Selülitten Kurtulmanın 16 Etkili Yolu, Okumayan Pişman Olur!

Selülitten Kurtulmanın En Güzel Yollarını Öğreneceksiniz, Dikkatlice Okuyun!

Kalça, karın ve basenlerdeki selülit, birçok bayan hatta erkekte estetik kaygıya neden olan yaygın bir cilt sorunudur.

Selülit, cildin hemen altında biriken yağ hücreleri olarak tarif edilebilir. Cilt altında kümelenen yağ hücreleri cildin buruşmuş, çukurlaşmış ve şişmiş şekilde görünmesine neden olur. Kadınlara özgü hormonlardan ötürü, kadınlar erkeklere göre selülit oluşumuna daha yatkındırlar.

Kalça ve basenlerde oluşan selülitin nedeni

Selülitli olan insanlar, basen, kalça ve karın bölgelerinde sıkışma veya hassasiyet hissedebilir, bu bazen de sarkma şeklinde kendini gösterir. Kadınların vücutlarında selülit oluşmasının nedeni, östrojen ve progesteron gibi kadınlara özel hormonların düşük seviyede olmasıdır.

Östrojen hormonunun salınımının azalması, yağ hücrelerinin hızla artmasına yol açarken, düşük seviyedeki progesteron hormonu ise sıvı tutulumuna, damarların zayıflamasına ve kilo alımına yol açar.

Hormonların dışında aşağıdaki nedenler de selülite neden olabilir:

  • Gebelik
  • Yaş
  • Yağ birikimi
  • Dengesiz beslenme
  • Stres
  • Egzersiz yetersizliği
  • Sigara ve alkol kullanımı
  • Genetik yapı
  • Obezite

Kalça ve basenlerdeki selülitten kurtulmak için en iyi doğal yöntemler

1- Kuru Fırçalama

Kuru fırçalama, selülit için doğal yöntemlerin en basit yoludur. Bu yöntem, vücudunuzdaki kan akışını ve lenf sistemini uyararak selüliti oluşturan toksinlerin artmasını önler.

Doğru fırçayı seçin:

Öncelikle, kılları doğal elyaftan yapılan fırçayı seçmelisiniz. Fırçanın kılları sert olmalı ve kuru fırça uygularken doğru zamanı seçmelisiniz. Hem fırça hem de vücudunuzun kuru olması için banyodan önce kuru fırçalamayı uygulayınız.

Vücudunuzda selülit olan bölgeyi her gün, günde 2 kez fırçalayınız.

Vücudunuzu 5-10 dakika kuru fırçayla temizledikten sonra ölü cilt hücrelerinin atılması için sıcak banyo yapınız.  Kuru fırçayı uygularken, kan dolaşımını teşvik etmek için kalbe doğru ve soldan sağa fırçalama yapınız. Karın bölgesini saat yönünün tersine ve hafifçe fırçalayınız.

2- Elma Sirkesi

Selülitten daha hızlı kurtulmak istiyorsanız elma sirkesini denemelisiniz. Elma sirkesi kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi çeşitli mineralleri içerdiği için, selüliti hafifletmede en etkili yöntemlerdendir. Obezite, selülitin ortaya çıkmasının başlıca nedenlerinden biridir. Elma sirkesi kilonuzu azaltır ve selülitten kurtulmanıza yardımcı olur.

İki bardak suya bir bardak elma sirkesini karıştırınız. İsteğe göre bal ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı selülit olan bölgelerinize dairesel hareketlerle masaj yaparak sürünüz. Yaklaşık 1 saat sonra, ılık suyla cildinizi yıkayınız. Selülitten kurtulana kadar bu uygulamayı günde iki kez tekrarlayınız.

3- Elma Sirkesi ve Masaj Yağı

Bir çorba kaşığı masaj yağını (zeytinyağı, hindistancevizi yağı, tatlı badem yağı ve jojoba yağı) üç çorba kaşığı elma sirkesi ile karıştırınız. Hazırladığınız karışımı selülit olan bölgelerinize masaj yaparak sürünüz. Bu uygulamayı günde iki kez tekrarlayınız.

Diğer yandan, iki çorba kaşığı elma sirkesini bir çay kaşığı bal ile karıştırıp selülit olan bölgelerinize günde iki kez uygulayınız.

4-  Kahve

Kahve, ölü cilt hücrelerini atmanıza yardımcı olan eksfoliye (soyucu) edici ajan görevi görür. Cildinizde yeni hücrelerin oluşumunu sağlayarak cildinizin sağlıklı görünmesine destek olur. Kahve ayrıca, sarkmış olan cildi sıkılaştırır, daha güzel ve pürüzsüz hale getirir. Kahve cildinizdeki yağı ve sıvıyı atar ve yağ yakma metabolizmasını arttırır.

Selülit için kahve karışımı nasıl hazırlanır?

2-3 çorba kaşığı hindistancevizi yağını ısıtın ve içerisine 3 çorba kaşığı şeker ve yarım yemek kaşığı kahveyi katarak iyice karıştırınız. Hazırladığınız karışımı selülit olan bölgelerinize 3-5 dakika boyunca dairesel hareketlerle hafifçe masaj yaparak sürünüz. Daha sonra ılık bir duş alarak bölgeyi yıkayınız. Bu uygulamayı haftada 2-3 kez ve birkaç hafta boyunca tekrarlayınız.

Not: Zeytinyağını şeker ve kahve ile karıştırmayın. Önce zeytinyağını cildinize sürüp sonra diğer maddelerle masaj yapabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise şöyledir. Bir yemek kaşığı zeytinyağını bir tatlı kaşığı kahve ile temiz bir kapta karıştırınız. Bu karışımı 30-40 saniye mikrodalga fırında ya da ocakta ​​ısıtınız. Hazırladığınız karışımı selülit olan bölgenize sürün ve poşet tarzı bir şeyle sarınız. Yaklaşık 30 dakika sonra, cildinizi ılık suyla yıkayınız. Bu uygulamayı haftada 2 gün ve birkaç hafta boyunca tekrarlayınız.

5- Domates

Selülit için en etkili ve popüler yöntemlerden biri domatestir. Likopen içeren bu gıda ciltte kolajen atılımını önler ve toksik yağ birikiminden korur.

Domates ve limon karışımı nasıl hazırlanır?

2-3 tane domatesi ezin ve içerisine 2-3 çay kaşığı taze limon suyunu sıkınız. İyice karıştırdıktan sonra selülit olan bölgelerinize hafifçe masaj yaparak sürünüz. 5-10 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık su ile durulayınız. Selülitten tamamen kurtulmak için bu karışımı her gün uygulayınız.

6- Zeytinyağı ve Ardıç Yağı

Cildinizde ve yağ dokularındaki hücrelerde toksinler biriktiğinde cildinizde selüliti oluşturur. Ardıç yağı, sıvı retansiyonunu (tutulumunu) azaltır ve cildinizdeki toksini temizleyen mükemmel detoks görevi görür.

2 yemek kaşığı zeytinyağını 15 damla ardıç yağı ile iyice karıştırınız. Hazırladığınız bu karışımı cildinize uyguladıktan sonra yaklaşık 10-15 dakika boyunca ovalayın ve günde 1-2 kez tekrarlayınız. Selülitlerinizden kurtulmak için bu uygulamaya 1 ay boyunca devam etmeniz gerekiyor.

7- Kil

Bilindiği gibi, çamur terapileri çeşitli tıbbi koşullar için popüler bir şekilde kullanılmaktadır. Selülit için doğal yöntemler arasında yeşil kil, çok mükemmel bir uygulamadır. Yeşil kilin emici özelliği ölü cilt hücrelerini ve cildinizdeki yabancı maddeleri emer. Bu madde aynı zamanda kan ve lenf dolaşımını uyarır, bu nedenle derinizin altındaki yağ birikimini önler ve selülit oluşumunu engeller.

Kil macunu nasıl yapılır?

2 çorba kaşığı yeşil kili bir çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu, 3 çorba kaşığı sıcak su ve1 çorba kaşığı bal ile koyu kıvamlı macun haline gelene kadar iyice karıştırınız. Hazırladığınız bu macunu 10 dakika boyunca selülit olan bölgelerinize masaj yaparak sürünüz.  Poşetle bölgeyi sarın ve 30 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayınız. Selülitten hızlı bir şekilde rahatlama sağlamak istiyorsanız, bu macunu haftada iki kez tekrarlamalısınız.

8- Zeytinyağı ve Mandalina Yağı

Mandalina yağını zeytinyağıyla birlikte iyice inceltiniz. Hazırladığınız bu karışımı, 10-15 dakika boyunca selülit olan bölgelerinize hafifçe masaj yaparak sürünüz. Bu karışımı günde iki kez tekrarlamanız gerekir.

Not: Bu karışımı, cildinize uyguladıktan sonra, cildinizin güneş ışınlarına maruz kalmamasına özen gösteriniz.

9- Selülit için Sıcak Su ve Mandalina Yağı

1 bardak sıcak suya 2-3 damla mandalina yağı damlatıp iyice karıştırınız. Hazırladığınız karışımı selülitten etkilenen cildinize uygulayınız. Selülit sorunundan kurtulmak için, bu karışımı günde bir kez tekrarlayınız.

10- Kırmızı Biber

Kırmızı biber, anti-inflamatuar, yağ yakıcı ve vücudun selülit sıvısının atılmasını sağlayan önemli bir besindir. C vitamini bakımından zengin olan kırmızı biber şu üç nedenden ötürü selüliti ortadan kaldırır:

  • Metabolizmayı teşvik etmek için vücudu ısıtmaya yardım eder
  • Kan dolaşımınızı uyarabildiği gibi, lenf sıvısı birikimini ve yağı önler
  • Diyetinize eklediğinizde, vücudunuzdaki zararlı toksinleri atar ve bu da selülitten büyük ölçüde kurtulmanıza yardımcı olur

Kırmız biberi gönül rahatlığıyla bol bol yemeklerinize ve salatalarınıza katınız.

Diğer yandan, bir bardak sıcak su içine bir çay kaşığı taze zencefil veya limon suyu ile 1-2 çay kaşığı kırmızıbiber ekleyiniz. Hazırladığınız bu çayı her gün 2-3 kez içiniz.

11- Omega 3 Yağ Asitleri

Bildiğiniz gibi, bazı zararlı yağlar, kalbe ve vücuda bağlı hastalıklara neden olabilir. Kötü yağ, cildinizin altında yağ hücrelerinde biriktirilir ve kilo vermenizi zorlaştırır. Bununla birlikte, omega 3 yağ asitleri, selüliti tamamen vücudunuzdan atmaya yardımcı olan mükemmel içerikli bir yağdır.

Neden omega-3 yağ asitleri?

Birincisi, omega-3 cildinizi pürüzsüzleştirir. İkincisi, omega 3 yağ asitleri içeren gıdalar, antioksidan özelliği sayesinde cildinizdeki serbest radikalleri azaltarak selüliti önler. Son olarak ise, omega 3 yağ asitleri iştahınızı keser, yağ tüketme isteğinizi azaltır.

Omega-3 yağ asitleri içeren gıdalar hangileridir?

  • Morina karaciğeri yağı
  • Zeytinyağı ve keten yağı
  • Somon ve diğer soğuk su balıkları (kızarmış balıkları tüketmeyiniz)

12- Yeşil Çay

Kahve içmek yerine her gün yeşil çay içmelisiniz. Bunun ilk nedeni yeşil çay, kuvvetli antioksidan olan kateşinler bakımından zengindir. Kateşinler vücuttaki toksinleri uzaklaştırmanıza yardımcı olan serbest radikallere karşı savaşmanıza yardımcı olur.

Diğer yandan yeşil çay metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmanıza yardımcı olur. Buna ilaveten yeşil çay, cildinizdeki kan dolaşımını artırarak sağlıklı ve pürüzsüz cilt kazanmanızı sağlar.

Her gün yaklaşık 3-4 bardak yeşil çay içmelisiniz. Bu, vücudunuzdaki biriken yağı yakmak için yardımcı olacaktır. Metabolizmanızı artırmak için gün boyunca dilediğinizde kahve yerine yeşil çay içebilirsiniz.

13- Bol su içmek

Gün boyu bol su içmek, selülitin tekrar oluşumunu önler. Su, cildinizi pürüzsüzleştirir ve vücudunuzu detoksifiye eder.

  • Limon suyu, portakal veya hindistancevizi gibi doğal içecekleri bol bol tüketiniz
  • İçeceğiniz suya biraz limon suyu ve bal ilave ederek suyunuzu daha lezzetli ve sağlıklı hale getirebilirsiniz
  • Kavun, yapraklı yeşillikler ve salatalık gibi zengin su kaynağı bulunan gıdaları tüketiniz
  • Taze bitki çaylarını günlük şekersiz olarak içiniz.
  • Daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olmak için 1-2 bardak taze greyfurt suyu içiniz
  • Günde en az 7 – 8 bardak su içmeniz gerektiğini unutmayın

14- Selülit Egzersizleri

Vücudunuzda hoşunuza gitmeyen selülitleri gidermek  ve önlemek istiyorsanız günlük egzersiz yapmanız çok önemlidir. Yoga, yüzme, atlama, koşu ve yürüyüş gibi seçebileceğiniz çok çeşitli egzersizler vardır. Ağırlık kaldırma, dans, dövüş sanatları ve aerobik de ayrıca çok etkilidir.

Bu egzersiz çeşitlerini her gün 20 dakika boyunca uygularsanız, vücudunuzdaki sağlık problemlerinden, fazla kilolarınızdan ve selülitlerinizden kurtulmuş olursunuz.

Sabit bisiklet ve koşu bandı üzerinde haftada en az 5 gün, 30-40 dakika çalışınız.

Ayrıca haftada en az 3-4 kez, 30 dakika boyunca düzenli olarak squat (kas egzersizi), bacak uzatma ve çekme gibi egzersizleri yapınız.

Diğer yandan, merdiven tırmanışı günlük olarak yapabileceğiniz en basit egzersizdir. Bu belirli egzersiz, metabolizmanızı yükseltir ve basen kaslarınızı çalıştırır. Özellikle merdiven tırmanırken, sırtınızı düz tutunuz.

15- Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı vücudunuzdaki fazla yağları atmak için, harika bir bitkidir. Hindistan cevizi yağı içeriğindeki yağ asitleri, doğrudan hücre zarlarına karışır ve yağ olarak depolanmak yerine enerjiye dönüşür. Ayrıca, hindistancevizi yağı metabolizmayı hızlandırır ve açlık dürtülerini azaltır.

Basen ve kalçalarınızı günde iki kez 10 dakika boyunca ısıtılmış hindistancevizi yağı ile dairesel hareketlerle masaj yapınız.

Ayrıca, yemeklerinize de işlenmemiş hindistancevizi yağını kullanabilirsiniz.

16- Tuz banyosu

Tuz, aşırı vücut yağının azaltılmasına ve vücudunuzun sulu tutulmasına yardımcı olan mineralleri içerir.

Banyo suyunuza veya küvete doldurduğunuz suyun içerisine 2 bardak deniz tuzu veya kelt tuzu ilave edin ve iyice karıştırınız.

Uçucu yağlardan herhangi birisini banyo suyunuza 6-8 damla damlatınız.

Vücudunuzu 10-20 dakika boyunca bu rahatlatıcı suda bekletiniz. Bu uygulamayı haftada birkaç gün tekrarlayınız.

Şu 2 yazımız da ilginizi çekecektir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi