Panik Atakla Başa Çıkmak İçin En Etkili 10 Yol

Panik Atak Tedavisinde Muhteşem Çözüm Yolları

Panik atak, nedeni tam olarak bilinmeyen bir sebeple ortaya çıkan büyük bir kaygı ve korku atağıdır.

Panik atak sırasında kişi tam olarak anlamadığı yoğun bir sıkıntı hisseder ve bu sıkıntıya bir takım fiziksel belirtilerde eşlik eder. Tamamen rahat olduğunuzda ya da eşinizle dostunuzla televizyon izlerken, hatta uyuduğunuz zaman bile panik atak ortaya çıkabilir.

Panik atak sırasında kişi genellikle sonunun geldiğini, çok kötü bir durumla karşılaşacağını, kalp krizi geçirdiğini, aklını kaybedeceğini ve çıldıracağını zannederek yoğun bir korkuya kapılır. Bazı organik problemlerde, alkol ya da madde zehirlenmelerinde, yüksek bir yerde kaldığınızda veya korktuğunuz durumlarda panik atak geçirebilirsiniz.

Panik atak en çok kimlerde görülür?

Panik atak 20’li yaşların sonlarında ve 30’lu yaşların başındaki kişilerde görülse de, nadiren 45 yaşından sonra ortaya çıkabilir. Panik atak birçok ruhsal bozukluğu olan kimselerde görülür ve en fazla kadınlarda ortaya çıkar. Bunun yanı sıra panik atak:

 • Çocuk yaşta anne-babasını kaybedenlerde
 • Yeni boşanmış kişilerde
 • Alkol ve madde bağımlılarında
 • Gebe kadınlarda
 • Travmatik yaşam olaylarına maruz kalan kişilerde daha fazla görülür.

Panik ataklara, idrar kaçırma ve bilinç kaybı gibi belirtilerde ekleniyorsa alta yatan ciddi bir organik sebep olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Panik atak belirtileri nelerdir?

Panik atakta hem bedensel hem de ruhsal belirtiler görülür.

 • Kalp krizi geçirme korkusu
 • Kalp çarpıntısı
 • Hiperventilasyon (sık sık nefes alıp verme)
 • Boğazda boğulma hissi
 • Mide-bağırsak sisteminde bozukluk
 • Sık idrara çıkma
 • Ellerde, kollarda ve ağız kenarında uyuşma
 • Çevrenin ve etrafındakilerin değiştiğini algılama
 • Ölüm ve çıldırma korkusu
 • Terleme ve titreme hissi
 • Uyuşma veya karıncalanma
 • Göğüste ağrı
 • Bulantı, baş dönmesi ve denge kaybı

Belirtilerden birkaç tanesi ani bir şekilde başlar ve 10-15 dakika boyunca hastayı sarar. Bazen bu belirtiler 1-2 dakika içerisinde kaybolur. Nadiren 1 saati de bulabilir. Hastanın mantıklı ve sağlıklı düşünmesine engel olur.

Düşünebildiği tek şey bulunduğu yerden uzaklaşmak ve derhal bir doktora başvurmak olur.

Bu belirtileri yaşayan kişi birçok defa acile başvurur ve bu kişiye bir takım tetkikler yapılır. Kişi panik atak geçirdikten sonra kendisini yorgun ve halsiz hisseder.

Panik atak neden olur?

Panik atakların kesin nedeni bilinmemektedir. Genetik bir sorun veya aşırı stres gibi faktörler, saldırıları tetikleyebilir. Sık sık tekrarlanan panik ataklar için uygun tanı ve tedavi şarttır. Tedavi edilmez ise, panik ataklar duygusallığın yanı sıra fiziksel sağlığınızı da son derece kötü etkiler.

Panik ataklarla başa çıkmanın en iyi 10 yolu

1- Nefes alışlarınızı yavaşlatın

Panik atak başlamadan önce doğru bir şekilde solunum tekniklerini uygulayarak sona erdirebilirsiniz. Daha fazla oksijen aldığınızda, zihninizde ve vücudunuzda sakinleştirici etkisi olur. Yavaş ve derin nefes alma panik atak belirtilerinin çoğunu hafifletir.

Ayrıca, pratik solunum egzersizleri ve teknikleri de günlük panik ataklarını önlemeye yardımcı olur.

Rahatlatıcı bir pozisyonda oturun ve kaslarınızı gevşetmeye çalışınız. Burnunuzdan derin derin nefes alınız. Sonra ağzından yavaşça nefes alınız. Aynı zamanda sakin kelimesine odaklanınız. Gevşeyip sakinleşene kadar bu pratik uygulamaları tekrarlayınız.

2- Hafif ile orta dereceli panik atak için Papatya

Journal of Clinical Psychopharmacology dergisinde yayınlanan bir araştırmada, papatyanın hafif ile orta dereceli panik atak bozukluğunu azaltabileceği bulundu. Papatya, zengin bir kalsiyum ve magnezyum kaynağı olduğu için panik atakların şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

Papatya çayı: Bir bardak sıcak suya kurutulmuş iki çay kaşığı papatya çiçeğini demleyiniz.  Kapağını örtüp 10 dakika kadar dinlendirin ve isteğinize göre biraz bal ekleyerek içiniz. Muhteşem bir gevşetici ve panik atak için rahatlatıcı olan bu yöntemi her gün, günde iki bardak içmeye çalışınız.

Alternatif olarak, papatya takviyeli ilaçları (400-1600 miligram) doktorunuza danışarak alabilirsiniz.

3- Sakinleşmek için Valerian (kedi otu)

Panik atak için diğer popüler bir bitkisel tedavi, valerian (kedi otu), sinirleri sakinleştirmeye yardımcı olur. National Phobics Society tarafından yapılan bir araştırmada, kedi otunun panik atak belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. Ayrıca, sakinleştirmesinin yanı sıra düzenli bir şekilde uyumanıza da yardımcı olur.

İki çay kaşığı kıyılmış kedi otu kökünü soğuk suda 8-10 saat bekletiniz. Suyu süzün ve gün boyunca tüketiniz.

Not: Düzenli olarak dört haftadan fazla kediotunu almayınız. Ayrıca, gebe ve emziren anneler içinde de bu bitki önerilmez.

4- Sinirlerinizi yatıştırın: Ginseng

Dengeleyici etkisi olan ginseng, panik atakların tedavisinde kullanılır. Ginseng alan kişilerde, strese karşı vücudun verdiği tepkiyi azaltmada yardımcı olduğu için, olumsuz koşullarla daha iyi başa çıkabileceği kanıtlanmıştır. Ayrıca, sinirler üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Üç bardak suyu demliğe koyun ve içine 8 tane ince dilimlenmiş olan ginseng atın. Kısık ateşte 15 dakika boyunca kaynatın. Ilıdığında isteğe göre bal katıp günde bir bardak içiniz.

Ginseng takviyesi panik ataklarını önlemeye yardımcı olur. Doğru dozajı kullanmak için doktorunuza danışınız.

Not: Yüksek tansiyon için ilaç kullanıyorsanız, ginseng kullanmaktan kaçınınız.

5- Rahatlayın: Sıcak Hamam

Küvete doldurulmuş sıcak su veya hamam, panik ataktan dolayı rahatlamanızı sağlayacaktır. Sıcak su vücut üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir, stresle mücadeleye yardımcı olur ve daha iyi uyku uyumanızı sağlar.

Sıcak suyla doldurduğunuz küvete, lavanta, papatya veya gül yağı gibi seçtiğiniz herhangi birini ekleyiniz.  Ayrıca jojoba yağı da ekleyebilirsiniz. Bu rahatlatıcı banyoda 15-20 dakika boyunca bekleyiniz. Panik atağı geçirdiğiniz zaman bu uygulamayı tekrarlayınız.

6- Panik atak yoğunluğunu azaltın: Masaj

Masaj, panik atakların yoğunluğunu giderir, sıklığını azaltır, sinirlerinizin ve zihninizin daha da rahatlamasına yardımcı olur. Masaj yaparken susam, zeytin veya hindistancevizi yağı gibi yağları biraz ısıtıp vücudunuza uygulayınız. Omuzlarınıza, boynunuza, ayaklarınıza ve ayaklarınızın altına masaj yapmak için ılık yağ kullanınız. Vücudunuza her gün ya da atak geçirdiğinizde masaj yapınız.

7- Panik atak için Gevşeme Terapileri

Yoga ve meditasyon gibi rahatlatıcı terapiler panik ataklarla başa çıkmanıza yardımcı olur. Bu tür terapiler, vücudunuzdaki serotonin gibi iyi hissettiren hormonlarının seviyelerini yükseltir. Bu da, vücudunuzun stresli olaylarla baş etmesine yardımcı olur ve böylece panik ataklarını önler. Ayrıca, bu terapiler genel sağlık için de faydalıdır.

Yoga ve meditasyondan yararlanmak için, bunu düzenli ve doğru şekilde yapmalısınız. Doğru duruş ve teknikleri öğrenmek için bir yoga uzmanının yardımına başvurunuz.

8- Kaygı giderici: Yeşil Çay

Yeşil çay, panik atakların tedavisine yardımcı olan birçok gerekli vitamin ve minerallere sahiptir. Anksiyete veya panik ataklarını azaltmak için her gün düzenli bir şekilde bir bardak yeşil çay içiniz.

Bir bardak sıcak suya iki çay kaşığı yeşil çay yaprağı koyun ve kapağını kapatıp 5 dakika kadar dinlendiriniz. Biraz limon suyu ve bal ilave ederek günde 2-3 bardak içiniz.

9- Stresinizi dengeleyin: Tutku Çiçeği (çarkıfelek)

Bilimsel adı passiflora olan çarkıfelek çiçeği Türkiye nin sıcak ve ılık bölgelerinde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Bu bitkiyi yetiştirenler, panik atakların tedavisinde çok etkili olduğuna inanır. Bu bitki, beyindeki Gama Aminobütirik Asit (GABA) miktarını artırmaya yardımcı olan klirsin ve benzoflavon gibi flavonoidleri içerir. Bu da, panik atak ve stresin azalmasına yardımcı olur.

Tutku çiçeği, piyasada çay veya kapsül şeklinde bulunur. Bu bitkinin bir uzman tarafından önerilmesiyle alınması daha uygundur.

Not: Zihinsel işlevleri bozabileceğinden dolayı, bu bitkinin aşırı miktarda alınmaması gerekir. Ayrıca, bu bitki hamile ve emziren kadınlar için de önerilmez.

10- Mutluluk hormonunu artırın: Günlük Egzersiz

Düzenli egzersiz yapanlar, egzersiz yapmayanlara nazaran daha az panik atak belirtisi yaşarlar. Egzersiz stres hormonlarını azaltmaya ve vücudunuzdaki serotonin hormonunu salınımını artırarak mutluluğunuza mutluluk katar. Mutluluk hormonunu artırmak için B vitamini, süt, domates, portakal, mandalina ve özellikle de bitter çikolata almayı unutmayınız.

Düzenli egzersiz, özellikle de aerobik egzersizleri, 30 dakika uygulandığında stresinizi azaltacaktır.  Bu egzersizleri yapamıyorsanız bunun yerine mümkün olduğunca hızlı adımlarla günlük yürüyüş yapınız.

Ek İpuçları

 • Yağ, alkol, kafein, şeker gibi gıdaların alımını azaltınız.
 • Daha fazla taze meyve ve sebze yiyiniz.
 • Düzenli uyku uyuyunuz.
 • Bireysel veya aile terapisi alınız.
 • Kendinizi yalnızlığa hapsetmeyip bir destek grubuna katılınız.
 • Panik ataklarınız aşırı gerginlikle ilgili ise, stres atma yöntemlerini uygulayınız.
 • Aileniz veya arkadaşlarınızla birlikte kısa bir hafta sonu tatili geçiriniz.
 • Sık sık dışarı çıkın ve doğanın tadını çıkarınız. Parkta yürüyüş yapmak, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.
 • Panik atak geldiğini hissedince, rahatlamanıza yardımcı olması için bir bardak soğuk su içmeyi deneyiniz.
 • B vitaminleri, magnezyum ve antioksidan vitaminler ile beslenme takviyeleri alınız.

Size panik atağın olmadığı bir ömür diler, ayrıca şu 2 yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi