Kahverengi Akıntı ve Leke Neden Olur, Normal mi? Okumalısınız!

Kahverengi Akıntı ve Leke Neden Olur? Normal mi?

Vajinal akıntı, kadın üreme organlarının doğal bir temizleme sistemidir. Vajina ve serviks içindeki bezler yaptıkları salgılar sayesinde ölü hücreleri ve bakterileri dışarı atarak enfeksiyonşarı önler. Kadının yaşına ve vücudundaki diğer değişikliklere bağlı olarak akıntısının miktarı ve renginde farklılıklar görülebilir. Kahverengi akıntı ya da kahverengi lekelenme beyaz akıntıdan daha fazla dikkat çekebilir.

Kahverengi akıntı birçok durumda ciddi bir soruna işaret etmez ve korkulacak bir şey ya da endişe nedeni olmamalıdır.

Çoğu durumla regl döneminin başında ya da sonunda görülmesi eski kanın dışarıya akması olduğu için son derece normaldir. Fakat devam eden kahverengi lekelenmeler, bebek bekleyen kadınlar için müjdeleyici bir işaret olabilir.

Vajinal sekresyonlar ve adet döneminden kalan kan, genellikle vajinada kaldığı süre içerisinde pıhtılaşır ve renk değiştirerek kahverengi renge bürünür.

Akıntının miktarı ve rengi adet döngünüzün her aşamasında vücudunuzdaki hormon değişikliklerine göre değişebilir.

Akıntının kahverengi olması sinir bozucu, utanç verici ve sakıncalı durumlara neden olabilir. Ancak her seferinde vajinal bölgenize özel hijyen uygulamanız kahverengi akıntıyı endişe kaynağı sorunundan kurtarır.

Vajinal akıntı türleri nelerdir?

Beyaz akıntı

Beyaz akıntı, adet döngüsünü başlangıcında ve sonunda koyu kıvamlı olarak görülür. Beyaz akıntıya kaşıntı da eşlik ediyorsa maya enfeksiyonunun bir göstergesi olabilir.

Berrak ve sulu akıntı

Berrak ve sulu akıntı, adet döngünüzün farklı zamanlarında oluşur ve çoğunlukla egzersiz yaptıktan sonra görülebilir.

Açık renkli ve yoğun akıntı

Açık renkli ve yoğun akıntı yumurtlama döneminde görülür ve mukoz olarak da adlandırılır.

Sarı ve yeşil akıntı

Sarı ve yeşil akıntı süzme peynir gibi veya kötü bir kokuyla kendini gösterir. Genellikle bu akıntı türü bir enfeksiyon göstergesi olabilir.

Kahverengi akıntı

Kahverengi akıntı adet dönemlerinden hemen sonra veya gecikmiş adet döneminin başlarında görülür. Bu akıntı herhangi bir hastalık belirtisi değildir ve vajinanın kendini temizlemesi ile dışarıya atılan adet döneminden kalma kandır.

Kanlı kahverengi akıntı

Bu akıntı yumurtlama zamanında görülebilir. Bazı durumlarda hamileliğin erken döneminde lekelenme veya kahverengimsi bir akıntı ile ortaya çıkabilir.

Kahverengi akıntı oluşması normal midir?

Çoğu durumda kahverengi akıntı özel bir tedavi gerektirmeyen normal sağlık durumudur. Menstruasyon döneminden önce veya sonra kahverengi akıntı görülebilir. Kahverengi akıntı birkaç günden daha fazla uzun sürerse veya farklı belirtilerle birlikte görülürse vakit kaybetmeden en yakın jinekolog ile irtibata geçiniz.

Kahverengi akıntı nedenleri nelerdir?

Kahverengi akıntı çoğunlukla eski endometrial dokular ile ilişkilidir. Eğer adet döneminde gecikme olursa ilk günlerde açık kırmızı yerine kahverengi akıntı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki durumlar da kahverengi akıntıya neden olabilir.

Yumurtlama dönemi

Pembe veya kahverengi akıntı yumurtlama belirtisi olabilir. Adet döngüsünün başlangıcında östrojen seviyeleri artar ve bu da rahim kaslarının büyümesine neden olur. Ovulasyondan sonra progesteron seviyeleri yükselir ve rahim kaslarının kalınlaşarak olgunlaşmasına neden olabilir. Yumurtlama zamanında leke görülmesi rahim astarının yüksek östrojen seviyelerine bağlı olarak büyümesi ile ortaya çıkabilir.

Gebelik

Bazı kadınlarda erken gebelikte kahverengi lekelenme görülebilir. Gebeliğin ilk dönemlerinde kahverengi akıntı görülmesi biraz korkutucu olabilir, ancak çoğu zaman hamilelik sırasında görülen kahverengi akıntı ciddiye alınmaması gereken bir durumdur. Yine de gebeliğin ilk aylarında veya ilerleyen aylarda akıntınız uzun süre devam ederse jinekologa başvurarak durumunuz hakkında bilgi isteyiniz.

Serviksin tahrişi

Vajinanızın veya serviksin tahrişi kahverengi akıntı nedenlerinden biridir. Ayrıca jinekolojik muayene, pap smear (rahim ağzı kanseri taramasında kullanılan test) ve aşırı ilişkiye girilmesi serviksin tahrişine neden olarak kahverengi akıntı oluşmasına yol açabilir.

Perimenopoz

45 yaşın üzerinde olan kadınlarda kahverengi akıntı, özellikle ruh hali değişiklikleri, sıcak basması ve uykusuzluk hali ile birlikte görülüyorsa erken menopozun bir belirtisi olabilir.

Pelvik inflamatuar hastalık (PID)

Pelvik inflamatuar hastalık kahverengi leke görülme nedenlerinden biridir. Pelvik inflamatuar hastalık genellikle karın ağrısı, vajina bölgesinde ağrı, ateş, kötü kokulu akıntı ve sık idrara çıkma ile birlikte görülebilir.

Yumurtalık kisti

Yumurtalık kisti yumurtalık içinde oluşan sıvı dolu bir kesedir. Çoğu zaman yumurtalık kisti iyi huylu olabilir, ancak bu kistle birlikte vajina bölgesinde ağrı, bel bölgesinde ağrı ya da menstruasyon sırasında ağrı oluşuyorsa, akıntıyı göz ardı etmeyiniz. Bazı yumurtalık kistleri asemptomatiktir. Sık sık kahverengi akıntı ile karşılaşıyorsanız jinekologa danışarak ultrason yardımıyla yumurtalık kisti olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

PKOS (Polikistik over sendromu)

Polikistik over sendromu hormonal dengesizliklerle ortaya çıkar. Polikistik over sendromunun en sık rastlanan belirtisi düzensiz olarak kahverengi lekelenmeye, aşırı saç büyümesine, akne veya kilo artışına neden olmasıdır.

Rahim ağzı kanseri

Servikal kanser, kahverengi akıntının en ciddi nedenidir, ancak çok nadir görülür. Yapılan araştırmalara göre %0.7 oranındaki kadınlarda servikal kanser tanısı koyulduğu kanıtlanmıştır. Tipik olarak kahverengi akıntı serviks kanseri ile mevcut tek belirti değildir. Sıklıkla ilişki sırasında ağrı ve daha sonra kanama, daha ağır ve uzun adet dönemi ve bu dönemler arasındaki kanamayla eşlik edebilir.

Enfeksiyon

Üreme yolu enfeksiyonu bazen kahverengi akıntıya yol açarak hafif kanamaya neden olabilir. Bu enfeksiyon genital siğil, gonore ve klamidya olarak ortaya çıkar. Bu enfeksiyonlar genellikle hiçbir şekilde belirti vermez.

Cinsel ilişki

Cinsel ilişki sırasında vajinada sürtünme ya da vajina bölgesinde kurulukta kahverengi akıntının nedenlerinden biridir. Servikal ektropiyon olarak adlandırılan bu durum genellikle ilişkiden sonra hafif kanamaya veya kahverengi akıntıya sebebiyet verebilir. Bu nedenle normal olarak serviksin iç kısmındaki kırılgan doku ilişki sırasında tahriş olarak kahverengi akıntı veya hafif bir kanama oluşur.

Diğer üreme sistemine bağlı nedenler

Kahverengi akıntı enfeksiyonun önlenmesi için vajina bölgesinde kısa sürede çıkarılması gereken bir tampondan kaynaklanabilir. Belirli sürede lekelenme veya kahverengi akıntı özellikle doğum kontrol yöntemlerini kullanmayan kadınların rahminde normal implantasyona işaret edebilir.

İmplantasyonda (embriyonun rahime tutunması) lekelenme normal iken hamilelik sırasında kahverengi akıntı veya hafif bir kanama, düşük yapma riski, erken doğum veya plasenta anormalliği gibi sorunlarla kendini gösterir.

Kahverengi lekelenme veya düzensiz kanama kanserli olmayan fibroidler veya polip gibi üreme yolu büyümeleri ile de ortaya çıkabilir. Servikal veya uterus büyümesi rahim ağzı, vajina veya yumurtalık kanseri de bazı durumlarda kanamaya veya kahverengi lekelenmeye sebebiyet verebilir. Bununla birlikte bazı kadınlar özellikle erken dönemlerde bu kanserler ile ilgili hiçbir şekilde belirti göstermeyebilirler.

Diğer tıbbi nedenler

Kadınlarda kanama bozukluğu olan ya da varfarin, klopidogrel, dabigatran, apixaban veya rivaroksaban gibi kan inceltici ilaçlar kullanan kadınlarda kahverengi vajinal akıntıyla lekelenme görülebilir. Meme kanseri ilacı olan tamoksifen düzensiz kanamaya veya lekelenmeye neden olabilir.

Nadiren lösemi, kan pıhtılaşmasına yardımcı olan düşük sayıda tombosit nedeniyle de kanamaya yol açabilir.

Ayrıca, karaciğer sirozu veya kronik böbrek yetmezliği gibi ciddi tıbbi durumlarda hormon dengesizliği nedeniyle kahverengi akıntı veya lekelenme görülebilir.

Doğum kontrol hapları

Ağız yolu ile alınan gebelik önleyici hap kullanan kadınlarda özellikle ilk dönemlerde (uyum süreci) kahverengi akıntı ve leke deneyimi yaşanabilir. Doğum kontrol hapları çeşidine göre vücutta üretilen östrojen ve progesteron hormonu içerirler.

Bu hormonlar vücudun normal hormonal sistemine müdahale edebileceği ve kadınının vücudu bu hormonları dengede tutmaya çalışacağı süre içerisinde, kadının adet döngüsünde hafif ölçekte kahverengi vajinal akıntıya neden olabilir.

Fakat doğum kontrol hapı kullanıyor ve birkaç ay geçmesine rağmen halen kahverengi lekelenmeler fark ediyorsanız herhangi bir sorununuz olup olmadığını anlamak için jinekologunuza başvurunuz.

Kahverengi akıntıyı gördüğünüzde ne yapmalısınız?

Ara sıra kahverengi akıntı görürseniz muhtemelen bir şey yapmanıza gerek yoktur. Bu akıntının hangi aralığında gelmesini not ettiğinizde hangi sıklıkla gördüğünüzü, gün içerisinde hangi aşamada olduğunu veya belirli bir nedene bağlı olup olmadığını jinekologunuz ile paylaşıp belirli tedaviler uygulayabilirsiniz.

Dikkat!

Eğer kahverengi akıntı birkaç haftadan fazla sürerse, cinsel ilişkiden sonra sık sık ortaya çıkarsa veya vajinal kaşıntı, kötü kokulu akıntı, kramp gibi farklı belirtiler eşlik ederse en kısa sürede doktorunuzu arayıp durumunuz hakkında bilgi veriniz. Jinekologunuz durumunuz hakkında size uygun tedaviyi sağlayacaktır.

Kahverengi vajinal akıntının nedeni uterus hücrelerinden kaynaklanıyorsa ilaçla tedavi olmak yerine daha iyi bir beslenme, düzenli egzersiz ve daha fazla su içmek gibi doğal yolları tercih edebilirsiniz.

Kahverengi vajinal akıntının diğer nedenleri için tedavi seçeneklerinin arasında reçeteli ilaçlar, kemoterapi, cerrahi işlem, diyet takviyeleri, pap semear (rahim ağzı kanser tarama testi) ve diğer tıbbi testler uygulanabilir.

Şu 2 yazımızı da okuyun:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi