Keloid Yara İzi Nedir, Tedavisi Nasıldır? Dikkatli Olun!

Keloid Yara İzi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şeyi Öğrenmek İster misiniz?

Bir yara dokusu iyileşirken, skar dokusu adı verilen fibröz doku yaralı alanı korumak ve onarmak için yaranın üzerini kaplar. Fakat, bazen vücudun iyileşmeyi durdurma mesajını almaması üzerine yara iyileşmeye devam ederek o bölgede keloid adı verilen pürüzsüz ve sert et büyümesi meydana gelir. Keloidler, skar dokusu tümörleridir ve vücudun herhangi bir yerindeki yaralı alanda görülebilir.

Keloid yarasının izleri genellikle et rengi, pembe veya kırmızıdır. Keloidler normal yaradan daha büyüktür ve yaralı alan geniş bir alana yayılmış ise, tedavi daha da zorlaşır.

Keloid nerelerde görülür?

Keloid en çok sert ve doku basıncının olduğu yerlerde görülür.

 • Göğüs kemiği üzerinde
 • Omuzlarda
 • Sırtta
 • Kulak memelerinde
 • Çene bölgesinde
 • Yabancı cisimlerin yaraladığı yerlerde enfeksiyon oluşumunda
 • Yanık sonrasında
 • Genetik durumlarda
 • Aşı ve suçiçeği sonrasında
 • Sivilce, iltihap ve böcek ısırıkları gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar.

Keloid izlerinin belirtisi

Keloid izleri belirmeye başladığı zaman, o bölge dokunmaya ve kaşınmaya hassas olur. Bu izler, aynı zamanda sert, kırmızı ve kaşıntılı bir lezyonlardır. Esmer olan kişilerin ciltlerinde bu belirtiler daha fazla görülür. Kişinin genetik yatkınlığı da bu soruna katkıda bulunur.

Keloid Yara İzi Tedavisi

Keloid tedavisi zor bir tedavi olduğu için sabırlı olmak gerekir. Keloid fark edildiğinde hemen tedaviye başlanmalıdır. Eğer tedavi erteletilirse, o yara daha da büyür ve içinden çıkılmaz bir hal alır. Özellikle sırt bölgesinde çıkan ve uzun süre devam eden bir akneniz oluşmuş ise keloid oluşumuna yol açabilir. Vücudunuzun herhangi bir yerinde keloid oluşmuş ise öncelikle en yakın doktordan yardım istemelisiniz. Ayrıca, keloid olan bölgeyi kesinlikle güneşten korumalısınız. Keloid tedavisi 1-3 yıl arasında sürebilir. Düzenli tedavi yapıldığında olumlu sonuçlar alınacaktır.

Keloid yara izleri nasıl tedavi edilir?

Keloid yara izlerinin giderilmesinde aşağıdaki tedavi seçenekleri uygulanabilir:

 • Kortizon enjeksiyonları
 • 5 FU (floroürasil) enjeksiyonu
 • Kyroterapi
 • Lazer tedavisi
 • Basınç uygulanması
 • Silikonlu örtülerin kullanılması
 • Evde kullanılan silikonlu kremler ile tedavi edilir.

İşte keloid yara izlerinden kurtulmanın en iyi 10 yolu

Estetik güzelliği dikkate alan çoğu insan, keloid izlerinden kurtulmanın yollarını ararlar. Çünkü bu izler görünüm açısından çok çirkin ve sinir bozucu olur. Keloid izlerinin giderilmesinde kortizon enjeksiyonları veya lazer tedavisi denenebilir, ancak bu tedaviler hem pahalıdır hem de yan etkileri vardır. Bunun yerine, evde uygulayabileceğiniz bazı basit çözümler, keloid izlerini azaltabilir.

1- Kabartma tozu

Kabartma tozu, deri tabakasının gelişimini teşvik ederek keloid yara izlerinin görünümünü azaltmak için kullanılan muhteşem bir bileşendir. Aynı zamanda zımpara görevi görür ve cildinizin pul pul dökülmesine yardımcı olur. Cildi kir, artık ve ölü hücrelerden arındırır. Bir çay kaşığı kabartma tozu ve üç çay kaşığı hidrojen peroksiti karıştırınız. Bu karışımı bir parça pamuk yardımıyla keloid olan bölgeye uygulayınız. 15 dakika bekletin ve ılık su ile durulayınız. Keloid yara izlerini küçültmek için bunu günde 3-4 kez, en az 1 ay süreyle tekrarlayınız.

2- Aloe Vera

Keloid yara izlerini tedavi etmek için aloe vera bulunmaz bir bitkidir. Cildinizi nemlendirir ve yaralanmış olan cilt yüzeyinde rejenerasyona yardımcı olur. Ayrıca, ciltteki kaşıntıyı azaltacak soğutma etkisi de vardır. Aloe vera yaprağını kesin ve jelini çıkarın. Keloid izinin olduğu yere aloe vera jelini iyice sürün kurumasını bekleyin. Birkaç gün boyunca günde 5 veya 6 defa bu uygulamayı tekrarlayınız.

Not: Aloe vera jeli, yeni oluşmuş yaralarda mükemmel bir iyileştirici etkisini sağlar. Ancak, yaralar bir yıldan önce olmuş ise bu yöntem izlerde etkili olmayabilir.

3- Keloid için Limon Suyu

Hafif keloid yaralarında limon suyunun etkisi oldukça fazladır. C vitamini, keloid yara izleri de dahil olmak üzere farklı izlerden kurtulmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidan içerir. Limon suyundaki diğer bileşenlerde de yaralanmış olan cildi yeniden canlandırır ve onarır.

Bir orta boy taze limon suyunu sıkınız. Yara izinin olduğu yere limon suyunu sürünüz. Yarım saat kadar bekletin ve ılık suyla durulayınız. Bölgeyi nemli tutmak için kuruttuktan sonra nemlendirici losyon uygulayınız. Yara izlerinin geçmesi için bu uygulamayı 1 ay boyunca günde iki kez tekrarlayınız.

4- Elma Sirkesi

Elma sirkesi, keloid yara izlerinden kurtulmak için mükemmel bir uygulamadır. Elma sirkesinin içerisindeki bazı bileşenleri cildinizin altındaki yağ birikintilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca, asidik özelliği sayesinde cildinizin pul pul dökülerek yumuşamasına ve yara izlerini azaltmaya katkı sağlar.

İki çay kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı suyu bir kâse içerisinde karıştırın. Keloid yara izinin olduğu bölgeye kulak çubuğu yardımıyla sürünüz. Yarım saat bekletip sonra su ile yıkayınız. Bu uygulama 1-2 hafta boyunca günde 3 veya 4 kez tekrarlanmalıdır.

5- Sarımsak

Sarımsak, keloid yara izlerini azaltmada oldukça etkilidir. Danimarka’da Aarhus Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, sarımsak ekstraktının keloid yara izi büyümesinden sorumlu olan fibroblast hücrelerinin büyümesini engellediği tespit edilmiştir.

3-4 diş taze sarımsağı ezin. Yara izinin olduğu bölgeye ezilmiş sarımsağı uygulayın ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Sonra ılık suyla yıkayın. Kuruduktan sonra bölgeyi hafifçe nemlendirici bir losyonla yumuşak tutunuz. Olumlu sonuçlar almak için bu basit uygulamayı günde bir kez yaklaşık 1 ay süreyle tekrarlayınız. Yara izini hafifletmek için sarımsak yağını yara izinizin olduğu yere günde bir kez uygulayabilirsiniz. Sarımsak yağı herhangi bir etkileşime neden olursa, hemen ılık suyla yıkayınız.

6- Keloid Tedavisinde Lavanta Esansiyel Yağı

Lavanta esansiyel yağı, keloid yara izi tedavisine yardımcı olacak şekilde cilt hücrelerini canlandırıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca bu uçucu yağ, cildinizin restorasyonunu arttırır ve yara izlerinin kalıcı olmasını önler.

Pamuk ya da bir bez parçasını lavanta yağının içine batırın ve yara izinin olduğu bölgeye uygulayınız. Uyguladığınız bölgeyi 15 dakika boyunca hafif hafif masaj yaparak yağın cildinizin çekmesini sağlayınız. Yağ cildi emdiğinde, yaralar daha hızlı bir şekilde yumuşar ve iyileşmeye başlar. Olumlu sonuçlar almak için bu uygulamayı günde 2 kez, yaklaşık 1 ay süreyle tekrarlayınız.

Diğer yandan, bir buçuk tatlı kaşığı lavanta yağı, bir buçuk tatlı kaşığı armut uçucu yağı ile 10 çay kaşığı hindistancevizi yağından oluşan bir karışım hazırlayınız. Hazırladığınız bu karışımın az bir miktarını yara üzerine uygulayınız. 10 dakika boyunca masaj yaptıktan sonra en az 20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayınız. Bu uygulamayı günde bir kez tekrarlayınız. Kalan karışımınızı karanlık, kuru bir yerde 1 ay kadar saklayıp kullanabilirsiniz.

7- Doğal Zeytinyağı

Doğal zeytinyağı, keloid yara izindeki dış tabaka katmanını eksfoliye edici yüksek asitlik düzeyine sahiptir. Ayrıca E ve K vitaminleri, yara dokusunun parçalanmasına yardımcı olur. Böylece keloid yara izlerinin görünümünü de azaltır. Ayrıca, doğal zeytinyağı cildi yumuşatır ve nemlendirir.

Bir çay kaşığı doğal zeytinyağını keloid bölgesinin üzerine uygulayınız. Derinizin yağı tamamen emene kadar bölgeye hafif hafif dairesel hareketlerle masaj yapınız. İstediğiniz sonuca ulaşana kadar bu uygulamayı günde birkaç kez tekrarlayınız.

Diğer bir seçenekte, bir çay kaşığı zeytinyağı ve kabartma tozunu karıştırın. Karışımı yara izinin olduğu bölgeye uygulayın ve hafifçe 5-10 dakika boyunca masaj yapınız. Daha sonra ılık su ile durulayınız. Cildinizdeki dokudan memnun kalana kadar bu uygulamayı günde bir kez yapınız.

8- Soğan

Soğan, antibiyotik özelliği içerdiğinden dolayı keloid yara izlerinin iyileşmesinde de bire bir etkendir. Ayrıca, kolajen üretimini kontrol eder. Genellikle, tezgâh üstü losyonlarda ve yara izlerini tedavi etmek için kremlerde kullanılır.

Bir tane beyaz soğanı iri parçalar halinde kesin. Soğan parçalarını tülbent içine koyup sıkıca bağlayın. Tülbenti bir kabın içine yerleştirin. İkinci bir kabı alın ve soğanın suyunu çıkarmak için tülbentin üzerine bastırınız. Bir parça pamuğu taze sıkılmış soğan suyuna batırın ve keloid yaranızın üzerine uygulayın. Kuruduktan sonra ılık suyla durulayınız.

Cildinizdeki yarayı iyileştirene kadar bu uygulamayı günde 3 veya 4 kez tekrarlayınız.

9- Keloid Yara İzine Bal

Bal, cildi nemlendirmenin yanı sıra yaraları iyileştirmede de mükemmel bir bileşime sahiptir. Kan dolaşımını hızlandırır, fazla kollajen büyümesini önler ve ölü deri birikimini atar. Yara izlerinize hakiki balı 10 dakika boyunca hafifçe masaj yaparak sürünüz. 1 saat beklettikten sonra ılık su ile durulayınız. Keloid yaralarını azaltmak için bu uygulamayı birkaç hafta boyunca günde iki kez tekrarlayınız.

10- Sandal ağacı

Sandal ağacının cilt yenileyici özelliği olduğu için keloid yara izlerinden kurtulmanıza da katkı sağlar. Bir çorba kaşığı sandal ağacı tozuna yeterli miktarda gül suyu veya sade su ilave ederek yoğun bir macun hazırlayınız. Yatmadan önce bu macunu yaralarınıza uygulayın ve sabah kalktığınızda cildinizdeki macunu ılık suyla durulayın. Yaralarınızda farklılık görmek için bu uygulamayı 1-2 ayda bir tekrarlayınız.

Yukarıda sizin için sunduğumuz bu yöntemler eğer keloid yaralarınızda etki etmez ise, diğer tedavi seçenekleri için dermatologunuza danışınız.

Ayrıca sağlık ve güzellik konularında kaleme aldığımız şu 2 yazı da sizi ilgilendirebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi