Saç Bitinden Kurtulmak İçin 10 Pratik Yöntem

Saç Biti Hakkında En Doğru Bilgiler ve 10 Mükemmel Çözüm Yolu

Saç biti (Pedikulozis kapitis) genellikle hijyenik olmayan yerlerde görülen yaygın bir haşere türüdür. 1.6 mm uzunluğunda olan saç biti, kafa derisinden 3 saatte bir aldığı kanla yaşar ve kafa derisinden düştükten sonraki 2-3 gün içinde ölür. Saç biti sadece insanları değil aynı zamanda kemirgenler, memeliler ve etçil hayvanlar gibi diğer canlıları da konak olarak kullanır.

İnsanları konak edinen bit türü baş bölgesinin yanı sıra kasık ve vücudun herhangi bir bölümünü de işgal edebilir.

Saç Biti Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Saç bitinin dişileri, sirke adı verilen küçük beyaz renkli yumurtalar oluşturur ve bu yumurtalar saç tellerine yapışır. Kepeğe benzediğinden dolayı çoğu kimse baş bitinin olduğunun farkında dahi değildir. Sirkenin kepekten farkı, sirke saç tellerine yapışır ve çıkarılması çok zordur. 15 gün boyunca yumurta olarak saçta kalır ve daha sonra bite dönüşür. Saç biti, pire gibi uçmaz ve zıplamaz.

Saç Biti Kimlerde Görülür?

Saç biti cinsiyet gözetmeksizin her yaştaki insanların başlarına yerleşebilir. Ancak, 3-14 yaş arasındaki çocuklarda görülmesi daha yaygındır. Saç bitinin sık görülen belirtileri kafanın üzerinde hareket eden bir şey hissedilmesi, kafa derisinde kaşıntı ve saç derisinde kızarıklıklar olmasıdır. Kıvırcık saç, bitlerin tutunmasını zorlaştırır. Bu yüzden bit kıvırcık saçlarda daha nadir görülür.

İnsanların toplu halde barındığı yerlerde ya da evsizlerde özellikle daha sık görülür. Eğer ailenizden birisinde saç biti oluşmuşsa yayılmasına izin vermeden derhal bu sorundan kurtulmanız gerekir.

Saçların sık dişli taraklarla taranması bit sorununa bir çözüm olabilir.

Ancak bu yöntem uzun sürdüğü için saç bitinden tamamen kurtulmanızı sağlamaz ve diğer aile bireylerine bulaşmasına zemin hazırlayabilir.

Saç Biti Nasıl Bulaşır?

Saç biti kişiden kişiye kolaylıkla bulaşabilen bir sorundur. Bir insanda saç bitinin olup olmadığı vücut temizliğiyle alakalı değildir ve kişisel hijyenden bağımsızdır. Saç bitinin başka bir kimseye ulaşabilmesi için insanların kafa kafaya verip yakınlaşması gerekir. Ayrıca, saç biti kirli saçlar, fırçalar, taraklar, giysiler ve yatak çarşaflarından da kolayca bulaşabilir. Evde beslenen kedi, köpek ve bazı evcil hayvanlardan insanlara bit bulaşmaz. Bu haşereler okul ortamındaki çocuklardan, bakımsız ve temiz olmayan insanlardan bulaşır.

Saç Bitinden Kurtulmanın Püf Noktaları

Saçınızda eğer bit gördüyseniz saç tellerinizin aralarına girecek kadar tıraş köpüğünü sürün ve 15-20 dakika bekletiniz. Bu bitlerin nefes almasını engelleyecek ve ölmesini sağlayacaktır. Sirkelerin temizlenmesi için ise saçlarınızı yıkadıktan sonra sirkeli suyla saçlarınızı durulayınız. Yastık kılıflarınızı 60 derecede yıkayın ve kullandığınız saç tokalarını yenileyiniz. Saçlarınızı yıkayıp kuruttuktan sonra bit tarağı ile tarayın ve eczanelerde satılan bit tokası kullanınız.

 

İşte Saç Bitinden Kurtulmanın En İyi 10 Yolu

1- Sirke

Sirke, saç bitini ortadan kaldırmak için kullanılan çok kolay ve etkili bir yöntemdir. Sirke, içerisinde bulunan yüksek miktardaki asetik asit sayesinde baş bitini öldürür. Eşit miktarda sirke ve mineral yağı karıştırınız. Bu karışımı, yatmadan önce saç derinize ve saç tellerinize masaj yaparak iyice yediriniz. Başınızı galoş ile sarın ve gece sabaha kadar yağın başınızda kalmasına izin veriniz. Sabahleyin saçlarınızı şampuanla yıkayınız.

Diğer yandan, sirke ve suyu eşit miktarda inceltiniz. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bu karışımla durulayınız. 10 dakika kaldıktan sonra saçlarınızı suyla yıkayınız. Bu yöntemlerden herhangi birini 2 ay boyunca haftada 2 veya 3 defa tekrarlayınız. Ayrıca, sirkeyi saçınıza uyguladıktan sonra sık uçlu tarakla tarayınız.  

2- Saç Bitine Mayonez Çözümü

Saç biti için diğer popüler bir yöntem mayonezdir. Mayonez, küçük canavarları başarıyla boğar ve onları öldürür. Mayonezi saçlarınıza iyice bulayınız. Başınızı galoş yardımıyla sıkıca sarın ve bunun üzerine bir havlu daha sarınız. En az 5-6 saat süreyle bekletin ve şampuanınızla iyice yıkayınız. Saçınızı kurutma makinesiyle kurutun ve bit tarağı ya da sık uçlu tarak ile tarayınız. Yaklaşık 2 ay boyunca haftada bir kez bu uygulamayı tekrarlayınız.

3- Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, saç biti için mükemmel bir boğucu ajandır ve aynı zamanda saçlarınızın sağlığı için de katkı sağlar. Üç çorba kaşığı hindistancevizi yağını ısıtın ve içine bir çay kaşığı kafur ekleyiniz. Hazırladığınız karışımı saç derinizin her yerine masaj yaparak uygulayınız. Başınızı bone ya da poşet tarzı bir başlıkla örtün ve bir gece bırakınız. Sabah saçlarınızı şampuanla yıkayın ve kuruduğunda, bit tarağı ile tarayınız.

Saçlarınızdaki bitten kurtulmak için bu uygulamayı 5 gün boyunca tekrarlayınız.

4- Saç Biti için Soğan

Soğanın içeriğinde bulunan kükürt sayesinde, saçlarınızdaki bitten kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

4-5 tane soğanı rendeleyin ve süzgeçten suyunu iyice sıkarak çıkartınız. Kafa derinize soğanın suyunu masaj yaparak sürün ve başınızı poşet bone ile örtünüz. En az 2 saat boyunca beklettikten sonra saçlarınızı şampuanla yıkayınız. Saçlarınızı kuruttuktan sonra bit tarağı ya da sık uçlu tarak ile tarayınız. Bu uygulamayı 3 gün üst üste haftada bir kez 2 ay süreyle tekrarlayınız.

5- Çay Ağacı Yağı, Saç Bitine İyi Gelir

Çay ağacı yağı, saç bitini etkili bir şekilde öldürür ve kaşınmayı hafifletir. Şampuanınıza 3-5 damla çay ağacı yağı karıştırıp iyice çalkalayınız. Saçlarınızı bu şampuanla yıkadıktan sonra kurutup bit tarağı ile tarayınız. Bu karışımdan elde ettiğiniz şampuanı en az 2 ay boyunca kullanınız.

Diğer bir seçenek ise şöyledir, üç çorba kaşığı zeytinyağı, birer çay kaşığı okaliptüs yağı ve çay ağacı yağını karıştırınız. Hazırladığınız karışımı saç derinize dairesel hareketlerle uygulayınız. 20-30 dakika boyunca beklettikten sonra saçlarınızı şampuanla yıkayınız. Yağlarla elde ettiğiniz bu karışımı haftada iki kez, 1-2 ay süreyle tekrarlayınız.

Not: Çay ağacı yağı oldukça kuvvetli olduğu için ölçülere dikkat ediniz.

6- Limon Suyu

Limon suyu, asit niteliğinden dolayı saç derisindeki bitleri temizlemek için kullanılır. Eğer bit okuldan ya da bildiğiniz bir ortamdan bulaşmış ise, o ortamlarda da kullanılmasını isteyiniz.

Kafa derisine taze sıkılmış yarım limon suyunu uygulayın ve 30 dakika beklettin. Önce sirke ile daha sonra ılık suyla durulayınız. Bit sorununu ortadan kaldırmak için haftada bir kez bu uygulamayı tekrarlayınız.

Alternatif olarak, dört tane büyük boy sarımsak dişini iyice ezin ve bir çorba kaşığı taze limon suyu ekleyiniz. Bu karışımı kafa derinizin etrafına masaj yaparak sürünüz. Saçlarınızı kalın bir havluyla sarın ve yarım saat boyunca bekletiniz. Şampuanla yıkayıp iyice durulayınız. Saç bitini önlemek için art arda 5 gün boyunca tekrarlayınız.

7- Neem Yağı ve Saç Biti İlişkisi

Neem yağı, aynı zamanda Hint lahanası olarak da bilinir ve bitlerin tedavisinde oldukça etkili olan doğal bir böcek ilacıdır. Bitlerin kafa derinize verdiği tahrişleri de iyileştirir. Ayrıca, nemlendirici özelliğine sahip olduğu için kafa derinizi kurutmaz.

Neem yaprağını ezip saçlarınıza ve kafa derinize sürün ve kuruduktan sonra durulayınız. Bu uygulamayı 2 ay boyunca haftada en az iki kez tekrarlayınız.

Diğer yandan, biraz saf neem yağını masaj yaparak saç diplerine uygulayınız. Bu uygulamayı en az bir saat beklettikten sonra saçlarınızı şampuanla yıkayınız. Saçınız kuruduğunda, biti çıkarmak için bit tarağı kullanınız. Saç bitlerinizden kurtulmak için 1-2 ay boyunca haftada üç kez tekrarlayınız.

Alternatif olarak, neem tohumlarını ezip toz haline getirin. Bir kaseye ezdiğiniz tohumlardan bir çorba kaşığı koyup yeterli miktarda yer fıstığı yağı ekleyin. Hazırladığınız malzemeleri yoğun kıvamlı bir macuna haline gelene kadar karıştırınız. Bu karışımı kafa derinize uygulayın ve bir gece beklettikten sonra yıkayınız.

Bu hazırladığınız karışımı 2 ay boyunca haftada bir kez uygulayınız.

8- Alkol Saç Biti için Çözüm Olabilir mi?

Yüzde 70’lik izopropil veya absolute alkol bit ve sirkeleri etkili bir şekilde öldürebilir. Güçlü bir dezenfektan olan alkolün yan etkisi olmadığı için güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Saçlarınızı banyo yada küvette aşağı doğru eğin ve %70’lik alkolü saç diplerinize doğru dökünüz. Döktüğünüz bu alkolü saç diplerine yedirmek için parmaklarınızla iyice masaj yapın ve birkaç dakika bekletiniz. Saç derinize biraz saç kremi uygulayın ve bit tarağı yada sık dişli tarakla saçlarınızı tarayınız. Sonra saçlarınızı şampuanla yıkayıp kurutunuz. Bu uygulamayı haftada bir, 2 ay süreyle kullanınız.

9- Vazelin

Vazelin, saçlarınızdaki bitlerin solunum deliklerini tıkayarak boğar ve saç diplerinizde uzun süre yaşayamazlar. Kafa derisi ve saç tellerinize vazelini yoğun bir şekilde dairesel hareketlerle uygulayın ve başınızı galoş ile sarınız. Bir gece bıraktıktan sonra sabahleyin vazelini çıkarmak için bebek yağı kullanınız. Daha sonra şampuanla saçlarınızı iyice yıkayın ve kuruttuktan sonra bit tarağı ile tarayınız. 1-2 ay boyunca haftada bir kez bu uygulamayı tekrarlayınız.

10- Vitamin Zengini Badem ve Saç Biti

Vitamin açısından zengin olan badem, saçlarınızdaki bitlerden kurtulmak için de katkı sağlar.10 tane bademi bir gece suda bekletiniz. Bademleri soyup içerisine 3 çorba kaşığı limon suyu katarak yoğun bir macun haline getiriniz. Hazırladığınız bu macunu kafa derinize masaj yaparak uygulayınız. Yaklaşık iki saat boyunca beklettikten sonra soğuk su ile yıkayınız.

Bu uygulamayı haftada bir kez, 2 ay boyunca tekrarlayınız.

Ek İpuçları

Yukarıda sizler için paylaştığımız bilgilerin yanı sıra ek ipuçlarını da deneyerek işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.

  • Bit sorunu yaşayan kişiye ait hiçbir eşyayı kullanmayınız.
  • Saç biti sorununu çözdükten sonra, etkilenen kişi tarafından kullanılan tüm giyim ve yatak çarşaflarını sıcak suda yıkayınız.
  • Bit sorunu yaşayan kişinin yıkanmayan eşyalarını, bir hafta boyunca plastik poşetlerde hava almadan bekletiniz.
  • Bir süre daha saçlarınızı bit tarağı ile tarayınız.

Ayrıca sağlık konusunda kaleme aldığımız son 2 yazımızı da okumak isteyebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi