Saç Beyazlamasını Önlemek için 18 Kesin Çözümü Bilmelisiniz!

Saç Beyazlamasını Önlemek için 18 Kesin Çözüm

Yaşlandıkça çoğu kişide saçların beyazlaması normaldir. Saç beyazlaması, kişiden kişiye değişebilir. Çoğu insan 20’li yaşların sonlarında saçlarda beyazlaşma oluşmaya başlasa da çoğu kişi bunu fark etmezler. Yaşın ilerlemesi saçlarda dökülme ve orijinal renginin gri veya beyaza dönüşmesi ile sonuçlanır.

Vücutta kıl folikülleri vardır ve bu foliküller cilt hücrelerini oluşturan küçük keseciklerdir. Cilt tabakasında veya deride bulunan foliküller sayesinde büyüyen filamentler saç olarak bilinir.

Saçlar “keratin” adı verilen özel bir protein çeşidinden oluşur ve saç kökü “melanin” olarak bilinen pigment hücrelerine sahiptir. Bu hücreler saçınıza rengini verir, fakat zamanla saç kökü bu pigmenti kaybederek beyazlamaya neden olur.

Saç beyazlamasının nedenleri nelerdir?

Saç beyazlaması, koyu saç rengi olan insanlarda daha belirgindir. Saç beyazlaması yaşlanmanın karakteri olduğu kadar, lisede veya üniversitede olan kişilerde de yaygın olarak görülebilir. Saç beyazlamasının olası nedenleri arasında aşağıdakiler sayılabilir:

Genetik

Anne, baba veya büyükanne ve büyükbabanın erken yaşlarda saçları beyazlamış ise sizde de bu durum olması muhtemeldir. Genetik değiştirilemez, ancak beyaz saçlarını görünümü beğenilmediğinde saçlardaki beyazlık boya ile kapatılabilir.

Stres

Stres, saç beyazlamasının olası nedenlerinden biridir. Hemen hemen herkes stresi yaşar. Kronik stresin sonuçları aşağıdaki durumlarda ortaya çıkar:

  • Uyku sorunları
  • Kaygı
  • İştah değişikliği
  • Yüksek tansiyon

Otoimmün hastalık (bağışıklık sistemi hastalıkları)

Otoimmün hastalık, erken yaşlarda saçların beyazlamasına neden olabilir. Bu, vücudun bağışıklık sistemi kendi hücrelerine saldırdığında, alopesi ve vitiligo durumunda bağışıklık sistemi saçlara saldırır ve pigment kaybına neden olabilir.

Tiroit bozukluğu

Hipertiroidi veya hipotiroit gibi troid probleminin neden olduğu hormonal değişiklikler saçların beyazlamasına neden olabilir. Tiroit, boynunuzun tabanında bulunan kelebek şeklinde bir bezdir. Metabolizma gibi birçok bedensel fonksiyonları kontrol etmeye yardımcı olur. Tiroitlerin sağlıklı olması, saçın rengini etkileyebilir. Aşırı aktif veya az aktif tiroit vücutta daha az melanin üretmesine neden olur ve böylece saçların erken yaşta beyazlama sebebidir.

B12 vitamini eksikliği

Erken yaşta saçların beyazlaması B12 vitamini eksikliğinin nedenlerinden biridir. Bu vitaminin vücutta çok önemli rolleri bulunmaktadır. B12 vitamini vücuda enerji verir, ayrıca sağlıklı saç büyümesine ve saç rengine katkıda bulunur.

B12 vitamin eksikliği, vücutta bu vitaminin yeterince emilmediği “pernisiyoz annemi” adı verilen bir durumla ilişkilidir. Saç hücreleri de dâhil olmak üzere vücuttaki hücrelere oksijen taşıyan sağlıklı kırmızı kan hücreleri için vücudun B12 vitaminine ihtiyacı vardır. Vücuttaki B12 eksikliği saç hücrelerini zayıflatır ve melanin üretimini etkiler.

Sigara kullanımı

Erken yaşta saçların beyazlamasının bir diğer nedeni ise sigara kullanmaktır. 107 katılımcı ile yapılan bir araştırmada 30 yaşından önce saçların beyazlaşmaya başlaması ve sigara arasında bir bağlantı olduğu kanıtlanmıştır.

Sigaranın akciğer kanseri ve kalp hastalığı riskini artırdığı da bilinen bir gerçektir. Bununla birlikte sigara kullanımı uzun vadeli kalp ve akciğer hastalığını tetikler ve saç rengini de etkileyebilir. Sigara, kan damarlarını daraltarak saç foliküllerine kan akışını azaltır ve saç dökülmesine yol açar. Ayrıca sigaradaki toksinler saç kökleri de dâhil olmak üzere vücudun diğer bölümlerine zarar verebilir ve bu da erken yaşta saçların beyazlamasına neden olur.

Saç beyazlamasını önlemenin yolu var mıdır?

Saç beyazlamasını önlemenin yolu, aslında nedenlere bağlıdır. Eğer neden genetik ise saç beyazlamasını önlemek veya kalıcı olarak tersine çevirmek için yapılabilecek hiçbir şey yoktur.

Saç beyazlamasının sağlık problemine bağlı olduğundan şüpheleniyorsanız altta yatan bir durumun olup olmadığı anlamak için doktora danışınız. Altta yatan sağlık sorunu tedavi etmeniz pigmentasyonu geri döndürebilir, ancak bunun da garantisi yoktur.

Saçların beyazlaması tiroit probleminden dolayı oluyorsa, hormon tedavisinden sonra tekrar pigmentasyon oluşabilir. Hormon eksikliğini düzeltmek için B12 vitamini takviyelerini almak saç köklerinin sağlığını iyileştirebilir ve doğal rengini geri kazandırabilir.

Saçların beyazlaması stres veya sigara kullanımı sonucunda oluşuyorsa sigarayı bıraktıktan sonra stresi azaltarak pigmentasyonun geri dönüşümünü destekleyecek bir yol yoktur.

Saç beyazlamasını önlemenin doğal yolları

Saç beyazlamasını önlemek için aşağıdaki kolay, ucuz ve etkili yöntemleri kullandığınızda tek seferde etkili sonuç almak beklenilen bir sonuç değildir. Etkili sonuçlar için istikrarlı olmalı ve devamlılık sağlanmalıdır.

Önlem olarak kullanacağınız bu yöntem, teknik ve kürler saç beyazlamasının önüne geçecek ve daha fazla saç beyazlamasını durduracaktır.

1- Amla (Hint Bektaşiüzümü)

Amla saçların matlaşması, dökülmesi ve beyazlaması gibi birçok saç sorunları için oldukça etkili bir bitkidir. C vitamini ve antioksidan kaynağı olan amla, saçların beyazlamasında anti-aging etkisi oluşturur. Erken yaşta saçların beyazlamasını önlemenin doğal bir yolu olarak saçınıza amla yağı uygulayabilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

Küçük bir tavanın içerisine hindistancevizi yağı koyun ve birkaç tane kurutulmuş amlayı katıp renginde siyahlaşma olana kadar kaynatınız. Hazırladığınız yağı soğumaya bırakın ve sonra saç derinize masaj yaparak uygulayınız. Saçlarınızdaki yağı bir saat veya bir gece boyunca beklettikten sonra yıkayınız.

Etkili çözümleri almak istiyorsanız bu uygulamayı haftada bir veya iki kez tekrarlayınız.

2- Köri yaprağı

Köri, saçlarınızdaki koyu renk pigmentasyonu artırarak erken beyazlamayı önler. Etkili sonuçları almak için köri yaprakları ile hindistancevizi yağını birleştirerek saç toniği yapabilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

Bir yemek kaşığı hindistancevizi içerisine bir avuç köri yaprağını koyun ve kaynatınız. Hazırladığınız bu karışımı soğuduktan sonra süzün ve saç köklerine masaj yaparak sürünüz. 40 dakika kadar saçlarınızda beklettikten sonra yıkayınız. Bu uygulamayı haftalık bir veya iki kez tekrarlayabilirsiniz.

3- Kına

Kına, doğal bir saç boyasıdır. Kına, saçlarınızın rengini daha koyu ve daha parlak bir hale getirir. Boya ile aynı görevi gören kınanın tek farkı saçlarınızı beslemesi ve yıpratmamasıdır.

Nasıl kullanılır?

Bir avuç kınanın içerisine üç bardak amla tozu, bir çay kaşığı kahve tozu ve biraz yoğurt ekleyerek karıştırdıktan sonra saçlarınıza eşit bir şekilde yayınız. Bu karışımı saçlarınızda kuruyana kadar yaklaşık 30 dakika boyunca bekletiniz. Ardından saçlarınızı su ile durulayın ve sonra normal bir şekilde şampuanla yıkayınız. Saç beyazlamasını etkili bir şekilde durdurmak için bu yöntemi her iki haftada bir düzenli olarak uygulayınız.

4- Hindistan cevizi yağı ve limon suyu

Hindistancevizi yağı saçları nemlendirerek saç büyümesini uyarır, enfeksiyonlarla mücadele eder ve saçlara parlaklık katarak saçların beyazlamasını önler. Bu uygulamayı uzun süre tekrarladığınız takdirde saçlarınıza antioksidanlar yüklenir ve beyaz saçların renginin değişmesine yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

3 çay kaşığı limon suyunun içerisine saç uzunluğunuz için yeterli miktarda hindistancevizi yağını katıp karıştırınız. Hazırladığınız karışımı saçınıza masaj yaparak uygulayınız. Yaklaşık 30 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı şampuanla yıkayınız. Bu uygulamayı haftada bir kez tekrarlamanız saçlarınız için besleyici olmasının yanı sıra beyazlığını da azaltacaktır.

5- Biberiye ve adaçayı

Hem adaçayı hem de biberiye, beyaz veya gri renk olan saçlarınızın rengini koyulaştıran mükemmel bitkilerdir.

Nasıl hazırlanır?

2 su bardağı suyun içerisine yarım fincan kurutulmuş biberiye ve adaçayını ekleyerek kaynatınız. 2 saat boyunca dinlendirin ve saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra hazırladığınız su ile durulama yapınız. Bu şekilde saçlarınızı 20 dakika beklettikten sonra son olarak durulayınız. Bu basit uygulamayı haftalık olarak bir kez düzenli bir şekilde tekrarlayınız.

6- Şeker pekmezi

Limon suyu ve hindistancevizi yağının yanı sıra saçlarınızın erken yaşta beyazlamasını azaltmak ve önlemek için şeker pekmezi doğal yollardan bir tanesidir. Şeker pekmezi, saç pigmentinin üretimine yardımcı olan “bakır” bakımından zengindir. Ayrıca şeker pekmezi selenyum, demir ve magnezyum gibi vücudunuza gerekli olan mineraller de içerir.

Birkaç ay boyunca her sabah bir çorba kaşığı şeker pekmezini düzenli olarak içiniz.

7- Soğan suyu

Soğan suyu, hem saç beyazlamasında hem de saçların incelmesinde mükemmel ve etkili doğal ilaçlardan biridir. Araştırmalara göre soğan suyu, beyaz ve gri saç foliküllerinin tabanında hidrojen peroksit kaynağı sağlar ve doğal bir antioksidan içerdiği için saç beyazlamasını önlemede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca soğan suyu, “katalaz” üretimini teşvik eder ve böylece erken yaşta saç beyazlamasının önüne geçer.

Nasıl hazırlanır?

1 tane soğanı 4 parçaya bölün ve 2 su bardağı suda kaynattıktan sonra soğumasını bekleyiniz. Hazırladığınız suyu saçınıza ve kafa derinize masaj yaparak uyguladıktan sonra 30 dakika bekletin ve ılık su ile durulayınız. Birkaç hafta boyunca günlük olarak bu uygulamayı tekrarladığınızda saç renginizdeki koyulaşmayı fark edeceksiniz.

8- Siyah çay

Şeker pekmezi gibi siyah çay da saçları yumuşatır, parlaklık kazandırır ve doğal olarak rengini koyulaştırır.

Bir su bardağı suya iki çay kaşığı siyah çay ekleyin ve kaynatınız. Hazırladığınız çayın içerisine bir çay kaşığı tuz ekleyin ve karışımı soğumaya bırakınız. Ardından bu karışımla saçlarınızı yıkayın ve 20 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı durulayınız. Etkili sonuçlar almak istiyorsanız bu uygulamayı haftada bir veya iki kez tekrarlayınız.

9- Amarant

Amarant, yaklaşık 60 türü bulunan bir süs bitkisidir. Bu bitkinin rengi koyu mor, kırmızı veya altın rengine kadar değişiklik gösterir. Erken yaşta saç beyazlamasını önleyen amarant, aynı zamanda saç dökülmesi için de mücadele eder.

İlk olarak saçlarınızı şampuanla yıkayınız. Ardından taze amarant suyunu saçlarınıza uyguladıktan sonra saçlarınızı durulayınız. Saç beyazlamasını önlemek için bu uygulamayı haftada birkaç kez tekrarlayınız.

10- Siyah susam tohumu ve Saç Beyazlaması

Siyah susam tohumu, melanosit aktivitesini artırır. Böylece erken yaşta saç beyazlamasını önlemede oldukça etkilidir.

Siyah susam tohumu demir, protein, kalsiyum, fosfor, bakır ve magnezyum açısından oldukça zengindir.

3 ay boyunca her gün bir çorba kaşığı siyah susam tohumunu yiyiniz.

11- Yağlı masaj

Erken yaşta saç beyazlığını önlemek için kafa derinize ve saçlarınıza herhangi bir uçucu yağla masaj yapınız.

Saçınıza masaj yapmak için zeytinyağı, badem yağı, hindistancevizi yağı ve hardal yağını kullanabilirsiniz.

Bu yağlardan herhangi birini kullanacaksanız, sık sık değiştirmeyiniz. Etkili sonuçlar elde etmek için belirli yağın bir tanesini uzun süre kullanılması gerektiğini unutmayınız. Ayrıca organik ve taze yağ tercihiniz olsun.

12- Hardal yağı ve Kastor yağı (hint yağı)

Hardal yağı, saçınızın sağlığını ve rengini korumaya olanak sağlayan mükemmel bir mineral kaynağıdır. Bu yağlar saçlarınızdaki beyazlatmayı azaltmak için foliküllerin beslenmesini ve sağlıklı olmasını sağlar.

Nasıl hazırlanır?

1 çorba kaşığı castor yağını (jojoba, kalonji veya çörek otu yağı) 2 yemek kaşığı hardal yağı ile birleştirip bir kaç dakika boyunca ısıtınız. Hazırlamış olduğunuz yağ karışımını saçlarınızın derisine uçana kadar masaj yaparak sürünüz. Saç derinize yaklaşık 15 dakika boyunca masaj yaptıktan sonra 30 dakika daha bekledikten sonra şampuanla yıkayın ve saç kremi kullanarak uygulamayı bitiriniz. Muhteşem özelliklere sahip olan yağ karışımını haftada iki üç kez tekrarlayınız.

13- Çemen otu

Çemen C vitamini, demir, potasyum ve listen bakımından oldukça zengin olan besin maddelerinden biridir. Bu besin maddeleri saçların erkenden beyazlamasını önlemekle kalmaz, aynı zamanda kıl büyümesinde ve kafa derisinin kuruluğunu önlemede yardımcı olur.

Nasıl hazırlanır?

2 yemek kaşığı çemen otu tohumunu yarım çay bardağı su ile macun haline gelene kadar karıştırınız. Hazırladığınız bu karışımı saçınıza ve kafa derinize uyguladıktan sonra yaklaşık 45 dakika boyunca bekletiniz. Saçlarınızı sülfat içermeyen bir şampuanla yıkayın ve saç kremi kullanarak işlemi sonlandırınız. Çemen otunun içeriğindeki besin maddelerinden yararlanmak için bu uygulamayı haftada 1-2 defa tekrarlayınız.

14- Sırt kabak (luffa)

Sırt kabak sebzesi, foliküllerin sağlıklı ve pigmenti geliştirmek için ihtiyaç duyduğu besin maddeleri ile saçların beslenmesine yardımcı olan bir tonik olarak görev yapar. Saç köklerinizi yeniden canlandırmaya yardımcı olur ve saçınızı koyu rengini veren doğal pigmenti geri getirir.

Nasıl hazırlanır ve kullanılır?

Yarım su bardağı doğranmış sırt kabağını 1 su bardağı hindistancevizi yağında 3-4 gün boyunca hava almayan bir kavanozda bekletiniz. 4 gün sonra yaklaşık 2 yemek kaşığı karışımdan alın ve hafifçe ısıtın. Ardından yağı saç diplerinize uçana kadar masaj yaparak sürünüz. Saçlarınızı yaklaşık olarak 15 dakika boyunca masaj yaptıktan sonra 30 dakika kadar bekletin ve sülfat içermeyen şampuan ile yıkayınız. Saç beyazlamasını önlemek için bu uygulamayı haftada 2-3 kere tekrarlayınız.

15- Susam

Hindistancevizi yağı saçlarınızı şekillendiren, yağ asitlerinin zengin kaynağından biri olan penetratif (cilde nüfuz eden) saç yağlarından biridir. Susam tohumu yağı ile birlikte hindistancevizi yağı birleştiğinde kıl köklerinizdeki pigment üretiminden sorumlu melanosit aktivitesi gelişir. Susam tohumu yağı düzenli kullanıldığında saç renginin koyulaşmasına yardımcı olur.

Nasıl kuıllanılır?

2 çorba kaşığı susam tohumu yağını 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ile karıştırarak hafifçe ısıtın. Hazırladığınız yağı kafa derinize yaklaşık 15 dakika boyunca masaj yaptıktan sonra saçlarınızı ısıttığınız havlu ile örtün ve 30 dakika kadar bekleyiniz. Ardından saçlarınızı şampuanla yıkayıp saç kremi kullanınız. Etkili sonuçlar elde etmek için bu uygulamayı haftada 2-3 kere tekrar ediniz.

16- Amla ve hibiskus çiçeği

Amla ve hibiskus çiçeği maskesi kafa derinizin sağlığını korur ve sağlıklı saç büyümesini artırmak için kıl foliküllerinin güçlendirir. Ayrıca erken yaşta saç beyazlaması önlerken aynı zamanda saçlarınızı düzleştirir.

Nasıl hazırlanır?

3 yemek kaşığı amla tozunu 3 yemek kaşığı hibiskus çiçeği ile bir miktar su katarak koyu bir macun kıvamına gelene kadar karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz maskeyi saç derinizden saçlarınızın ucuna kadar uygulayınız. Yaklaşık olarak 4-5 dakika boyunca beklettikten sonra saçlarınızı sülfat içermeyen şampuan ile yıkayınız. Erken yaşta saç beyazlamasını önlemek istiyorsanız bu uygulamayı haftada 2 kez tekrarlayınız.

17- Saç beyazlamasını önlemek için önemli ipuçları

B12 vitamini alımını artırın

Sigara kullanımını bırakın

Antioksidan bakımından zengin olan çilek, üzüm, yeşil yapraklı sebzeler ve yeşil çayı tüketiniz

Meyveler, havuç, yumurta, ıspanak, fasulye, ayçiçeği tohumu, ceviz, karaciğer ve balık saçlarınızın pigment edilmesine yardımcı olan gıdalardır. Bu gıdaların bol miktarda tüketilmesi oldukça önemlidir.

18- Kalitesiz saç bakım ürünleri

Kalitesiz saç bakım ürünlerinden kaçınmak, saçlarınızın erken yaşta beyazlamasını önlemenin diğer bir yoludur. Düşük kalitedeki saç ürünleri, saçları kurutan ve kökleri zayıflatan sülfat, fosfat, klor ve amonyak gibi kimyasal maddeler içerir ve saçlarınızın erken yaşta beyazlamasına neden olabilir. Bu nedenle kalitesiz saç ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durunuz ve doğal yollarla saçlarınıza bakım yapınız.

Ayrıca şu 2 yazımızı da okuyun:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi