Kadınlarda Meme İltihabı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Emziren ve Emzirmeyen Kadınlarda Meme İltihabı (Mastitis) ya da Memede  Apse Nedenleri Nelerdir? Kanserle İlişkisi var mı? Nasıl ayırt edilir? Tehlikeli midir? Meme İltihabı Nasıl Belirti Verir? Tedavide İzlenecek Yol Nasıldır?

“Mastit” olarak da bilinen meme enfeksiyonu, meme dokusu içinde meydana gelen bir tür enfeksiyondur. Meme enfeksiyonları daha çok emziren annelerde meydana gelmektedir. Bu dönemde meme ucunun çatlaması ve tahriş olması bebeğin ağzından memeye bakteri girmesine yol açar ve bilhassa bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlarda ortaya çıkar. Anne göğsünde boşalamayan süt kanalları ya da bezelerinin olması da bakteri üremesine ayrıca davetiye çıkarmaktadır. Bu tür enfeksiyonlar aynı zamanda, “laktasyon mastit” olarak da bilinir. Mastitis, emzirmeyen kadınlarda da ortaya çıkabilir ancak bu kadar yaygın değildir.

Enfeksiyon genellikle şişlik, topaklar ve ağrı şeklinde daha çok meme yağ dokusu etkiler. Enfeksiyonların çoğu emzirme veya tıkalı süt kanallarına bağlı olsa da, meme enfeksiyonlarının küçük bir yüzdesi de meme kanseri ile ilişkili olabilir.

Meme enfeksiyonlarına neler neden olur?

Çoğu meme enfeksiyonlarının nedeniStaphylococcus aureus bakterisidir. Bu bakteri genellikle stafilokok enfeksiyonu olarak bilinen enfeksiyona yol açar. Streptococcus agalactiae ise mastitisin ikinci en sık karşılaşılan nedenidir.

Emziren annelerde süt kanallarının tıkanması, sütün birikmesine neden olarak enfeksiyona yol açabilir. Emzirmeden dolayı meme ucunda çatlak oluşumu ve süt kanallarında açıklık meydana gelmesi de enfeksiyona davetiye çıkarır. Çünkü memenin bu durumu bebeğin ağzından memeye bakteri geçişini kolaylaştırır. Tipik enfeksiyona neden olan bakteriler normalde ciltte yaşar ve herhangi bir enfeksiyona neden olmazlar. Ancak bu bakteriler meme dokusunun içine girdiği zaman çok hızlı şekilde çoğalmaya başlayarak ağrılı belirtilere hatta daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Mastitis enfeksiyonu olduğunda da emzirmeye devam edebilirsiniz. Çünkü bu bakteriler bebeğe zarar vermez ve ayrıca bebek sayesinde süt kanallarının boşalması rahatsızlığın giderilmesine katkıda bulunabilir. Bebek anneyi yeterince ememeyip boşaltamaması durumunda, anne göğsü sıcak nemli bir bezle ovalanıp masaj yapılarak ve meme pompaları kullanılarak boşaltılabilir. Meme iltihabı genellikle emzirmenin ilk birkaç haftası içinde ortaya çıkar, ancak daha sonra da ortaya çıkabilir.

Emzirmeye bağlı enfeksiyon dışında görülen diğer meme enfeksiyonları genellikle bağışıklık sistemi zayıflamış olan, diyabetli olan, radyoterapi gören ve lumpektomi (memedeki anormal dokunun operasyonla çıkarılması) olan kadınlarda ortaya çıkar. Bazı enfeksiyon benzeri belirtiler ise inflamatuar meme kanseri belirtisi olmakla birlikte çok nadir görülür.

Meme başının altındaki bezler tıkandığı zaman “subareolar apseler” oluşarak ve deri altında enfeksiyon gelişir. Bu durum tahliye edilmesi gereken sert, irin dolu bir şişlik oluşturabilir. Bu tür abseler normalde sadece emzirmeyen kadınlarda oluşur ve bilinen risk faktörleri yoktur.

Meme enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Meme iltihabı belirtileri kadından kadına değişebilmekle birlikte yaygın görülen şikayetler aşağıdaki gibi olabilir. Bazı meme enfeksiyonları aniden başlayabilir ve aşağıdaki belirtileri içerebilir:

 • Bir memenin diğerinden daha büyük görünmesine neden olan anormal şişlik
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Ağrı ya da emzirme sırasında yanma
 • Memede ağrılı yumru
 • Kaşıntı
 • Memede sıcaklık
 • Titreme
 • İrin içeren meme başı akıntısı
 • Kama şeklindeki kızarıklık
 • Koltukaltı veya boyun bölgesinde büyümüş lenf nodları
 • Yüksek ateş
 • Kendini hasta hissetme

Göğüslerde herhangi bir değişiklik fark etmeden önce grip benzeri belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Eğer bu belirtilerden herhangi bir kombinasyonu sizde varsa doktorunuza başvurun.

İnflamatuar Meme Kanserine dikkat!!

Meme iltihabı belirtileri, nadir görülen ancak ciddi bir hastalık olan inflamatuar meme kanseri ile de ilişkili olabilir. Bu kanser türü meme kanallarında anormal hücreler kontrolsüz bir şekilde bölünmeye ve hızlı bir şekilde çoğalmaya başladığı zaman başlar. Bu anormal hücreler daha sonra vücuttan atık ve toksinlerin temizlenmesine yardımcı olan lenfatik sistemin bir kısmı olan lenf damarlarını tıkar. Aynı zamanda meme bölgesindeki ciltte kızarıklık, sıcaklık ve ağrıya yol açar. Meme değişiklikleri birkaç hafta boyunca oluşabilir. Bunlara ek olarak böyle bir durumda yaygın olarak aşağıdaki belirtilerle ile karşılaşılır.

 • Memede hissedilebilir sertlik veya fark edilir büyüme
 • Etkilenen memede olağandışı sıcaklık
 • Memede çürük, mor veya kırmızı renk değişiklikleri
 • Hassasiyet ve ağrı
 • Portakal kabuğu benzeri cilt çukurlaşmaları
 • Kol altında veya köprücük kemiği yakınında lenf düğümlerinin belirginleşmesi

Meme kanserinin diğer türlerinden farklı olarak, inflamatuar meme kanseri olan kadınların memesinde topaklar gelişmez. Bu nedenle böyle bir durum genellikle meme enfeksiyonu ile karıştırılır. Eğer yukarıda sayılan belirtilerden herhangi biri ortaya çıkarsa doktorunuza başvurunuz.

Meme enfeksiyonu nasıl teşhis edilir?

Emzirme kadınlarda doktor genellikle elle yaptığı fiziki muayene ile ve belirtilerden hareketle mastitis teşhisi koyabilir. Doktorunuz ayrıca fiziksel muayene sırasında enfeksiyonun drene edilmesi (boşaltılması ve akıtılması) gereken bir apse oluşturup oluşturmadığını da inceler.

Eğer enfeksiyon tekrarlamaya başlarsa, anne sütü içindeki bakteri türünün incelenmesi için laboratuvara gönderilebilir.

Eğer meme enfeksiyonu var ve emzirmiyorsanız, nedenini belirlemek için başka testlerin yapılması da gerekli görülebilir. Bu testlerin içinde mamogram veya meme kanserini ekarte etmek için biyopsi yer alabilir. Mamografi testi, meme dokusunu incelemek için düşük enerjili X-ışınlarını kullanan bir görüntüleme testidir. Biyopsi ise, memede herhangi bir kanserli hücre değişiklikleri olup olmadığını anlamak için memeden küçük bir doku örneğinin alınmasını içerir.

Meme enfeksiyonları için hangi tedavilere başvurulur?

Genel olarak 10- 14 günlük bir antibiyotik kullanımı bu tür enfeksiyonlar için en etkili tedavi şeklidir. Çoğu kadında antibiyotik tedavisine başlandıktan sonra 48 ila 72 saat içinde şikayetlerde rahatlama hissedilir. Enfeksiyonun tekrarlamaması için ilacın tümünün öngörülen süre içinde alınması önemlidir. Belirtileriniz geçse bile ilacın bitmesini bekleyiniz ve kendi kendinize ilaç alımını durdurmayınız. Çoğu kadın –eğer başka özel bir durumu yoksa- antibiyotik kullanımı sırasında emzirmeye devam edilebilir. Ancak rahat emziremiyorsanız süt pompası kullanarak da bebeğinizi besleyebilirsiniz. 

Eğer enfeksiyon nedeniyle ciddi sayılabilecek bir apse oluşmuşsa, klinik kesi ile drene edilmesi gerekebilir. Apse varsa geçici olarak emzirmeyi durdurmanız gerekebilir. Bu dönemde bebeğiniz için beslenme açısından hazırlıklı olmalısınız.

Eğer doktorunuz belirtilerin inflamatuar meme kanserine ait olduğunu belirlerse, kanserin evresine göre (şiddetine göre) gerekli tedaviye başlayacaktır. Tedavi genellikle kanser hücrelerini öldürmek için kemoterapi yapılması, x ışınlarını kullanarak radyoterapi yapılması veya meme ve çevresindeki lenf düğümlerini almak için ameliyat yapılmasını kapsamaktadır.

Kişisel Bakım

Enfeksiyon için tedavi görürken bu süreçte rahatsızlık veren belirtileri kontrol altına almak için evde atabileceğiniz aşağıdaki adımlar da vardır:

 • Sıcak kompres ağrının hafiflemesine ve emzirmeye yardımcı olabilir. 15 dakika boyunca enfekte olan bölgeye günde dört kez sıcak ve ıslak bir bez ile uygulama yapınız.
 • İbuprofen gibi anti-inflamatuar ilaçlar da ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir.
 • Emzirmede çeşitli pozisyonları deneyebilirsiniz.
 • Bir emzirme danışmanına uğrayarak bu süreçte uygun olacak emzirme teknikleri ve pozisyonları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Meme enfeksiyonlarının uzun vadeli durumu nasıl olmaktadır?

Antibiyotikler enfeksiyonunun tedavisinde oldukça etkilidir. Antibiyotik tedavisine başladıktan sonra muhtemelen iki gün içinde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ancak antibiyotiğin hepsini bitirmeniz önemlidir.

Gayretli bir öz bakım ve doktorunuzun talimatlarına bağlı şekilde hareket ederek enfeksiyonun tekrar nüks etme riskini azaltabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi