Saçlarımın Daha Çabuk Uzaması için Ne Yapabilirim? 15 Harika Bilgi

Saçlarınızın Daha Hızlı Uzaması İçin Öneriler

Saçlar genç görünümün ve estetiğin vazgeçilmez bir parçasıdır. Özellikle bayanların saçlarının çabucak uzamasını ister fakat saçın yapısı kısa zamanda uzamaya müsait değildir. Saçlarınız kişiden kişiye değişse de ayda ortalama 1-1.5 cm uzar. Bayanlar saçların yavaş uzamasından dolayı bazen saçlarının kestirip stil değişikliğine giderler. Ancak bu stilden sıkılıp tekrar saçlarının kısa sürede uzamasını isterler. Tabii ki bu mümkün değil. Bazen saçlar aylar ya da yıllar boyunca uzamaz. Bunun sebebi genel sağlık ve genetik faktörlere bağlı olabilir.

Saçlarım Neden Yavaş Uzuyor?

Saçlarınızın uzaması yenilenme, bozulma ve dinlenme döngüsü olarak üç bölümden oluşur. Bazen bu döngü, saçlarınızın dökülmesinden dolayı etkilenerek saçlarınızın uzamamasına neden olur.

  • Hormonlar, saç büyümesini ve saç dökülmesini tetikleyebilir. Hormonlardaki düzensizlik bazı insanlarda saçlarının uzamamasına neden olur.
  • Bağışıklık sisteminin bozuklukları ve alopesi areata olarak bilinen saçkıran hastalığı, saçlarınızın uzamamasına neden olabilir. Bu durum aynı zamanda saçlarınızı kaybetmenizin de sebebidir. Saçlarınız genetik bozukluğunuzun da olması durumunda daha fazla risk altındasınız demektir.
  • Stres, fiziksel ve duygusal olarak saçlarınızın büyümemesine neden olabilir. Fiziksel ve zihinsel stres, saçınızın normal büyüme hızını 2.5 yıllık bir zaman diliminde kesintiye uğratabilir. Hormonal dengesizlikler, virüsler veya fiziksel travma da bu durumu tetikleyebilir.

Saçlarınızın Daha Hızlı Uzaması için İpuçları

Sağlıklı bir diyet ve saç bakımı ile sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Bazı şifalı bitkiler de saçınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olur. İşte, saçınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olacak en iyi yollar.

1- Gür ve Hızlı Uzayan Saçlar için Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı bir diyette bulunan proteinler, vitaminler ve mineraller saçlarınızın daha sağlıklı uzamasını sağlar. Saçlarınızın sağlıklı uzaması için A, B, C ve E vitamininden yararlanınız. Ayrıca özellikle demir ve çinko içeriği olan gıdaların yanı sıra bakır, magnezyum ve selenyum da saçlarınızın daha sağlıklı uzaması için bulunmaz bileşenlerdendir. B vitamini de saçlarınızın daha sağlıklı ve daha hızlı uzaması için son derece önemlidir.

Diyet listenize süt, peynir, yoğurt, tavuk, yumurta gibi süt ürünlerini eklemeniz son derece önemlidir. Ayrıca kepekli tahıl, somon, ıspanak, brokoli, biber, lahana, maydanoz, esmer ekmek, yulaf ve yonca gibi çeşitli gıdalar da saçlarınızın uzaması için muhteşem bir etkiye sahiptir. Sağlıklı bir vücut ve sağlıklı uzayan saçlarınızın olmasını istiyorsanız greyfurt, avokado portakal, havuç, pancar ve marul suyu gibi taze meyve ve taze sebzelerin sularını içiniz.

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık, keten tohumu, ceviz, fasulye, balkabağı ve zeytinyağı da saçlarınızın uzaması için çok etkilidir. Çünkü omega-3 yağ asitlerinin yaklaşık % 3’ü saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

Beslenme yetersizliği saçlarınızın uzamasını olumsuz etkiler. E vitamini ve çinko eksikliği saç dökülmesine ve kırılmalara neden olur.

2- Hızlı Uzayan ve Kalın Saçlar için Hint Yağı

Hint yağının elde edildiği bitki, ülkemizde Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde çıkar. Bu bitkinin yağı özellikle güzellik amaçlı kullanılır. Hint yağı bitkisinin tohumlarının ezilmesi sonucunda zeytinyağına benzer E vitamini, esansiyel yağ asitleri ve özellikle omega-9 yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir yağ elde edilir. Ayrıca içeriğindeki antioksidan sayesinde muhteşem bir iltihap kurutucudur. Hint yağı, saçlara uygulandığında doğal bir şekilde uzamasını sağlar.

Yoğun bir kıvama sahip olduğu için, hintyağını eşit miktarda hindistancevizi yağı, zeytinyağı veya badem yağı ile karıştırınız. Saç derinize masaj yaparak uygulayın ve 3045 dakika boyunca saçlarınızı açık bir şekilde bekletiniz. Daha sonra saçlarınızı ılık su ve şampuanla durulayınız. Ayrıca hint yağına özellikle biberiye, nane, okaliptüs, lavanta veya kekik yağı da ekleyebilir ve daha sonra saçınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

3- Şampuan Kullanımını Azaltın

Saçlarınızın daha sağlıklı olması ve daha hızlı uzaması için şampuanı saçınıza fazla kullanmayınız. Saçınızı her gün yıkamak, saçlarınızı kuru ve kırılgan bir hale getirebilir. Şampuanı her defasında saçınıza uyguladığınızda saç derinizdeki koruyucu yağın kurumasına neden olur. Saçlarınızı hızlı bir şekilde uzatmak istiyorsanız haftada bir veya iki kez şampuanla yıkamanız yeterli olur.

Saçlarınızı yıkarken, hafif hafif masaj yaparak, birbirine sürtmeden ve sıkmadan yıkayınız. Sıcak su yerine ılık veya soğuk su tercih ediniz.

4- Saçlarınızı Canlı Tutmak için Sıcak Aletler Kullanmayın

Sıcak şekillendirme aletlerini saçlarınıza kullanmayınız. Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını istiyorsanız, bırakın saçlarınız en sağlıklı bir biçimde havanın sıcaklığıyla kurusun. Saç kurutma makinenizle saçlarınızı kuruttuğunuzda saç kökleriniz zayıflar ve kırılmaya daha meyilli olur. Ayrıca saç şekillendirme aletleri, düzleştiriciler ve sıcak rulo gibi diğer aletler de saçlarınızın zarar görmesine sebep olur.

Duş aldıktan sonra saçlarınızı havluyla hafifçe kurulayın ve geniş dişli tarakla tarayınız. Daha sonra saçlarınızı açık tutarak kurumasına izin veriniz.

5Saçlarınızı Islak Taramayın

Saçlarınızın daha hızlı uzamasını istiyorsanız, saçlarınızı ıslak ıslak taramayınız. Saçınız ıslak olduğunda daha kolay gerilir ve daha kolay kopar. Bu yüzden saçlarınızı ıslakken değil, kuruduktan sonra geniş dişli bir tarakla saç köklerinden başlayarak hafifçe tarayabilirsiniz.

6- Saç Kremlerinden ve Bakım Ürünlerinden Kaçının

Saç bakım ürünleri ve saç kremleri saçlarınızın kopmasına neden olur. Saçlarınızı sık sık boyamak ve düzleştirmek, saçlarınızın zarar görmesine neden olur. Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını istiyorsanız doğal haliyle uzamasına izin verin. Saçlarınızın köklerinden çekilmesine sebep olan sık örgüden de kaçınınız.

7- Saçınızı Okşayarak Uzatın

Masaj, saç köklerini uyararak saç diplerindeki kan dolaşımını arttırır. Saçlarınızın daha sağlıklı bir şekilde uzamasını istiyorsanız, saç köklerine ılık bir yağla 3-5 dakika kadar dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapınız.

8- Saçlarınızı Ters Çevirin

Saçlarınızın daha hızlı uzaması için başınızı aşağı doğru eğerek saçlarınızı salın. Daha hızlı saç uzamasını teşvik eden en kuvvetli yollardan biridir. Günde 2-4 dakika arası saçlarınızı ters çeviriniz.

9- Daha Uzun Saçlar için Stresten Uzak Durun

Stres, saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Stresli bir yaşamın, saç döngüsünü bozduğunu ve saç dökülme nedenini tetiklediği için daha dikkatli olmanızı öneriyoruz. Saçlarınızın daha hızlı uzamasını istiyorsanız, hayatınızdan stresi çıkartın.

Stresin size zarar vermesini istemiyorsanız meditasyon, solunum egzersizleri veya diğer rahatlama tekniklerini kullanabilirsiniz. Ayrıca, büyüme hormonu uyku sırasında salındığından dolayı düzenli bir uyku uyuduğunuzdan emin olunuz.

10- Saç Bakımı için Yumurta Maskesi

Yumurtada hatırı sayılır bir protein kaynağıdır. Demir, kükürt, fosfor, çinko ve selenyum içerdiğinden dolayı saçlarınızın daha hızlı uzaması için son derece önemlidir. Yumurta maskesini ayda bir kez saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Yumurta maskesinin yapımı

  1. maske. Bir tane yumurtayı çırpıp üzerine dört çorba kaşığı üzüm çekirdeği yağı ve birkaç damla lavanta yağını ilave edip homojen olacak şekilde karıştırınız. Saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve yarım saat boyunca bekletin. Bu maskeyi yeterince beklettikten sonra saçlarınızı şampuanla yıkayınız.
  2. maske. İki yumurta sarısını iki çorba kaşığı doğal zeytinyağıyla karışım haline getirin.  Bu karışımı saç diplerine masaj yaparak uygulayın ve 15-20 dakika bekletin. Saçlarınızı şampuanla yıkayıp ılık su ile durulayınız.
  3. maske. Başka bir yöntemde, bir tane yumurtayı çırpıp içerisine bir fincan süt, iki çorba kaşığı doğal zeytinyağı ve yarım limon suyunu ekleyin. Hazırladığınız bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve 20-30 dakika kadar bekleyiniz. Daha sonra saçlarınızı şampuanla yıkayınız.

11- Saçlarınızın Hızlı Uzaması için Bitki Karışımı

Saçlarınızın daha hızlı uzaması için biberiye, kedi otu, ısırgan otu, dulavrat otu, atkuyruğu ve adaçayı gibi bitkileri kullanmanızı öneriyoruz. Özellikle biberiye, saç foliküllerini uyarır ve saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlar. Ayrıca, yeşil çay içeriğindeki polifenoller ve anti-inflamatuar özelliğinden dolayı da saç uzamasını hızlandırır. Yukarıda belirttiğimiz bitkiler kan dolaşımınızı hızlandırarak saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Bu bitkilerden herhangi birini sıcak suda 15-20 dakika boyunca bekletin. Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra, bitkilerle hazırladığınız suyla saçlarınızı durulayın. Bu uygulama hem saçlarınızı sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayacak hem de saç diplerinizi güçlendirip yumuşak bir hale getirecektir. Ayrıca, şampuanınızın içine bitkisel karışımları veya uçucu yağları da karıştırabilir ve gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

12- Saçın Hızlı Uzaması için Vitamin ve Bitkisel Takviyeler

Yeterli beslenemediğinizi düşünüyor ve saçlarınızdan da ödün vermek istemiyorsanız vitamin ve bitkisel takviyeler tam size göre. Saçlarınızın hızlı uzaması açısından folik asit, biyotin, deniz yosunu, balık yağı, keten tohumu yağı, çuha çiçeği yağı ve ginseng gibi şifalı bitkileri ve yağlarını kullanabilirsiniz.

Yanı sıra B grubu vitaminlerinden ve hücre bölünmesinde önemli işlevi olan folik asit gıda takviyesi alabilirsiniz. Saçlarınızın daha hızlı uzamasına B7 vitamini (biyotin) ve B9 vitamini yardımcı olabilir. Bu besin takviyelerini eczaneden rahatlıkla bulabilirsiniz. Ancak yine de herhangi bir takviye almadan önce, en yakın doktora başvurmalısınız.

13- Saçlarınızı Aloe Vera ile Besleyin

Aloe vera,(sarısabır) saçlarınızın dökülmesini önler ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Ayrıca, saçlarınızda kepek oluşumunu engeller ve saçınızın doğal parlaklığını geri kazandırır.

Taze elde ettiğiniz aloe vera jelini bir miktar limon suyu ile karıştırın. Bu karşımı saç diplerinize uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekletin. Saçlarınızı şampuanla yıkayın ve kurulayın. Bu uygulamayı haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

Diğer bir yöntem de şu şekildedir. Sağlıklı bir şekilde saçlarınızın uzamasını istiyorsanız, birer miktar aloe vera jelini hindistancevizi sütü ve buğday tohumu yağı ile karıştırın ve saçlarınıza uygulayın. Uyguladığınız bu karışımla saçlarınızdaki değişimi fark edeceksiniz. Ayrıca, aloe vera bitkisinin suyunu da düzenli içtiğinizde hem vücut hem de saçlarınızın sağlığı için faydasını göreceksiniz.

14- Saç Uzamasına Engel Olan Sorunlar

Saçlarınız sağlıklı bir şekilde uzamıyorsa, tiroit, hormonal dengesizlik, kronik hastalık veya ciddi bir enfeksiyon gibi rahatsızlığınız olabilir.

Doğum kontrol hapları, beta blokerler, anabolik steroidler, antidepresanlar ve antikonvülsanlar gibi bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir. Bu ilaçları kullanmadan önce doktora başvurmanız ve belirli tahlilleri yaptırmanız gerekir.

15- Yastığınız İpekten Olsun

Kullandığınız yastık kılıfı da saç dökülmesine neden olabilir. Örneğin, pamuklu ve diğer kumaşlar saçınıza zarar verebilir. Bunun yerine, ipek yastık kılıfı kullanarak hem daha güzel uyku çeker hem de saç dökülmesi olasılığını azaltabilirsiniz.

Düzenli bir şekilde güvenilir saç bakım ürünlerini kullanarak saçlarınızı daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca, yukarıda belirttiğimiz yolları uygulayarak saçlarınızın daha hızlı uzamasını ve doğal bir görünüm kazanmasını elde edebilirsiniz.

Ayrıca genel sağlık konusuyla alakalı şu yazılarımız da dikkatinizi çekecektir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi