilt tarafından emildiğini hissedene kadar özellikle de sivilce izlerinin olduğu bölgeye masaj yaparak sürünüz. Ardından temiz bir bez veya havluyu sıcak suya batırdıktan sonra sıkkın ve cildinizi bu havlu ile siliniz. Yaklaşık olarak bir-iki dakika beklettikten sonra cildinizi su ile durulayınız.

11- Bol su tüketiniz

Bol su tüketmek sivilce izlerini etkili bir şekilde ortadan kaldırır, toksinleri uzaklaştırır ve cildinizin nemlenmesini sağlar. Ayrıca günlük olarak 2 litre su tüketimi iç organlarındaki dokuları iyileştirir, cilt lekelerini ortadan kaldırarak daha genç bir görünüm kazandırır.

Düzenli bir şekilde her gün 2 ya da 3 litre su tüketiniz.

12- Kayısı suyu ve badem yağı

Sivilce izlerini etkili bir şekilde iyileştirmek istiyorsanız badem yağını evinizden eksik etmeyiniz. Badem yağı, cildinizdeki sivilce izlerini ortadan kaldırmanın yanı sıra ayrıca, sivilcenin neden olduğu kuruluğu ve iltihaplanmayı da azaltacaktır.

Badem yağını kayısı suyu ile birleştirdiğinizde etkilenen cildinizin mükemmel görünümü kazandığını fark edeceksiniz. Bu karışım güneş yanığı ve kaşıntı gibi sorunları yaşayan kişiler için profesyonelce bir görev yapar.

13- Çemen otu yaprağı

Çemen yaprağı, sivilce izlerini iyileştiren güçlü ve doğal bir ilaçtır. Ayrıca bu bitki, her çeşit cilt tipi için gönül rahatlığıyla uygulanabilir.

Çemen otu yaprağını gram unu ile karıştırıp uygulamanız sivilce izlerini etkili bir şekilde iyileştirmenin yanı sıra, enfeksiyonları ve cilt alerjisini de tedavi eder.

14- Limon suyu

Limon, C vitamini bakımından zengin olduğu için kolajen üretimini artırmaya olanak sağlar. Bu nedenle sivilce izleri için limon suyu kullanımı oldukça etkili olacaktır.

Bir tane limonun suyunu sıkın ve doğrudan sivilce izlerinin üzerine parmak uçlarınızla sürünüz. Yaklaşık 10 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi su ile yıkayınız. Sivilce izlerini etkili bir şekilde iyileştirmek için bu uygulamayı günde bir veya iki defa tekrarlayınız.

15- Bal ile sivilce izlerinde görünür iyileşme

Bal nemlendirici özelliği sayesinde cildinizi nemlendirerek sivilce izlerini etkili bir şekilde tedavi eder.

Yatmadan önce sivilce lekelerinin olduğu bölgeye balı sürün ve sabah kalktığında yıkayınız.

Diğer yandan, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesinin içerisine 2 çorba kaşığı bal ekleyin ve bu karışımı sivilce izlerinin olduğu bölgeye uygulayınız. Yaklaşık olarak 15-20 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayınız. Cildinizdeki sivilce izlerini etkili bir şekilde iyileştirmek için bu uygulamaları düzenli olarak tekrarlayınız.

16- Aloe vera ile sivilce izlerinde yenilenme

Aloe vera, hasarlı dokuları yeniden inşa eder ve iyileştirme sürecini hızlandırmaya olanak sağlar.

Ayrıca aloe vera anti inflamatuar, anti bakteriyel, büzücü ve ağrı inhibitörü özelliğine sahip olduğu için ciltteki şişliği yatıştırır ve sivilce izlerini mükemmel bir şekilde ortadan kaldırır.

Aynı zamanda aloe vera, siyah ve beyaz noktaları ortadan kaldırmaya da olanak sağlar.

Yarım limon suyunun içerisine aloe vera jelini ekleyin ve bir dakika boyunca iyice karıtırınız. Hazırladığınız karışımı cildinize sürün ve yaklaşık 10-15 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık su ile durulayınız. Sivilce izlerini etkili bir şekilde iyileştirmek için bu uygulamayı haftada 3 gün tekrarlayınız.

Diğer yandan, bir tane aloe vera yaprağının içerisindeki jeli çıkarın ve bu jeli sivilce izlerinin üzerine sürdükten 30 dakika sonra yıkayınız. Etkili sonuçlar elde etmek için bu uygulamayı günde iki kez tekrarlayınız.

17- Çay ağacı yağı ile hızlı iyileşme

Çay ağacı yağı, sivilce izlerini etkili bir şekilde ortadan kaldıran mükemmel bir bitkidir.

2-3 damla çay ağacı yağını bir çay kaşığı su ile seyreltin ve bu karışımı sivilce izlerinin üzerine sürünüz. Sivilce izlerine etkili bir şekilde iyileştirmek için bu uygulamayı günde iki üç kez tekrarlayınız.

18- Salatalık ile etkili bakım

Salatalık, sofraların vazgeçilmez bir sebzesi olmasının yanı sıra cildi serinletme özelliğine de sahiptir. Ayrıca salatalık, cilt üzerindeki sivilce izlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bunlara ek olarak, salatalık doğal antiinflamatuvar özelliği sayesinde cildinizi tazeler, nemlendirir ve parlatır.

Bir tane salatalığı püre haline getirin ve içerisine 1 çorba kaşığı yoğurt ilave ettikten sonra homojenize olana kadar karıştırınız. Hazırladığınız karışımı cildinize sürün ve 15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayınız.

19- Elma sirkesi maskesi

Elma sirkesi, akne ve sivilce izlerini etkili bir şekilde ortadan kaldıran mükemmel bir besindir. Ayrıca elma sirkesi ciltteki kirleri, tıkanmış gözenekleri ve aşırı yağı emilimine ederek cilt gözeneklerini açar.

Elma sirkesi aynı zamanda cildin pH seviyesini düzenleyerek cildin pürüzsüz görünüm almasını sağlar.

Bir çorba kaşığı elma sirkesinin içerisine 2 yemek kaşığı yeşil çay, 5 çorba kaşığı şeker ve bir tatlı kaşığı bal ekleyerek koyu kıvamlı bir macun haline gelene kadar karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz bu Macunu cildinize birkaç dakika boyunca nazikçe masaj yaparak sürünüz. Karışımı yaklaşık 15 dakika cildinizde beklettikten sonra ılık su ile yıkayınız. Gözle görülür sonuçlar elde etmek için bu karışımı haftada iki kez devam ettiriniz.

20- Sandal ağacı

Sandal ağacı, anti bakteriyel özelliği sayesinde mantar ve bakteriler ile mücadele etmesinin yanı sıra, aynı zamanda sivilce lekelerini de etkili bir şekilde iyileştirme özelliğine sahiptir.

Bir su bardağı gül suyunun içerisine 2 yemek kaşığı sandal ağacı tozu ve 2-3 damla limon suyu ekleyerek karıştırınız. Hazırladığınız karışımı cildinize uygulayın ve yaklaşık 15-20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayınız. Cildinizde etkili sonuçlar elde etmek için bu maskeyi haftada 3 kez tekrarlayınız.

21- Portakal kabuğu

Portakal kabuğu retinol içeriği sayesinde cildi yeniler, kolajen üretimini uyarır ve hücrelerinizdeki elastin liflerini onararak yeniden inşa etmeye yardımcı olur. Bu özellikleri sayesinde portakal kabuğu, sivilce izlerini de etkili bir şekilde tedavi eden harika bir yöntemdir.

Bir yemek kaşığı kurutulmuş portakal kabuğu tozunun içerisine bir tatlı kaşığı süt ekleyerek koyu bir macun kıvamına gelene kadar karıştırınız. Ardından hazırlamış olduğunuz bu macunu cildinize sürün ve yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayınız. Sivilce izleri etkili bir şekilde iyileştirmek için bu uygulamayı haftada 2 kez tekrarlayınız.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi