Selülit Nasıl Geçer? Evde Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu yazı kadınlara özel…Selülit için doğal ve etkili yollar, Selülite ne iyi gelir? Selülit Tedavisinde bitkisel çözümler nelerdir? Merak ediyorsanız cevaplar yazının içeriğinde.

İster zayıf isterse de şişman olsun kadınların çoğu hormonları gereği potansiyel selülit adaylarıdır. Cildin portakal kabuğu, inişli çıkışlı görünmesine neden olan selülit, cilt altında yağ tabakasının dengesiz dağılımından kaynaklanır ve zarif olmak isteyen herkes için adeta bir kabus haline dönüşebilir.

Selülit tedavisi elbette mümkündür ama çoğu cerrahi girişim istenmeyen yan etkiler ile sonuçlanabiliyor.

Selülitin nasıl geçeceği, doğal ve etkili yolların neler olduğu birçok kadın için gizli bir araştırma konusudur.

Selülitin giderilmesi ve tamamen kaybolması için evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz kesin ve etkili sonuçlar veren birçok uygulama ve kür bulunmaktadır. Bıçak altına yatmadan önce ucuz ve kolay uygulanabilen bu kürleri ve yöntemleri mutlaka kararlılığınızı kaybetmeden denemenizi öneriyoruz. İşte bu yöntemlerden en önemlileri..

Selülit Geçiren Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu lahana kürü

Prof. Saraçoğlu hemen hemen her sağlık sorununa doğal çözümler sunan ülkemizin yetiştirdiği ender bir uzmanımız. Selülit sorununa da kullanacağınız lahana kürü ile etkili ve doğal şekilde çözüm sunabiliyor. Kür tarifi şöyle. Yarım litre suyu orta boy tencerenin içerisinde kaynatın ve kaynayan suyun içerisine 4 tane beyaz lahana yaprağını ekleyiniz. Tencerenin kapağını kapatın ve 15 dakika kadar kısık ateşte kaynatınız. Elde ettiğiniz lahana kürünü sabah ve akşam bir su bardağı kadar ölçü ile günde iki kez üç gün boyunca tüketiniz. 

Kürü uygularken 3 gün kullanıp 3 gün ara vermeye özen gösteriniz. Bu şekilde 3 hafta kadar uygulamaya devam edin. Her defasında kürünüzü taze hazırlamaya dikkat ediniz.

Kuru fırçalama ile selülite son

Kuru fırçalama selüliti önlemek için doğal yolların en başında gelir. Bu yöntem vücudunuzdaki kan akışını ve lenfatikleri harekete geçirerek selüliti oluşturan toksinlerin atılmasına olanak sağlar. Ancak, fırça seçimi ve fırçalama için doğru zamanı seçmek önemlidir. Kuru fırçalama yaparken yanlış yöne doğru fırçalarsanız farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle, selülit gibi cilt probleminden kurtulmak için kuru fırçalamayı doğru yönde uygulamak için aşağıdaki yöntemleri uygulayınız.

Öncelikle fırça kıllarının doğal liflerden olduğuna dikkat etmelisiniz. Ayrıca fırçanın kılları çok sert olmamalıdır, ancak yumuşak kılları olan fırçalar da daha düşük etkiye neden olabilir. Tercihinize göre fırçayı seçerken sapının olması da önemlidir. Çünkü sapı olan fırçayla doğru şekilde etkilenen alana masaj yaparak kolayca kullanabilirsiniz.

Fırçalama yaparken hem fırçanın hem de vücudunuzun kuru olduğu zamanı gözetleyiniz. Bu durumlardan sonra kuru fırçalamayı vücudunuzda nazikçe hareket ettiriniz. Vücudunuzdaki büyük ölçüde etkilenen selülit bölgelerine günde iki kez kuru fırçalama yapınız. Yaklaşık 5 ile 10 dakika kuru fırçalama yaptıktan sonra ölü cilt hücrelerini temizlemek için banyo yapınız.

Kan dolaşımınızı düzenlemek için kuru fırçalamayı kalbe doğru soldan sağa uygulayınız. Bacaklarınızdaki selüliti ortadan kaldırmak için kuru fırçalama yöntemini ayaktan başlayarak uygulayınız.

Karın bölgesindeki selülitlerden kurtulmak için saat yönünün tersine fırçalama yapınız. Dikkat etmeniz gereken nokta ise, kuru fırçayı uygularken nazikçe yapmanızdır.

Dikkat!

Kuru fırçayı doğru uyguladıktan sonra cildinizde kızarıklık meydana gelmez. Etkili sonuçlar elde etmek için fırçalama yaptıktan sonra cildinize hindistancevizi veya hakiki zeytinyağı sürünüz. Fırçalamayı doğru şekilde uyguladıktan sonra banyo yaparsanız cilt gözeneklerinin açık olduğunu fark edebilirsiniz. Cilt gözenekleri açıldığında doğal yağları cildinize sürünüz.

Selülit nasıl geçer? Evde selülit tedavisi için su ve elma sirkesi

Selülit sorunundan etkili bir şekilde kurtulmak istiyorsanız elma sirkesini göz ardı etmeyiniz. Elma sirkesi selüliti rahatlatmak için en etkili yöntemlerden biridir. Çünkü elma sirkesi içerisinde kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi çeşitli mineralleri bulunur. Bu mineraller sadece vücudunuzu detoksifiye etmek ve toksinleri dışarı atmak ile kalmaz, aynı zamanda uyluk ve mide bölgesindeki su birikimini de azaltır. Bildiğiniz gibi obezite, selülite yol açan başlıca nedenlerden biridir. Elma sirkesi vücudunuzdaki fazla kiloları yakmaya yardımcı olan etkili bir besindir.

Nasıl uygulanır?

Bir su bardağı suyun içerisine yarım su bardağı elma sirkesini karıştırınız. İsteğe göre bir miktar balı bu karışıma ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız elma sirkesi ve su karışımını selülit olan bölgelerinize dairesel hareketlerle masaj yaparak birkaç dakika boyunca sürünüz. Yaklaşık bir saat cildinizde beklettikten sonra ılık su ile temizleyiniz. Selülit sorunundan etkili bir şekilde kurtulana kadar bu uygulamayı günde iki kez tekrarlayınız.

Selülit olan bölgeyi masajla ovaladıktan sonra hemen su ile yıkamak yerine bu bölgeleri su çekmez bir örtüyle sarıp bir saat bekletmeniz daha etkili sonuçlar elde etmenize olanak sağlayacaktır.

Masaj yağı ile elma sirkesi ile selülite çözüm

Zeytinyağı, hindistancevizi yağı, tatlı badem yağı veya jojoba yağı gibi masaj yağlarından herhangi birini 2 çorba kaşığı ölçüsünde bir çay bardağı elma sirkesi ile karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı selülit olan alanlarınıza dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Masaj yağlarının ve elma sirkesinin selülit üzerindeki etkisini görmek istiyorsanız bu uygulamayı günde iki kez tekrarlamalısınız.

Hakiki bal ve elma sirkesi

Selülit sorunundan kurtulmak için hakiki bal ve elma sirkesini de denemeyi ihmal etmeyiniz.

Bir çay kaşığı balın içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi katıp homojenize olana kadar karıştırınız. Ardından bu karışımı selülit olan cildinize hafifçe masaj yaparak uygulayınız. Yaklaşık bir saat kadar beklettikten sonra cildinizi ılık suyla yıkayınız. Tatmin edici sonuçlar elde etmek için bu uygulamayı günde 2 kez tekrar ediniz.

Bal, su ve elma sirkesi

Bal, su ve elma sirkesi selülit sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olan mükemmel besinler arasında bulunur.

1 tatlı kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suyun içerisine katıp iyice karıştırınız. Hazırladığınız bu karışımı basen bölgesinde veya karın bölgesinde oluşan selülit bölgelerinize masaj yaparak sürünüz. Yaklaşık olarak 30 dakika veya bir saat kadar bu karışımı cildinizde beklettikten sonra ılık suyla durulayınız. Selülit sorunundan kurtulana kadar bu uygulamayı düzenli bir şekilde her sabah tekrarlayınız.

Şeker ve kahve selülite iyi gelir

Selülit sorunundan etkili bir şekilde kurtulmanın en yaygın yolu kahve ile cildi ovalamadır. Selulit olan bölgelerinizi kahve ile ovaladığınızda cildinizde etkili bir iyileşme olduğunu fark edeceksiniz.

Kahve etkili bir peeling ajanı gibi görev görür, cildinize sağlıklı ve yeni hücreler katmak için ölü deri hücrelerinin atılmasına olanak sağlar. Kahve uygulaması, selülit alanları ve özellikle çukurlaşmış olan cilt üzerindeki etkilerinden biri de cildi sıkılaştırarak güzel bir şekilde pürüzsüz hale getirmesidir.

Yapılan araştırmalara göre cildinizi kahve ile ovduğunuzda yağ ve fazla sıvıların atmasının yanı sıra, aynı zamanda yağ metabolizmasını da artırmaya olanak sağladığı kanıtlanmıştır.

2-3 yemek kaşığı hindistancevizi yağını hafif ısıda eritiniz. Ardından erittiğiniz ılık yağın içerisine 3 çorba kaşığı şeker ve 2 çorba kaşığı kahve katarak iyice karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı selülit olan bölgelerinize fırça ile yaklaşık 3-5 dakika boyunca hafifçe masaj yaparak sürünüz.

Not!

Zeytinyağını şeker ve kahve ile karıştırmayın. Hindistancevizi yağı elde edemiyorsanız zeytinyağını öncelikle cildinize sürün, sonra diğer malzemeleri selülit olan bölgelerinize masaj yaparak uygulayınız.

Son olarak selülitli bölgelerinizi ılık su ile yıkayınız. Selülit sorunundan etkili bir şekilde kurtulmak istiyorsanız bu karışımı birkaç hafta boyunca düzenli olarak tekrar ediniz.

Limon suyu ile domates ile selülitten kurtulun

Domates, likopen kaynağını içeren güçlü bir besin maddesidir. Likopen ciltteki kolejini atmasını ve toksik yağların vücutta birikmesini önler.

2-3 tane domatesi eziniz ve daha sonra bu ezilmiş domateslerin içerisine 2-3 çay kaşığı taze limon suyunu katarak karıştırınız. Hazırladığınız karışımı selülit olan bölgenize masaj yaparak sürün ve yaklaşık 5-10 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi su ile yıkayınız. Selülit sorunundan etkili bir şekilde kurtulana kadar bu uygulamayı günlük olarak tekrarlayınız.

Zeytinyağı ile ardıç yağı ile cildinizdeki toksinlerden arının

Toksin, cildinizde ve yağ dokularında biriktiğinde selüliti oluşturarak kötü bir görüntüye neden olabilir. Ardıç yağı uygulamak, toksinlerin atılmasını ve selülitin oluşmasını engellemek için mükemmel bir bitkisel yağdır. Ayrıca ardıç yağı, sıvı birikimini azaltır ve ciltteki toksinleri temizleyebilen mükemmel bir detoksifikasyon özelliğine sahiptir.

2 yemek kaşığı zeytinyağının içerisine 15 damla ardıç yağı karıştırın ve bu karışımı cildinize yaklaşık 10 ile 15 dakika boyunca masaj yaparak sürünüz. Çirkin bir görüntüye neden olan selülitleriniz aşırı şekilde varsa, bu uygulamayı günde bir veya iki kez tekrarlayınız. Selülit olan bölgelerinizde etkili bir şekilde iyileşme görülene kadar yaklaşık bir ay boyunca bu işlemi devam ettiriniz.

Uçucu yağla deniz yosunu

Vücudunuzun kusursuz olmasını istiyorsanız kan dolaşımınızı iyileştirmeniz gerekir. Kan dolaşımınızın iyileşmesi selülit oluşumunu engelleyecektir. Deniz yosunu mükemmel bir peeling ajanı görevi görmekle kalmayıp, aynı zamanda detoksif toksinini detoksize etmeye olanak sağlar.

3 çorba kaşığı deniz yosunu, 1-2 tatlı kaşığı hindistancevizi yağı, bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı deniz tuzu ve uçucu yağlardan herhangi birini birkaç damla katıp karıştırınız. Hazırladığınız bu karışımı selülit olan bölgelerinize yaklaşık 10 dakika boyunca hafifçe masaj yaparak sürünüz. Özellikle banyo yapmadan önce bu uygulamayı yapmanız gerektiğini unutmayınız. Uygulamayı yaptıktan sonra ılık bir duş alınız ve cildinizi nemlendirmek için hindistancevizi yağı gibi uçucu yağlardan birini sürünüz. Tatmin edici sonuçlar elde etmek istiyorsanız bu uygulamayı her gün düzenli bir şekilde tekrarlayınız.

Limon suyu, bal, yosun ve yeşil kil

Çamur terapisi, çeşitli tıbbi durumlar için kullanılan doğal yollardan biridir. Selülit için etkili olan yeşil kil, emici özelliği sayesinde cildinizdeki ölü cilt hücrelerini ve kirleri emerek doğal bir görünüm kazanmasına olanak sağlar.

Aynı zamanda yeşil kil, kan ve lenf dolaşımını uyarır ve bu nedenle cildinizin altında yağ birikimini önleyerek selülit oluşumunun önüne geçer.

Harika bir peeling ajanı olarak görev yapan yeşil kil selüliti etkili bir şekilde ortadan kaldırır.

Yarım bardak yeşil kilin içerisine bir çay kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı deniz yosunu, 3 yemek kaşığı sıcak su ve bir çorba kaşığı bal ekleyerek homojenize olana kadar karıştırınız. Hazırladığınız bu macun kıvamındaki karışımı yaklaşık 10 dakika boyunca selülit olan bölgelerinize masaj yaparak sürünüz. Ardından bölgeyi naylon bir örtü ile örtün ve yaklaşık 30 dakika kadar beklettikten sonra cildiniz ılık su ile yıkayınız. Selülitten hızlı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız bu uygulamayı haftada bir kez tekrarlayınız.

Detoks banyosu

Detoks banyosu, cildinizde biriken toksinleri gevşetmeye ve oluşmasını engellemeye yardımcı olan en etkili ve doğal yöntemlerden biridir. Ayrıca detoks banyosu cildinizin altında yağ dokularının birikmesini de önler.

Banyo küvetinin içerisine sıcak su doldurun ve ardından bu suyun içerisine 4 çay bardağı deniz yosunu veya deniz tuzunu ekleyiniz. Ardından hazırlamış olduğunuz bu banyo suyunda yaklaşık 20 dakika boyunca bekleyin ve banyodan çıktıktan sonra cildinize nemlendirici sürünüz. Tatmin edici sonuçlar elde etmek için bu uygulamayı haftada 2 kez tekrarlayınız.

Zeytinyağı ve mandalina esansiyel yağı

Zeytinyağı ve mandalina esansiyel yağı doğal olarak tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu yağlar lenfatik ve cilt altında yağ birikmesi önleyerek kan dolaşımını uyarır. Ayrıca vücudunuzda biriken yağları parçalayarak selülit oluşumunun azaltılmasına da yardımcı olur.

4-5 damla mandalina yağını bir yemek kaşığı zeytinyağı ile seyreltin ve bu karışımı selülit olan bölgelerinize yaklaşık 10-15 dakika boyunca masaj yaparak sürünüz. Tatmin edici sonuçlar elde etmek istiyorsunuz günde iki kez tekrarlayın.

Dikkat!

Bu karışımı cildinize uyguladıktan sonra güneşe çıkmayınız. Çünkü bu karışım cildinizi ışığa duyarlı bir hale getirebilir.

Sıcak su ile mandalina esansiyel yağı

Bir bardak sıcak suyun içerisine 2-3 damla mandalina esansiyel yağını damlatınız. Ardından hazırlamış olduğunuz bu karışımı selülit olan cilt bölgelerinize dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Selülit sorunundan etkili bir şekilde kurtulana kadar bu uygulamayı günde bir kez tekrarlayınız.

Bal, limon suyu ve gotu kola

Günümüzde birçok selülit kremi kilo kaybetmenize yardımcı olabilecek aminofilin ve forskolin adı verilen maddeler içermektedir. Selülit kremleri pahalı olsa da ameliyat gibi cerrahi işlemlerden daha ucuzdur. Bununla birlikte selülit kremlerinden veya ameliyatından daha ucuz ve daha güvenli yollardan birisi de gotu kola çayı yapmaktır.

2 çay kaşığı kurutulmuş veya taze gotu kola yaprağının üzerine bir bardak sıcak suyu koyun ve yaklaşık 5 dakika boyunca demlendiriniz. Ardından isteğe bağlı olarak 1-2 çay kaşığı bal veya 3-5 damla limon suyu ekleyerek bu çayı günde bir bardak tüketiniz. Güvenli ve ucuz yöntemlerden biri olan gotu kola çayını düzenli olarak tekrarladığınızda selülit sorunundan kurtulduğunuzu fark edeceksiniz.

Dengeli ve düzenli diyet ile selülit oluşumunu azaltın

Selülit sorundan muzdarip iseniz sizinle paylaştığımız doğal ve etkili yöntemleri denemeyi ihmal etmeyiniz. Bu yöntemlerin yanı sıra ayrıca dengeli ve düzenli diyet de selülit oluşumunu engelleyecektir. Vücuttaki toksin ve yağ birikimi selülit sorununa yol açan nedenlerdendir. Bu nedenle, selülite savaş açmak istiyorsanız düzenli bir diyet uygulamanız gerekecektir.

Sağlıklı besinleri tüketmenin yanı sıra, dengeli bir diyet uygulamak istiyorsanız en kısa sürede diyetisyenden bilgi isteyiniz.

Kırmızıbiber, mükemmel bir selülit gidericidir

Mükemmel bir yağ yakıcı gıda olarak bilinen kırmızıbiber, antiinflamatuar özelliği sayesinde vücuttaki sıvı tutulumunu ve inflamasyonu azaltmaya olanak sağlar. Ayrıca kırmızıbiber, metabolizmayı düzenlemek için vücudu ısıtmaya yardımcı olur. Kırmızıbiberin selüliti gidermesinin diğer bir nedeni ise, kan dolaşımını teşvik etmesinin yanı sıra lenf birikimini ve yağlanmayı da önleyebilmesidir.

Kırmızıbiberi günlük olarak yemeklerinize ve salatalarınıza bol miktarda ekleyip tüketebilirsiniz.

Diğer yandan, 1 tatlı kaşığı zencefil ya da limon suyu ile bir ya da iki tatlı kaşığı kırmızıbiberi karıştırın ve bu karışımı günde 2-3 kez içiniz.

Omega 3 yağ asitleri ile sağlıklı cilt

Zararlı yağların tüketimi, kalbe ve bedene bağlı hastalıklara yol açabilir. Ayrıca zararlı yağlar, yağ hücrelerini cildin altında biriktirir ve hızlı bir şekilde kilo almanıza neden olabilir. Omega 3 yağ asitleri genel sağlığı korumanın yanı sıra, selülit oluşumunu engelleyen mükemmel bir yağ olarak bilinir.

Omega 3 yağ asidi içeren gıdalar, serbest radikalleri azaltan antioksidanlarla dolu olduğu için cildinizin pürüzsüz olmasını sağlar ve selülit oluşumunu engeller.

Ayrıca omega 3 yağ asitleri iştahınızı azaltır ve bu nedenle fazla yağ alımınızı önler.

Morina karaciğeri, zeytinyağı, keten tohumu, somon ve soğuk su balıkları omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olduğu için bu gıdaları diyetinize ekleyerek bol miktarda tüketebilirsiniz.

Yeşil çay ile metabolizmanızı hızlandırın

Yeşil çay antioksidan ve kateşin içeriği sayesinde serbest radikallere karşı vücudunuzu korur ve toksinleri uzaklaştırmaya olanak sağlar.

Ayrıca yeşil çay, yağ emici enzimlerin üretimini engelleyerek metabolizmanızın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar ve yağ yakmanıza yardımcı olur.

Yeşil çayın bir diğer özelliği ise, kötü yağ hücrelerini biriktirmeden kan dolaşımını iyileştiren destekleyici bir faktör olmasıdır. Kusursuz kan dolaşımı, yağın selülitten kas dokusuna etkili bir şekilde aktarılmasına yardımcı olur. Son olarak vücudunuzda biriken yağ, selülit olarak ortaya çıkmasından ziyade enerji olarak vücudunuzdan atılmaya yardımcı olur.

Her gün yaklaşık 3 ile 4 bardak yeşil çay tüketiniz. Bu şekilde yeşil çay tüketimi vücudunuzdaki biriken yağları yakmak için enerji tüketimini artıracaktır. Gün boyunca kahve içmek yerine metabolizmanızı hızlandırmak için yeşil çayı tercih ediniz.

Selülit nasıl geçer diyorsanız bol su için

Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın ön koşulu vücudun düzenli bir şekilde nemlenmesi gerektiğidir. Vücudunuzun gerekli miktarda nemlenmesi, selülit oluşumunu önlemek için oldukça önemlidir.

Bol su içmek, cildinizi pürüzsüzleştirir ve vücudunuzu detoksize etmeye olanak sağlar. Ayrıca yeterli miktarda su tüketimi vücudunuzun işleyişini ve kan dolaşımını düzeltmeye yardımcı olarak cilt altındaki lenfatik birikimini önler.

Günde en az 7-8 bardak su içmeniz gerektiğini unutmayınız. Bu miktarda su içemiyorsanız limon suyu, portakal veya hindistancevizi gibi doğal içecekleri de tüketebilirsiniz. Ayrıca içtiğiniz suyun daha lezzetli ve sağlıklı olmasını istiyorsanız içine yarım limon suyu ve bal da ekleyebilirsiniz.

Kavun, yeşil yapraklı sebzeler ve salatalık gibi zengin su kaynağı içeren gıdaları diyetinize ekleyerek bol miktarda tüketmeniz vücudunuzun bir miktar su takviyesini sağlayacaktır.

Diğer yandan, taze bitkisel çayları hazırlayabilir ve bunlara şeker eklemeden günlük olarak tüketebilirsiniz.

Selülit için egzersiz

Hoş bir görüntü olmayan selüliti önlemek ve o görüntüyü ortadan kaldırmak için günlük egzersiz yapmak çok önemlidir. Yoga, yüzme, atlama, jogging, yürüyüş ve zıplama gibi birçok egzersiz hareketi selülit oluşumunu önleyebilir.

Ağırlık kaldırma, dans, dövüş sanatları ve aerobik de etkilidir. Çünkü bu egzersiz yöntemleri fazla kilolarınızı azaltarak selülitlerden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Her gün yaklaşık 20 dakika egzersiz yapmak bedeni çeşitli sağlık sorunlardan korumasının yanı sıra, vücudun düzenli bir şekilde işlem görmesini sağlayacaktır.

Aşağıdaki yazıyı da mutlaka okuyunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi