Siğile Ne İyi Gelir? Evde Siğil Tedavisi

Siğil nasıl geçer? Doğal ve Etkili Yöntemler ile Siğil Tedavisi

Siğil, vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilecek bir cilt hastalığıdır. Kaba bir cilt yüzeyine sahip olan siğiller tek başına olabileceği gibi kümeler halinde de ortaya çıkabilir.

Siğillerin en yaygın görülen nedeni, HPV adı verilen insan papilloma virüsüdür. Siğiller plantar siğil, ortak siğil ve yassı siğil halinde çeşitli şekillerde görülebilir. Çoğu durumda 6 aydan 2 yıla kadar bir süre ciltte kalmaya eğilimlidirler.

Cerrahi, lazer veya kriyoterapi gibi çeşitli tedavi seçenekleri bulunsa da siğil tedavisi gerçekten sabır ve zaman gerektiren bir süreç ister.

Tıbbi prosedürlerin yanı sıra doğal yollarla da siğilleri etkili bir şekilde iyileştirebilmek mümkündür. Unutulmaması gereken nokta, doğal seçenekleri uyguladığınızda tek seferde mucizeler beklememenizdir. Aşağıdaki yöntemlerle siğil gibi hoş görülmeyen cilt probleminden kurtulabilirsiniz.

Siğile ne iyi gelir? Bitkisel ve Doğal Siğil Tedavileri

Aşağıda siğile iyi gelen 24 etkili yöntem ve çeşitli öneriler bulacaksınız.

Karbonat ile siğillere son

Karbonat güçlü antiviral, antiinflamatuvar ve antiseptik özelliği sayesinde siğilin oluşmasına neden olan virüsler ile savaşmaya yardımcı olur.

Bir çay kaşığı karbonatın içerisine bir çay kaşığı sirke ekleyin ve koyu kıvamlı bir macun haline gelene kadar karıştırınız. Hazırladığınız bu macun kıvamındaki karışımı günde iki kez siğilleriniziz üzerine sürünüz. Siğillerden etkili bir şekilde kurtulana kadar bu uygulamayı düzenli bir şekilde tekrarlayınız.

Diğer yandan, bir çay kaşığı karbonatın içerisine macun kıvamına gelmesi için yeterli miktarda hint yağı ekleyin ve karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz karışımı siğilin olduğu bölgeye sürün ve bandajla örterek gece boyunca bekletiniz. Sabah bandajı çıkardıktan sonra pamuk parçası ile siğilinizin olduğu bölgeyi hafifçe temizleyiniz. Cilt üzerinde oluşan siğiller ortadan kalkana kadar bu uygulamayı düzenli bir şekilde tekrarlayınız.

Bir başka seçenek ise, 1 çorba kaşığı karbonatın içerisine macun kıvamına gelecek şekilde su ekleyin ve bu solüsyonla siğillerinizi yıkadıktan sonra doğal olarak kurumasını bekleyiniz. Siğili etkili bir şekilde tedavi etmek için bu uygulamayı sık sık tekrarlayınız.

Sarımsak

Sarımsak, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmasının yanı sıra, siğilin de etkili bir şekilde iyileşmesine olanak sağlar. Sarımsak antiviral, antifungal ve antibakteriyel özelliği sayesinde siğile neden olan virüse karşı profesyonelce savaşır.

1 diş sarımsağı ezin ve ezdiğiniz bu sarımsağı siğilin üzerine koyarak bandajla kapatınız. Yaklaşık 20-25 dakika beklettikten sonra bandajı açıp siğilin olduğu bölgeyi yıkayınız. Tatmin edici sonuçlar elde etmek için yaklaşık 1 hafta boyunca günde 2 kez bu uygulamayı tekrarlayınız.

Diğer yandan, bir hafta boyunca günde 3 kez sarımsak kapsülü alabilirsiniz.

Ayrıca, kokusundan ve tadından rahatsız oluyorsanız, bu problemden kurtulmak için günde iki diş sarımsağı yutabilirsiniz.

Elma sirkesi

Elma sirkesi antibakteriyel, antiviral, antiinflamatuar ve antifungal özelliği sayesinde şiğille etkili bir şekilde mücadele eder. Ayrıca elma sirkesi siğilden etkilenen bölgeyi rahatlatır ve siğilin vücudunuzdan kolayca atılmasını sağlar.

2 çorba kaşığı elma sirkesinin içerisine bir çorba kaşığı su ekleyerek seyreltiniz. Hazırladığınız bu karışımın içerisine bir parça pamuk batırın ve siğilin olduğu alana uygulayınız. Ardından uygulanan alanı bant veya bandaj yardımıyla sarıp birkaç saat ya da gece boyunca bekletiniz. Siğillerden kurtulmak için bu tedaviyi birkaç hafta boyunca düzenli olarak tekrarlayınız.

Patates

Siğili vücuttan atmak için en basit ve doğal yollardan birisi patatestir. Patates vitamin, mineral, protein ve lif açısından oldukça zengindir.

Bir tane patatesi yıkayın ve kalın bir dilim halinde kesiniz. Kestiğiniz dilimi siğilin üzerine yerleştirin ve iyice suyunu çekmesini bekleyiniz. Patates uygulamasını günde iki üç kez tekrarladığınızda siğil gibi hoş olmayan cilt probleminden etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Diğer yandan, patatesi rendeleyin ve bir süzgeç yardımı ile suyunu çıkarınız. Çıkardığınız suyu günde iki üç kez siğilinizin üzerine sürünüz.

Cadı Elası

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal ajan olarak görev yapan cadı elası siğili iyileştirmek için mükemmel ev ilaçlarından biridir.

Pamuk parçasına birkaç damla cadı elası özünü sürün ve bu pamuk parçasını siğilinizin üzerine koyunuz. Siğili tamamen iyileştirene kadar bu uygulamayı günde iki üç kez tekrarlayınız.

Sütleğen otu

Sütleğen otu diyaforetik, subtonik, alteratif, diüretik, müshil, eskarotik, balgam söktürücü, karminatif, anti plöritik, mide antispazmodik, anti sifilitik ve büzücü özelliğine sahip olması sayesinde siğili etkili bir şekilde tedavi eder.

Siğilin olduğu bölgeyi temiz bir şekilde yıkayın ve sütleğen otunun suyunu siğilin üzerine sürünüz. Bu mükemmel bitkinin yararlarından faydalanmak için bu uygulamayı her birkaç saatte bir tekrarlayınız.

Siğil tedavisi için İbrahim Saraçoğlu kürü

7-8 tane söğüt yaprağını ezin ve siğil üzerine sürünüz. Söğüt yaprağının siğilinizi tamamen kapatmasına özen gösteriniz. Bu uygulamayı yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra bölgeyi ılık su ile durulayınız. Siğil sorunundan etkili bir şekilde kurtulmak istiyorsanız bu yöntemi haftada 3-4 kez düzenli bir şekilde tekrarlayınız.

Siğile karşı kullanılabilecek en önemli şifalı yöntemlerden birisi de propolis kullanımıdır.

Propolis, arıların kovandaki çeşitli patojenleri yok etmek için çok farklı bitkilerden toplamış oldukları bir maddedir. Nar suyundan 80 defa daha güçlü bir antioksidandır.

Siğillere dıştan günde iki defa propolis kullanılması etkili ve doğal bir şekilde siğilleri tedavi edecektir. Alternatif olarak hidrojen peroksit kullanılması da siğillerin kaybolmasında mükemmel bir çözüm sunacaktır.

Ananas suyu

Ananas suyu siğilin erimesi için yüksek asit seviyesine sahiptir.

Bir parça ananas kabuğunun yumuşak olan kısmını siğilin üzerine yerleştirin ve bant veya bandajla üzerini kapatıp gece sabaha kadar bekletiniz. Sabah ananas kabuğunu siğilin üzerinden çıkarın ve bölgeyi ılık su ile durulayınız. Bu uygulamayı siğil düşene kadar her gün devam ettiriniz.

Diğer yandan, ananas suyunu bir kabın içerisine çıkarın ve bu su da siğilin olduğu bölgeyi 5 dakika boyunca beklettikten sonra ılık suyla durulayınız. Tatmin edici sonuçlar elde etmek için bu uygulamayı günde 3-4 kez tekrarlayınız.

Başka bir seçenek ise, pamuk parçasını ananas suyuna batırın ve siğilin üzerine koyarak bandajla sarınız. Pamuk topunu yaklaşık 5 dakika boyunca siğilin üzerinde beklettikten sonra çıkarınız. Siğilin etkisini kaybetmesi için bu uygulamayı günde 3-4 kez tekrar ediniz.

Aloe Vera

Aloe vera siğilden etkilenen bölgeyi yatıştırmaya yardımcı olan antiinflamatuar özelliğine sahiptir. Ayrıca, aloe vera siğile düzenli bir şekilde en az 2 hafta boyunca uygulandığında da problemin en kısa sürede iyileştiğini fark edeceksiniz.

Bir tane aloe vera yaprağını ortadan ikiye kesin ve içerisindeki jeli çıkarınız. Çıkardığınız bu jele pamuk parçasını batırın ve siğilin üzerine koyarak bant veya bandajla sarınız. Pamuğu siğil üzerinde birkaç saat ya da gece boyunca beklettikten sonra bandajları açın ve bölgeyi ılık suyla durulayınız.

Diğer yandan, sağlık merkezlerinden veya eczanelerden aloe vera jeli satın alıp bu jel ile siğilinizi günde birkaç kez ovalayabilirsiniz.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, siğili tedavi etmede etkili ve doğal yollardan biridir. Güçlü antiviral özelliği sayesinde siğillerin oluşumuna neden olan virüse karşı savaş açar. Çay ağacı yağını cilt tamamen emerek siğil sorununa neden olan virüslere karşı mücadeleye başlar.

Birkaç damla çay ağacı yağını herhangi bir taşıyıcı yağ veya aloe vera jeli ile karıştırın ve bu karışımı siğilin olduğu bölgeye uygulayınız. Seyreltilmiş çay ağacı yağını günde birkaç kez özellikle de yatmadan önce uygulamanız siğillerin düşmesinde etkili olacaktır.

Hint yağı

Hint yağı, birçok cilt hastalığını tedavi etmek için mükemmel bir etkiye sahiptir. Hint yağının içerisinde bulunan risoneleik asit, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliği yüzde ve ellerde bulunan küçük siğilleri iyileştirmeye olanak sağlar.

Hint yağını günde birkaç kez siğilin olduğu bölgeye sürünüz. Siğilin olduğu bölgenin Hint yağını iyice emmesini sağlayınız.

Diğer yandan, pamuk parçasını hint yağına batırın ve yatmadan önce siğilinizin üzerine koyup bandaj veya bant ile kapatınız. Siğilinizde düşme oluşana kadar bu uygulamayı birkaç gün tekrarlayınız.

Bal

Bal, antiviral ve antibakteriyel özelliği sayesinde siğilin düşmesine yardımcı olacaktır.

Siğilinizin olduğu bölgeyi temizleyin ve kalın bir bal tabakası sürerek üzerini bez ile kapatınız. Ertesi güne kadar bu uygulamayı beklettikten sonra siğilin olduğu bölgeyi tekrardan yıkayın ve aynı şekilde bal tabakası ile kapatıp üzerine örtünüz. Balın etkili yararlarından faydalanmak için bu uygulamayı düzenli bir şekilde tekrarlayınız.

Muz kabuğu

Muz kabuğu, siğil problemini başarıyla iyileştirebilen güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Buna ek olarak muz kabuğu, siğili kurutur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve siğile neden olan enfeksiyonları ortadan kaldırmaya olanak sağlar.

Bir tane muzun kabuğunun siğilinizin olduğu bölgenin üzerine koyun ve sıkıca üzerini bantlayınız. Bu işlemi özellikle yatmadan önce uygulayın ve sabah kalktığınızda muz kabuğunu çıkartıp bölgeyi ılık su ile yıkayınız.

Dikkat etmeniz gereken nokta ise, siğili iyileştirmek için olgun muz kabuklarından ziyade yeşil muz kabuklarını kullanmaktır.

Siğil sorununu etkili bir şekilde ortadan kaldırmak için bu uygulamayı birkaç gün boyunca düzenli bir şekilde tekrar ediniz.

İncir sütü

İncir sütü, siğil tedavisinde oldukça etkili bir bitkisel ve doğal ilaçtır.

Öncelikle incir ağacından bir tane incir veya yaprağı kırın ve içerisinden çıkan beyaz-kalın sıvıyı siğilinizin olduğu bölgeye sıkarak sürünüz. Birkaç dakika içerisinde incir sütünün tutkal halinde siğilin üzerinde kuruduğunu fark edeceksiniz. Bu incir sütü lateks özelliğine sahip olduğu için siğilin etkili bir şekilde düşmesini sağlayacaktır.

Siğilinizin etkili bir şekilde düşmesini istiyorsanız bu uygulamayı 7-10 gün boyunca devam ettiriniz.

Karahindiba suyu

Bir tane karahindiba yaprağının çiçeğini veya kökünü kopardığınızda içerisinden çıkan süt benzeri sıvıyı siğilinizin olduğu bölgeye sürünüz. Bu sıvı siğil üzerinde kuruduktan sonra ılık su ile yıkayınız. Bu uygulamayı günde birkaç kez tekrar ettiğinizde siğilin yavaş yavaş renginde bir değişim olduğunu fark edeceksiniz. Siğilin rengindeki değişim, o siğilin yakın zamanda düşmesinin göstergesidir.

Fesleğen

Fesleğen antiviral, antiinflamatuar ve antibakteriyel özelliği sayesinde cilt hastalıklarını iyileştirir ve siğilin düşmesine olanak sağlar.

Bir avuç fesleğen yaprağını bir kabın içerisinde ezin ve kıvamlı bir macun haline gelene kadar bir miktar su katıp karıştırınız. Hazırladığınız bu macunu siğilinizin üzerine sürün ve bandaj veya bezle sarınız. Karışımı gece boyunca beklettikten sonra etkilenen alanı yıkayın ve aynı şekilde uygulamayı tekrarlayınız. Siğilinizden kısa bir sürede kurtulmak istiyorsanız bu uygulamayı her gün tekrarlayınız.

Elma suyu

Elma suyu, güçlü bir magnezyum kaynağıdır ve özellikle enfeksiyonları temizlemek için muhteşem bir etkiye sahiptir.

Siğilinizin üzerine elma suyunu sürünüz.

Ayrıca, ince doğranmış bir iki tane soğan dilimini elma suyunda bekletin ve beklettiğiniz bu soğan dilimlerini siğilin üzerine koyup üzerini bandajla sarınız. Tatmin edici sonuçlar elde etmek için bu uygulamayı günde 3 kez tekrarlayınız.

Sıcak su

Sıcak su, siğili yumuşatmaya yardımcı olur ve hızlı bir şekilde düşmesini sağlayabilir. Özellikle sıcak su siğilin neden olduğu virüsle savaşarak enfeksiyonu önler.

Siğilinizi topuk taşı veya zımpara yardımıyla törpüleyiniz. Daha sonra kovanın içerisine sıcak su, epsom tuzu veya beyaz sirkeyi ekleyin ve siğilinizin olduğu bölgeyi bu sıcak su içerisinde bekletiniz. Siğilin hızlı bir şekilde düşmesini sağlamak için bu uygulamayı günde iki kez tekrarlayınız.

Havuç

Havuç antioksidan, A, C, K vitamini ve potasyum bakımından zengin olduğu için hücrelerin yenilenmesini ve rejenerasyonu uyarır, bağışıklık sistemini güçlendirir, cilt tahrişine ve iltihaplanmaya neden olan patojenler ile mücadele eder.

Bir tane taze havucu meyve sıkacağından geçirip suyunu çıkartınız. Çıkardığınız bu havuç suyunu doğrudan siğilin olduğu bölgeye günde birkaç kez sürünüz. Bu uygulama siğilin neden olduğu virüs ile savaşmaya yardımcı olacaktır.

Diğer yandan, bağışıklık sistemini güçlendirmek için her gün günde iki kez bir bardak taze havuç suyu içiniz.

Havuç suyu elde edemiyorsanız her gün bir tane havuç da tüketebilirsiniz.

Bir başka yöntem ise, bir tane havucu rendeleyin ve zeytinyağı katarak macun haline gelene kadar karıştırınız. Hazırladığınız bu macun karışımını siğilinizin olduğu bölgeye sürün ve yaklaşık 30 dakika boyunca beklettikten sonra bölgeyi ılık su ile yıkayınız. Siğil sorunundan etkili bir şekilde kurtulmak için bu uygulamayı en az 2-3 hafta boyunca günde 2 kez tekrar ediniz.

Zerdeçal

Zerdeçal, curcumin, antibakteriyel ve Antiviral özelliği sayesinde siğile neden olan HPV virüsü ile savaşmaya yardımcı olur.

Yeterli miktarda zerdeçal tozunun içerisine bir miktar su ekleyerek kıvamlı bir macun haline gelene kadar iyice karıştırınız. Hazırladığınız macunu doğrudan siğilin üzerine sürün ve kuruduktan sonra bölgeyi yıkayınız. Siğil sorunundan etkili bir şekilde kurtulmak istiyorsanız bu yöntemi düzenli olarak tekrarlayınız.

Diğer yandan, bir çay kaşığı zerdeçal tozunun içerisine birkaç damla zeytinyağı ekleyerek macun kıvamına gelene kadar karıştırınız. Ardından bu karışımı siğilin olduğu bölgeye sürün ve 2 saat ya da gün boyunca beklettikten sonra bölgeyi ılık su ile yıkayınız.

Keten tohumu yağı

Keten tohumu yağı omega 3 yağ asitleri, B vitamini, lif, çinko, potasyum ve magnezyum içeriği sayesinde siğili etkili bir şekilde kurutur ve cildinizin toparlanmasını hızlandırır. Ayrıca bu vitamin ve mineral deposu bağışıklığınızı da güçlendirecektir.

Bir miktar keten tohumu yağını siğilinizin üzerine sürün ve birkaç dakika beklettikten sonra su ile yıkayınız. Siğiliniz etkili bir şekilde iyileşene kadar bu uygulamayı düzenli bir şekilde tekrarlayınız.

Diğer yandan, eczane veya baharatçılardan keten tohumu yağı kapsüllerini temin ederek tüketebilirsiniz.

Herhangi bir yan etkiyi önlemek için günlük olarak önerilen dozu aşmayınız.

Limon suyu

Limon suyu, cilt dokusunu detoksifiye ederek siğili kademeli olarak parçalamaya yardımcı olur. Ayrıca asit ve pH özelliğine sahip olduğu için birkaç hafta içerisinde siğilin oluşumunu engelleyecektir.

Bir tane limon suyunu siğilinizin üzerine sıkın ve alanı bandajla sarınız.

Bir başka yöntem ise, bir tane soğanı kalın dilimler halinde kesin ve limon suyunun içerisinde bekletiniz. Ardından soğan dilimlerini siğilinizin olduğu bölgeye koyarak yarım saat beklettikten sonra su ile durulayınız. Siğilden etkili bir şekilde kurtulana kadar bu uygulamayı 2-3 hafta boyunca günde bir kez tekrarlayınız.

A ve E vitamini

A ve E vitamini siğilin neden olduğu virüsü öldürmeye yardımcı olur ve bölgeyi yumuşatır.

A veya E vitamini kapsüllerinin içerisindeki yağı çıkarın ve siğilin üzerine sürüp bandajla sarınız. Gece boyunca beklettiğiniz bu bandajı sabah çıkarın ve alanı su ile yıkadıktan sonra aynı şekilde tekrardan yağı sürerek kapatınız. Tatmin edici sonuçlar elde etmek için bu uygulamayı her gün tekrarlayınız.

C vitamini

C vitamini, yüksek miktarda asitik özelliği sayesinde siğilin aşınmasına ve virüslere karşı savaşmasına yardımcı olur.

Bir kasenin içerisine 2-3 tablet C vitaminini ezin ve bir miktar su ekleyerek macun kıvamına gelene kadar karıştırınız. Hazırladığınız bu macunu siğillin sürün ve bandajla sarıp birkaç saat ya da bir gece boyunca bekletiniz.

Siğillerin oluşumunu önlemek için bağışıklığınızı güçlendirin

Bağışıklık sisteminin zayıflaması siğillerin oluşmasını daha duyarlı bir hale getirebilir. Öte yandan bağışıklık sisteminin güçlenmesi HPV virüsü ile savaşan antikorların oluşumunu tetikler. Bu nedenle bağışıklık sistemini doğal olarak güçlendirmeniz hem genel sağlığınız için hem de siğillerin oluşumunu önlemek için oldukça önemlidir.

Taze ve çiğ brokoli, lahana, sarımsak, soğan gibi besinler bağışıklık sistemini güçlendireceği için diyetinize ekleyerek bol miktarda tüketiniz.

Diğer yandan limon suyu ve portakal suyu gibi C vitamini açısından zengin olan gıdaları bol miktarda tüketiniz.

Ayrıca, her gün bir tane muz potasyum açısından zengin olduğu için virüsü öldürmeye olanak sağlar.

Siğilini oluşumu önlemek için önemli ipuçları

Doğal yöntemleri uygulamadan önce cildinizde siğilin oluşup oluşmadığını belirleyiniz. Çünkü siğile benzeyen başka türlü cilt hastalıkları olduğu için bunu belirlemeniz önemlidir.

Siğile dokunmaktan kaçının. Siğile neden olan virüs, kesik yara ve cilt yüzeyindeki oluşan çizikler yoluyla farklı bölgelere kolayca yayılabilir.

Ayrıca siğile herhangi bir tedavi uyguladıktan hemen sonra ellerinizi sıcak su ve sabunla iyice yıkayınız.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için pirinç, tam tahıllı ekmek, tatlı patates, ayçiçeği çekirdeği, brokoli, kırmızı et, sarımsak, portakal ve yeşil soğan gibi gıdaları diyetinize ekleyerek bol miktarda tüketiniz. Diyetinize çinko içeren gıdalardan olan salatalık, ıspanak, maydanoz ve brüksel lahanasını da ekleyerek siğillerin oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Siğili temizlemek için günde bir kez yaklaşık 15 dakika boyunca çay poşeti presi uygulayınız.

Beyaz lahana siğili kurutan önemli bir sebzedir. Beyaz lahanayı etkilenen bölgeye sürün ya da diyetinize ekleyerek tüketiniz.

Uçucu yağlar siğilden kurtulmanıza olanak sağlar, cildinizin iyileşmesine ve onarılmasına yardımcı olur. Lavanta yağı, kanola yağı, karanfil yağı, limon esansiyel yağı, buğday tohumu yağı ve buhur yağı gibi uçucu yağları birkaç dakika boyunca siğilin üzerine damlatarak ovalayınız.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi