Saç kıvrılmasına karşı etkili kür ve maskeler, Saçlarım neden kıvrılıyor?

Saç kıvrılmaları neden olur? Uzmanlardan saç kopmalarına karşı etkili 12 doğal ve kolay maske tarifi nasıldır? Saçların kabarmaması ve kıvırcıklaşmaması için önemli öneriler nelerdir? Detaylı bilgiler yazıda.

Saçlar sağlıklı bir vücudun yansıması ve özellikle bayanlar için insan vücudunun önemli bir parçasıdır. Eğer saçlarınızda kırılmalar ve kıvırcıklaşmalar varsa bu sizi rahatsız edebilir ve kendinize olan güveninizi azaltabilir. Evden çıkmadan önce çeşitli yollarla saçlarınızı ne kadar iyi göstermeye çalışsanız da, sadece birkaç dakika sonra saçlarınız tekrardan adeta bir kuş yuvası haline geri döner.

Birçoğunuz bunun önüne geçebilmek için saçları sık sık taramayı, fırçalamayı ve çirkin görünen saç kısımları kesmeyi tercih edersiniz. Bazı kimseler ise saçlarının kötü dokusu nedeniyle daha fazla kızabilir ve kendilerini suçlayabilirler. Aslında bu böyle değildir ve saçların kıvırcıklaşması çoğu durumda bakım eksikliğinden kaynaklanır. Uygun bir şekilde bakım yapıldığında ve kendinize zaman ayırdığınız da saçlarınız istediğiniz şekilde güzel olabilir.

Bunu derken çok miktarda para harcayacağınız, pahalı saç bakım ürünleri kullanacağınız, kuaförünüze daha sık gideceğiniz ya da beslenme uzmanından yardımcı alacağınız anlamına gelmez. Bunun yerine evde kendi kendinize hazırlayabileceğiniz basit yöntemlerle bu kırılmaların önüne geçebilirsiniz. Öncelikle saç neden kıvrılır, bu meselenin nedenlerini derinlemesine bir göz atın ve etkili bir çözümlere göz gezdiriniz.

Saç kıvrılmasının nedeni nelerdir?

Temelde, kıvırcık saçların en yaygın iki nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilki saçlardaki kuruluk ve diğeri ise saçlarda oluşmuş olan hasardır. Saçlarınızın da tıpkı vücudumuz gibi sağlıklı olabilmesi için yeterince sulu kalmasına ya da hidrasyona ihtiyacı vardır. Saçlarınıza yeterli nem temin edilemediği takdirde saçlarınız kabaracak ve kırılma gibi problemlere davetiye çıkarılacaktır. Nem eksikliği uzun süre devam ettiğinde saçlarınızda hasar oluşacak ve kıvır kıvır saçlar oluşarak çirkin halde görünecektir.

Bunun önüne geçebilmek için dikkat edilmesi gereken ilk şey yeterince su tüketmeniz ve her gün dengeli bir diyeti tercih etmenizdir. Eğer yeterince ve dengeli bir diyet tercih ettiğinizi düşünüyorsanız sadece dıştan düzenli bakım, yağlama ve saç maskeleri ile ilgilenebilirsiniz.

Bu yazımızda saçların kıvırcık taşmasını önleyebilmek için birçok terapist tarafından önerilen kürler, maskeler ve doğal bitkisel uygulamalar listelenmektedir. Kendi zamanımız ve durumumuza göre en uygun olanlarını tercih ederek istikrarlı bir şekilde uygulamaya devam edin ve şaşırtıcı sonuçların farkına varın. Bu çözümler özellikle duş aldıktan sonra ya da boyama işlemini müteakip uygulandığında daha fazla yararını göreceksiniz.

Saç kıvrılmasına ne iyi gelir? Saç kıvrılması nasıl geçer? Mucizevi kürler ve bitkisel maskeler

Badem yağı ve yumurta

Badem yağı saçlarınızın hasar görmesini önlemek için en iyi çözümlerden birisidir. Bademin doğal bir yumuşatıcı ve nemlendirici özelliği yumurta ile birleştirildiğinde uygulayacağınız bu karışım saçlarınızı proteinle besler ve düzleştirme veya saç boyama sonrası saçların kırılmasını önler.

Saç kıvrılmalarını önleyici maske tarifi 1

Çeyrek bardak badem yağını bir yumurta ile iyice karıştırın ve ardından bu karışımı saçlarınıza ve kafa derinize uygulayınız. Saçlarınızın bu karışımı iyice emdiğinden emin olduktan sonra durulayın ve tekrardan yumuşak özelliğe sahip bir şampuan ile yıkayınız.

Avokado maskesi ile pürüzsüz saçlara sahip olun

Kıvırcık saçları kontrol altına almak ve saç dokusunu kademe kademe düzeltmek için avokado maskesi hem ucuz hem de etkili bir yöntemdir. Bileşiminde yer alan B ve E vitaminleri saçlarınızı besler ve hasarlı kısımların onarılmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra maskede kullanacağınız yoğurt ise saçlarınızı derinlemesine şekillendirir ve daha iyi bir görünüm sağlar.

Saç kıvrılmalarını önleyici maske tarifi 2

Avokadoyu ikiye bölün ve etli kısmı çıkardıktan sonra bir miktar yoğurtla karıştırarak homojen bir karışım meydana getirin. Karışımı saçınıza uygulayın ve 40 ile 45 dakika arasında beklettikten sonra temiz su ile durulayın ve ardından yumuşak bir şampuan ile yıkayınız. Etkili sonuçlar için haftada iki kez bu uygulamayı tekrarlayınız.

Hindistan cevizi yağı ve E vitamini ile kusursuz saçlar

E vitamini önemli bir antioksidandır ve vücudunuzun serbest radikaller ile mücadele etmesine ve saçlardaki hasarın giderilmesine yardımcı olur. Bu arada Hindistan cevizi yağı da saçlarınıza ve cildinize daha fazla besin öğesi sağlayarak saç yapısının güçlenmesine de önemli bir rol oynar.

Saç kıvrılmalarını önleyici maske tarifi 3

Dörtte bir oranında soğuk pres sıkım Hindistan cevizi yağı ve E vitamini yağını karıştırarak saçlarınızın uzunluğuna göre 2 veya 3 yemek kaşığı kullanarak kafa derisine uygulayınız. Bir tarak yardımıyla adeta masaj yaparcasına saçlarınızı 40 dakika boyunca tarayınca ve temiz su ile durulayınız. Haftada 2 defa uyguladığınızda saçlarınızdaki değişimi fark edeceksiniz.

Mayonez maskesi ile kıvrılan saçlarla etkili mücadele

Bu biraz tuhaf gelebilir ama mayonez, saçlarınızın sağlığı ve iyi görünüm kazanması güçlenmesi, beslenmesi ve parlaklığının sağlanması için saçlarınızın ihtiyaç duyduğu tüm besin bileşenlerini sağlar.

Bu maske sayesinde saçlarınıza daha fazla nem ilave edebilir ve böylece saç kıvrılma problemini kontrol altına alabilirsiniz. Bu maske saç kuruluğunun giderilmesi ve saçların kabarmasını önlenmesi için kullanılan en etkili saç maskelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Saç kıvrılmalarını önleyici maske tarifi 4

Bir bardağın dörtte biri kadar mayonez, üçte biri kadar saf badem yağı ve saçınızın uzunluğuna göre bir ya da iki yumurta sizin işinizi görecektir. Tüm malzemeleri bir kaseye koyunuz ve yoğun bir krem elde edene kadar iyice karıştırdıktan sonra bu karışımı tüm saçınıza uygulayınız ve başınıza sıcak bir havlu sarınız. Saçınızın tüm besin maddelerini emdiğinden emin olduktan sonra durulama sürecine geçiniz ve saçınızı bir defa şampuanla yıkayınız. Bu harika çözümü haftada 2 defa uygulayınız.

Kabarık saçlar için muz maskesi

Muz, bal ile birlikte karıştırıldığında saçlar için muazzam bir fayda sağlar. Muz maskesi uygulayan kadınların birçoğunda kıvırcık saçların düzeldiği, hasarlı saçların onarıldığı daha sağlıklı saçlara kavuştuğu ve saçların oldukça parlak göründüğünü belirtmiştir.

Saç kıvrılmalarını önleyici maske tarifi 5

1 adet olgun muz, 2 tatlı kaşığı bal ve bir bardağın üçte biri kadar Hindistan cevizi ya da badem yağını yoğun bir macunu elde edene kadar iyice karıştırınız. Elde ettiğiniz bu karışımı saç başlama çizgisinden kafa derinizin bitim yerlerine kadar nazikçe 20 – 25 dakika boyunca uygulayınız. Ardından durulama ve şampuanla yıkama işlemine geçerek bu metodu haftada bir defa uygulayınız.

Kıvırcık saçlar için limon ve bal maskesi

Bal ile ilgili hazırlanabilecek başka bir maske ise limon bal maskesidir. Bu maske, saçların beslenmesini ve saçlarınızdaki kirlerin çabucak giderilmesine katkı sağlar. Bal ve limonda bulunan zengin içerik, saçlarımızdaki kıvrımları azaltabilir, yeterli nem kazandırabilir, pürüzsüz ve güzel saçlarınızı geri verebilir.

Saç kıvrılmalarını önleyici maske tarifi 6

Limondaki C vitamininin gücü ve baldaki şifa-i bileşenlerin faydasını görebilmek için 2 yemek kaşığı limon suyu, 2 yemek kaşığı bal ve bir bardak su ile mükemmel bir karışım hazırlayınız. Karışımı saçlarınıza 2-3 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın ve ardından 10 dakika bekleyiniz. Süre sonunda saçlarınızı ılık su ile durulayın ve tahriş etmeyen bir şampuanla yıkayınız. Bu yöntem son derece doğaldır ve iki haftada bir defa gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Bu maskeyi limonun olmadığı durumlarda sadece 2 yemek kaşığı bal ve 2 bardak ılık su ile de hazırlayabilirsiniz. Maskenin uygulaması ve hazırlanması yukarıdaki gibidir.

Bal ve yoğurt maskesi ile saç kırılmalarına son

Bal cildinize ve saçınıza daha fazla nem sağlamaya yardımcı olurken, yoğurt ise saçlar için harika bir saç kremi olarak görev yapar. İkisinin kombinasyonu yan yana geldiğinde saçınızın dokusu iyileşir ve saçlarınız daha parlak ve pürüzsüz görünmeye başlar.

Saç kıvrılmalarını önleyici maske tarifi 7

Bu tarif için bir çorba kaşığı bal ile birlikte 2 çorba kaşığı yoğurt hazırlamanız yeterlidir. Elde ettiğiniz sihirli karışımı saçınıza ve saç derisine bol miktarda uygulayarak yarım saat bekleyiniz. Süre dolduktan sonra saçlarınızı temiz ve soğuk su ile iyice durulayınız. Bu maskeyi haftada bir kez tekrarlayarak saçlarınızdaki nem eksikliğini giderebilir ve dokusunu onarabilirsiniz.

Organik elma sirkesi ile saçlarınıza olağanüstü ışıltı

Birçok kimse sirkenin kokusundan ötürü “Saçlara sirke mi uygulanır” diye düşünebilir. Ancak saçlarınıza elma sirkesi kullanmak onları şımartmak için tek başına yeterlidir. Elma sirkesi saçlarınızdaki ve kafa derinizdeki pH seviyesini etkin bir şekilde dengeler ve cildinizdeki açık olan gözeneklerin kapanmasına olanak sağlar. Ayrıca, saçlarınızdaki tüm kir ve yağları giderirken aynı zamanda saçlarınıza yeterli miktarda nem kazandırır.

Saç kıvrılmalarını önleyici maske tarifi 8

2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 su bardağı suyu karıştırın. Öncelikle saçlarınızı yıkadıktan sonra, elma sirkesi karışımını saçlarınıza uygulayınız. Sadece birkaç dakika beklettikten sonra durulama işlemine geçiniz. Bu uygulamayı haftada bir kez yaptığınızda saçlarınızdaki parıltılı ve pürüzsüz bir görünümü fark edeceksiniz.

Aloe vera ile etkili saç sağlığı

Aloe vera, saç kıvrımlarını önlemek için saçlarınıza yeterli derecede nem sağlar. Aynı zamanda saçlarınızdaki kuruluğu gidermek ve saçlarınızda bir tabaka oluşturmak için taşıyıcı bir yağ ile birleştirerek de kullanabilirsiniz.

Saç kıvrılmalarını önleyici maske tarifi 9

Eşit miktarda aloe vera jeli ve taşıyıcı yağı bir kapta karıştırarak elde ettiğiniz karışımı 20 – 30 dakika boyunca saçınızda ve kafa derinizde tutunuz. Süre sonunda şampuan ile saçlarını yıkayınız. Saçlarınızdaki kırıklar de kopmalar çok fazla ise bu tedavi şeklini haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

Hasarlı ve kuru saçlar için hindistan cevizi sütü

Saçların hasarlı ve kuru olması onların ciddi oranda kıvrılmalarına ve kırışmalarına neden olacaktır. Bu nedenle saçlarınıza bakım yaparken Hindistan cevizi sütünü ve Hindistan cevizi yağını görmezden gelmemelisiniz. Zengin protein içeriği ile saçlarınızı nemlendirir ve hasarları geri dönüştürerek mükemmel bir görünüm kazandırır.

Saç kıvrılmalarını önleyici maske tarifi 10

Saçınızın uzunluğuna bağlı olarak bir kase içerisine iki ya da üç yemek kaşığı Hindistan cevizi sütü dökünüz. Bir miktar ısıttıktan sonra bu sütü saçlarınıza sürerek yarım saat kadar bekletin ve emilmesini izin verin. Zaman bittikten sonra saçlarınızı şampuanla bir kez yıkayın ve haftada iki kez bu uygulamayı tekrarlayınız.

Mükemmel saçlar yağ masajı

Hasarlı olan saçların giderilmesinde yağlı masaj önemli bir yer tutar. Yağ masajı saç dokusunun onarılmasında ve iyileşmenin hızlanmasında önemli bir rol oynar. Bu seçim aynı zamanda kıvırcıklaşan ve kabarıklaşan saçlar için de son derece mükemmel bir seçimdir. Yağ mesajında kullanabileceğiniz yağ çeşitlerini herhangi bir aktardan kolaylıkla temin edebilirsiniz fakat bunları satın alırken son derece doğal ve soğuk sıkım olmasına dikkat ediniz.

Argan yağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı, jojoba yağı ve seytinyağı saç maskelerinizde hem taşıyıcı yağ olarak kullanabilir hem de tek başına bakım kürü olarak uygulayabilirsiniz. Bu yağlar sahip oldukları E vitamini, proteinler ve antioksidanlar sayesinde saçlarınızdaki kepek, zayıflık, cansızlık, kırılmalar ve kopmaları tamir ederek saçlarınızın daha pürüzsüz ve parıltılı görünmesine katkı sağlar.

Saç kıvrılmalarını önleyici maske tarifi 11

Bu yağları kullanırken saçınızın uzunluğuna göre 2 veya 3 çorba kaşığı yağı aldıktan sonra bir kap içerisinde boşaltın ve bir miktar ısıtınız. Yağın ısıtılması cildinizde daha hızlı nüfuz etmesine katkı sağlayacaktır. Yaklaşık olarak 10 veya 15 dakika kadar masaj yaptıktan sonra saçlarınızı sıcak ıslak bir havlu ile kapatınız ve saçınızın yağdaki temel bileşenleri emmesine ve penetrasyon sürecinin daha hızlı gerçekleşmesine yardımcı olunuz.

Kıvırcık saçlar için vitamin kullanabilirsiniz

Sağlıklı saçlar için mineraller, vitaminler ve proteinler vazgeçilmez unsurlardır. Bu nedenle hem saç sağlığı hem de genel sağlık için vitaminler aldığınızda saçlarınızı içten besliyorsunuz anlamına gelir ve içten yapılan bu beslenme dıştan yapılan besleme kadar önemlidir. A, B kompleksi, C ve E vitaminleri saç büyümesi için hayati öneme sahip olan vitaminlerdir. Bu vitaminleri dengeli bir diyetinize ekleyebilir ya da eczaneden satılan gıda takviyesi şeklindeki ürünleri satın alabilirsiniz.

Kıvrılan saçlar için yumurta maskesi

Saçlarınızı korumak için etkili bir yönteme ihtiyaç duyduğunuzda, yumurta, kullanabileceğiniz en önemli alternatif ilaçlardan birisidir. Özellikle yumurta sarısı yüksek oranda protein içeriğine sahiptir ve aynı zamanda yağ bakımından da zengindir. Yumurtanın sarısı kadar beyazı da son derece önemlidir ve kafa derinizden gelen aşırı yağları temizler, kafa derisine ve saç dokusuna zarar veren bakterileri öldürmeye yardımcı olan enzimler içerir. Bu nedenle yumurtanın hem sarısı ve hem de beyazı özellikle duş, saç boyama veya düzleştirmeden sonra oluşan kıvırcık saçların tedavisinde mükemmel ev ilaçlarında birisidir.

Saç kıvrılmalarını önleyici maske tarifi 12

Kıvırcık saç problemi ile başa çıkmak için bir yumurta ve 1 çay kaşığı zeytinyağını yoğun bir macun haline gelene kadar iyice karıştırınız. Elde ettiğiniz saç maskesini saçınıza uygulayın ve 30 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayınız. Haftada bir defa uygulayacağınız bu yöntem sayesinde saçlarınızdaki benzersiz değişimi fark edeceksiniz.

Saç kıvrılmalarını önlemek için alınması gereken önlemler

  • Saçlarınızı yıkarken sıcak su kullanmayınız
  • Saçlarınız zaten zarar görmüşse daha fazla saç şekillendirme araçlarını kullanmayınız
  • Saçlarınızdaki nemi aldığı için yatarken pamuk kumaşlı bir yastık yerine saten kumaşlar tercih edebilirsiniz
  • Saçlarınızı haftada en fazla 1 defa yıkayın
  • Birçok şampuan türünde saçınızdaki nemi kaybettiren sülfatlar bulunması nedeniyle eğer yapabiliyorsanız sülfat içermeyen şampuan bulmaya çalışın ve haftada sadece iki kez yıkayınız
  • Saçınızı bir havlu ile kurutmaktan kaçınınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi