Gastrite Ne İyi Gelir, Gastrit Nasıl Geçer, Diyenler Kaçırmasın!

 

Gastrit İçin Doğal Tedaviler Nelerdir? Gastrite İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Gastrit, mide iltihabı ve mide astarının aşınması nedeniyle oluşan rahatsız edici bir sindirim sistemi problemidir. Birçok kişide benzer belirtiler görüldüğünden dolayı hazımsızlık ve gastrit terimlerini aynı anlamda kullanmaktadır. Bununla birlikte zaman zaman hazımsızlık ya da mide rahatsızlığı yaşanması normal olsa da yapılan testlerle mide iltihabı veya kalıcı gastrit belirtileri olduğunu gösteren gastrit tanısı konulabilir. Gastrit sorunu yaşayan bazı kişiler herhangi bir belirti ile karşılaşmasa da çoğu kişide gastrit belirtileri ortaya çıkar.

Gastrit sorunu yaşayan kişilerde sık sık mide ağrısı, midede şişlik, yanma ve diğer ağrıların görülmesi yaygındır.

Kişiler hem kısa süreli (akut gastrit) hem de uzun yıllar(kronik gastrit) gastrit belirtileri ile karşı karşıya kalabilir.

Gastritin oluşmasının altta yatan nedeni sindirim sisteminin zayıflamasıdır ve buna özellikle de sindirim asitlerini ve meyve sularının mideye zarar vermesini engelleyen mukus bariyerinin azalması yer almaktadır. Sigara içmek, kötü diyet yapmak ve reçetesiz ağrı kesicileri sıklıkla kullanmak gibi zararlı yaşam tarzı faktörleri mide içinde iltihaba neden olarak gastrit gelişiminin olasılığını arttırır.

Orta yaşta veya daha yaşlı kişilerde, aşırı kilolu veya obezlerde, kronik stres yaşayan kişilerde veya işlenmiş gıdaları sık sık kullanan kişilerde gastrit en büyük risk faktörüdür.

Yapılan araştırmalara göre 60 yaşın üzerindeki yetişkinlerde mide astarının tahrişine bağlı olarak gastrit belirtilerinin daha da kötüleşebileceği kanıtlanmıştır.

Gastrit hangi belirtilerle kendini gösterir?

Gastrit aşağıdaki belirtilerle ortaya çıkarak kişilerde rahatsızlığa neden olabilir:

  • Yemek yerken midede, karnın üstünde yanma hissi
  • Karın ağrısı
  • Mide bulantısı veya kusma hissi
  • Midede şişkinlik
  • İştah kaybı veya çabuk doygunluk hissi
  • Kilo artışında veya azalmasında değişiklik
  • Hıçkırık veya geğirme
  • Bağırsak hareketlerinde ve dışkının görünümünde değişiklik (dışkının her zamankinden daha fazla siyah, katranlı veya kanlı bir renk alması)

Gastrit teşhisi nasıl konulur?

Gastrit hastaları kronik veya akut gastrit olarak farklı şekillerde etkilenebilir. Bazı kişiler hiçbir gastrit belirtisi yaşamazlar, ancak fiziksel muayene ve test (endoskopi, dışkı veya kan testi) mide astarını ve bağışıklık sisteminin düşüklüğünün işleyişi ile teşhis konulabilir.

Gastroenterolog gastrit sorununu endoskopi (mide kaplamasının biyopsisi) ve lokosit olarak adlandırılan beyaz kan hücrelerindeki artış, kızarıklık, şişme, kanama da dahil olmak üzere inflamasyon bulgularını gözlemledikten sonra teşhis eder.

Gastrit iki şekilde görülür:

Kronik gastrit

Kronik gastrit, yavaş yavaş gelişir ve uzun süreli komplikasyonlara neden olabilir. Bazı kişilerde midede oluşan iltihap nedeniyle farklı problemler ortaya çıktığı için uzun yıllar boyunca belirgin gastrit semptomları yaşamazlar. Kronik gastrit, mide mukozasının incelmesine ve inflamatuar hücrelerde kademeli bir artışa neden olur ve bu da mide kanserinin gelişme olasılığını artırabilir.

Akut gastrit

Akut gastrit, aniden ortaya çıkar ve daha kısa süreyle kendini gösterir. Ancak aktif bir atak sırasında ciddi belirtilere neden olabilir. Sindirim sistemini etkileyen yaşam tarzı faktörlerine bağlı olarak belirtiler ortaya çıkabilir.

Gastrit oluşmasının nedenleri nelerdir?

Gastrit mide astarının iltihaplandığı zaman ortaya çıkar, sindirim sistemi daha az asit ve daha az sindirim enzimi üretir ve mide artık asitlerin etkilerinden korunamaz. Gastrit aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktör tarafından tetiklenebilir:

1- Helicobacter pylori (H.pylori) bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon türüdür. Çok kişinin sindirim sistemi en az miktarda H. pylori içerir. Ancak bazı kişilerde bu bakteriler hızla çoğalabilir ve midenin iç astarına yerleşerek mide ülseri veya zaman içinde farklı sorunlara neden olabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve yüksek miktarda stres H.pylori enfeksiyonunun ortaya çıkmasının iki sebebidir. Kronik gastritin akut gastritten daha fazla olması H.pylori enfeksiyonunun neden olmasıdır.

2- Besin yetersizliği, B12 vitamini eksikliği veya magnezyum, kalsiyum, çinko ve selenyum eksikliği,

3- Aşırı alkol veya sigara tüketilmesi

4- Yüksek düzeyde kronik stres

5- Yeme bozukluğu, kusma ve laksatif

6- Reflü, gıda alerjileri, otoimmün hastalığı veya HIV

7- Reçeteli ilaç reaksiyonu (iburamin, aspirin, ağrı kesiciler asit üretimindeki değişikliklere ve mide ağrılarına neden olabilir)

8- Pernisiyoz anemi (mide astarını etkiler ve B12 vitamininin emilimini engeller)

9- Kronik gastrit olan kişilerde annemi, vücutta yorgunluk ve uyuşukluk

Gastriti önlemenin doğal yolları

1- Elma sirkesi

Elma sirkesi midede aşırı asit üretimini azaltır ve dengeyi korur. Ayrıca mide astarına zarar veren mikroorganizmaları da öldürür.

Bir çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı balı bir bardak su içerisine karıştırın ve bu karışımı günde bir veya iki kez tüketiniz.

2- Aloe vera

Aloe vera suyu tahriş olmuş mide için son derece yatıştırıcı bir bitkidir. Ayrıca antiinflamatuar aktivitesi ile mide kaslarının iltihaplanmasını azaltır. Aloe vera antiseptik bir ajan olarak enfeksiyona neden olan bakterileri en aza indirir.

Bir bardak suyun içerisine 2 çay kaşığı taze aloe vera jelini karıştırın ve bu karışımı içiniz. Gastrit sorunundan etkili bir şekilde kurtulmak istiyorsanız bu karışımı her gün bir iki bardak tüketebilirsiniz.

3- Karbonat

Karbonat, midede gastritin neden olduğu yanma hissini ortadan kaldırabilir. Antasit görevi gören karbonat, mide asit seviyelerini düşürür.

Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı karbonatı ekleyin ve içiniz. Tatmin edici sonuçlar elde etmek için bu karışımı düzenli bir şekilde tüketiniz.

4- Hindistancevizi suyu

Hindistancevizi midenin daha iyi işlev görmesine yardımcı olabilecek vitamin ve minerallerle doludur. Gastrit sorunu yaşayan kişiler hindistancevizi suyunu göz ardı etmemelidir.

Yemek öğünlerinizin arasında düzenli olarak bir bardak hindistancevizi suyunu içiniz. Etkili sonuçlar elde etmek için günde 3-4 bardak hindistancevizi suyunu içebilirsiniz.

5- Lahana suyu

Lahana, U vitamini içeriği sayesinde mide hastalığını iyileştirir ve birkaç gün içerisinde gastriti ortadan kaldırır. Lahana suyu ayrıca mide ve bağırsaklarda temizleyici etkiye sahiptir.

Bir kaç tane lahana yapraklarını suyun içerisine koyun ve kaynatınız. Bu suyu daha sağlıklı ve lezzetli hale getirmek için havuç ve kereviz sapı da ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız bu sebze suyunu gastrit sorunundan kurtulmak için günde 3-4 kez içiniz.

6- Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi, zeytin ve çam fıstığı yağı gastrit nedeniyle midenin maruz kaldığı oksidatif stresi azaltan antioksidanlara sahiptir. Bu yağlar ayrıca anti-inflamatuar özelliği sayesinde midedeki inflamasyonu azaltır ve gastrit belirtilerinden rahatlama sağlayabilir. Hindistancevizi yağı ve zeytinyağı da H.pylori bakterilerini vücuttan atabilen antimikrobiyal içeriktedir.

İşlenmemiş hindistancevizi yağı, sızma zeytinyağı veya ham çam fıstığı yağını yemeklerinize katarak tüketebilirsiniz. Etkili sonuçlar elde etmek istiyorsanız bu yağlardan herhangi birini günde 2-3 çay kaşığı alınız.

Dikkat!

Alerjiniz olup olmadığından emin değilseniz çam fıstığı yağını kullanmayınız.

7- Yeşil çay

Yeşil çay, antioksidan içeriği sayesinde mide astarı üzerinde koruyucu bir etki gösterir ve gastrit belirtilerini hafifletir. Bu çayın düzenli olarak tüketilmesi aynı zamanda kronik gastrit tedavisinde de yardımcı olabilir.

Bir su bardağı sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı yeşil çayı ekleyin ve birkaç dakika boyunca bekletiniz. Beklettiğiniz yeşil çayın içerisine bir tatlı kaşığı bal ekleyerek iyice karıştırın ve bu çayı içiniz. Gastrit sorunu etkili bir şekilde çözmek istiyorsanız bu çayı günde 2 bardak tüketiniz.

8- Zencefil

Bu süper bitki gastrit hastalarına inanılmaz derecede faydalar sağlar. Özofagusun (yemek borusu) tahrişini ve midenin iç astarını azaltan antibakteriyel ve antialerjik özelliğine sahiptir. Ayrıca zencefil mide sorununun kökü olabilen bakterileri de öldürür.

Bir bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı rendelenmiş zencefil koyun ve birkaç dakika boyunca dinlendirdikten sonra bu çayı içiniz. İçerisine koyduğunuz zencefil parçalarını da çiğneyiniz.

Diğer yandan, bir bardak sıcak suyun içerisine bir tutam toz zencefil, kaya tuzu, şeytan tersi bitkisini ekleyin ve dinlendirdikten sonra bu karışımı içiniz. Tatmin edici sonuçlar elde etmek istiyorsanız bu uygulamayı her sabah tekrarlayınız.

9- Yoğurt

Yoğurt midenizdeki mikroorganizmaları dengeleyen, sağlıklı bakterileri içeren mükemmel bir probiyotikdir. Ayrıca yoğurt enfeksiyona neden olan bakterileri elimine eder ve gastrit belirtileri hafifletir.

Düzenli olarak yemek öğünlerinizin arasına bir kase yoğurdu ekleyerek tüketiniz.

Diğer yandan, gastrit sorununun etkili bir şekilde önüne geçebilmek için günde 1-2 kase yoğurt yiyiniz.

10- Bal

Bal, bakterisit özelliği sayesinde midede oluşan zararlı bakterileri etkin bir şekilde öldürebilir. Aynı zamanda mide hastalarının iyileşme süresine yardımcı olabilecek antienflamatuar ve antioksidan özelliğine de sahiptir.

Bir su bardağı sıcak suyun içerisine 2 yemek kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırdıktan sonra aç karnına içiniz. Gastrit sorununu etkili bir şekilde çözümlemek istiyorsanız bu uygulamayı her sabah aç karnına tekrarlayınız.

11- Kimyon ve Gastrit İlişkisi

Kimyon, mide mukozasını ve diğer gastrit belirtileri ile oluşan iltihaplanmayı rahatlattığı bilinen bir gerçektir. Aynı zamanda kimyon, antiseptik özelliğine sahip olması nedeniyle gastritin neden olduğu rahatsızlıkları ortadan kaldırmaya olanak sağlar.

Bir bardak sıcak suyun içerisine bir çorba kaşığı kimyon tohumu ekleyin ve iyice karıştırdıktan sonra içiniz. Gastrit sorununda tatmin edici çözümler elde etmek için bu uygulamayı günde iki veya üç kez tekrarlayınız.

12- Kefir

Kefir doğal bir probiyotik olarak içerisinde çok sayıda mikroorganizma bulundurur. Kefir tüketimi sindirim sürecinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir ve ayrıca mide içindeki asit dengesini de orantılı bir şekilde geri getirebilir. Ayrıca kefir tüketimi vücutta antimikrobiyal etki de gösterir. Bu antimikrobiyal özelliği sayesinde kefir, gastritin bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklandığında bu enfeksiyonu iyileştirmeye olanak sağlar.

Hazır olarak temin edilen kefirin son kullanma tarihini dikkat ederek alıp kullanabilirsiniz.

Diğer yandan, evde kendinizde kefir mayalayıp tüketebilirsiniz.

Kefir mayalaması nasıl yapılır?

1 litre ılık sütün içerisine bir çay kaşığı kefir mayası koyun ve yoğurt mayalar gibi bu sütü bir örtüyle sarıp 24 saat boyunca açmadan bekletiniz. Ardından beklettiğiniz sütü demir araçlar kullanmadan bir süzgeçten geçirip mayasını çıkartınız. Çıkardığınız mayayı hazır suyla yıkayıp cam kapaklı tabak içerisine tahta kaşık yardımıyla koyun ve üzerine hazır su döküp buzdolabında karanlık bir alanda bekletiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta kefire kesinlikle demir veya metal sürmeyiniz.

13- Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi sindirim sürecini düzenleyebilen lif ve mineral bakımından oldukça zengindir. Ayrıca yulaf ezmesi mide astarının alkalinitesi ile rahatlatır. Gastrit sorununu etkili bir şekilde çözmek istiyorsanız yulaf ezmesini mutfaklarınızdan eksik etmeyiniz.

Bir su bardağı su veya sütün içerisine yarım bardak yulaf ezmesi ekleyin ve bu karışımı pişirip yiyiniz. Ayrıca hazırladığınız karışımın yanında muz, armut ve elma gibi asidik özelliği olmayan meyveler de ekleyebilirsiniz. Tatmin edici sonuçlar elde etmek için her gün bir su bardağı yulaf ezmesini tüketiniz.

14- Ananas

Ananas, bromelaın gibi sindirim enzimlerini içerir ve bu da mide kaslarını tahriş etmeden gıdaların sindirilmesine yardımcı olacaktır. Gastrit sorunundan muzdarip iseniz bu meyveyi düzenli bir şekilde tüketmeye çalışarak midenizdeki artan asit seviyelerine karşı koyabilirsiniz.

Sindirim sürecine yardımcı olmak için düzenli bir şekilde her gün bir kase ananas tüketiniz. Ayrıca ananası kahvaltılarınıza ekleyebilir veya yemek öğünleri arasında atıştırmalık olarak da yiyebilirsiniz.

Dikkat!

Çok fazla olgunlaşmamış ananas tüketmeyiniz. Çünkü olgunlaşmamış ananas gastrit problemini daha da şiddetlendirebilir.

15- Kaygan karaağaç tozu

Kaygan karaağaç yüksek miktarda müsilaj (yapışkan sıvı) içeren bir bitkidir. Bu müsilaj tedirginliği ve iltihaplı mide astarını rahatlattığı için gastrit tedavisinde göz ardı edilmeyen bir bitki olmalıdır.

Bir su bardağı suyun içerisine bir çay kaşığı kaygan karaağaç tozunu ekleyin ve bu karışımı içiniz. Gastrit sorununa karşı etkili bir rahatlama elde etmek istiyorsanız bu uygulamayı günde iki kez tercihe göre sabah bir kez ve öğlenden sonra bir kez olmak üzere tüketebilirsiniz.

16- Zerdeçal

Zerdeçal mide mukozasını rahatlatan curcumin ve gastrointestinal sistemindeki tahrişi azaltan antiinflamatuar, antifungal ve antimikrobiyal özelliğine sahiptir.

1 tatlı kaşığı zerdeçal tozunun içerisine bir miktar su ekleyerek kıvamlı bir macun haline gelene kadar karıştırınız. Hazırladığınız bu macunu her gün yoğurt veya muzla birlikte tüketebilirsiniz.

17- Badem sütü

Hem badem sütü hem de hindistancevizi sütü midede oluşan iltihabı etkili bir şekilde yatıştırma özelliğine sahiptir. Ayrıca badem sütü, midede fazla miktarda üretilen asite bağlanarak midenin normal pH’sını geri kazandırır.

Gastrit belirtileri ortadan kalkıncaya kadar günlük olarak badem sütü veya hindistancevizi sütünü tüketiniz.

18- Meyan kökü ve hatmi çiçeği

Hatmi çiçeği sindirim sistemi ve midenin iç astarı yatıştırmakda oldukça faydalıdır. Bu bitki kayganlığı kolaylaştıran ve gıdaların kolayca geçmesini sağlayarak reflü ile mide ekşimesini tedavi eden yüksek miktarda içerisinde müsilaj bulundurur.

Meyan kökü midenin iç astarını korur ve mide asitlerini dengeleyerek gastrit ve ülser riskini azaltır.

Bir bardak sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı hatmi çiçeği kökü veya meyan kökü tuzunu ekleyin ve 10-15 dakika boyunca dinlendirdikten sonra bu çayı süzerek içiniz. Gastrit sorununu etkili bir şekilde iyileştirmek istiyorsanız bu bitkileri aralıklı olarak günde 1 kez tüketiniz.

19- Damla sakız

Damla sakızı H.pylori olmayan gastrit belirtilerinde etkili bir şekilde iyileşme sağlar. Damla sakızı genellikle mide ülserini tedavi etmek için kullanılır. Çünkü bu sakız mide asitlerini dengede tutar ve ayrıca mide kaplamasını korumak için de yardımcı olabilir.

Gastrit belirtilerinden herhangi birini hissettiğiniz zaman damla sakızını çiğneyiniz. Damla sakızının etkili sonuçlarından faydalanmak için gün boyunca gerekli olduğu zamanlarda bu uygulamayı tekrarlayınız.

20- Patates suyu

Patates suyu zengin alkali tuz içeriği sayesinde midede bulunan aşırı asitle reaksiyona girer. Aynı zamanda patates suyu, mide kaslarının enflamasyonu azaltır.

İki üç tane patatesleri soyup rendeledikten sonra suyunu sıkın ve bu suyu yarım bardak su ile sulandırarak içiniz. Bu patates suyunu özellikle yemeklerden yarım saat önce tüketmeniz önemlidir. Gastrit sorununu etkili bir şekilde iyileştirmek istiyorsanız patates suyu uygulamasını günde bir kez tekrarlayınız.

21- Biberiye

Biberiye antiinflamatuar özelliği sayesinde gastrit belirtilerini yönetmek için profesyonel bir görev yapar.

Bir su bardağı kaynar suyun içerisine bir tatlı kaşığı biberiye bitkisini ekleyin ve birkaç dakika boyunca demlendikten sonra süzerek bu bitki çayını içiniz. Gastrit belirtilerine hakim olmak için biberiye bitki çayını günde iki bardak tüketiniz.

Diğer yandan, biberiye bitkisini elde edemediğinizde baharatçılardan biberiye kapsülü veya tentürü şekilde de temin edip kullanabilirsiniz.

22- Vitaminler

C vitamini vücudun bağışıklık sistemi ile ilişkili görev yapar. Gastrit sorunundan muzdarip olan kişiler genellikle bu hastalığa karşı C vitamini takviyeleri kullanmalıdır. C vitamini takviyeleri vücuttaki enfeksiyona karşı daha güçlü ve daha hızlı bir şekilde savaşır. Ayrıca mide ve bağırsak astarını, hasarını ve ülseri iyileştirerek mideyi koruma altına alır.

Gastrit sorununu iyileştirmeye yardımcı olabilecek diğer bir vitamin ise B12 vitaminidir. B12 vitamini eksikliği özellikle gastrit hastalarında sıklıkla görülür. Bu vitaminlerin her ikisinin de takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışarak dozunu ayarlayınız. Gastriti daha hızlı bir şekilde iyileştirmek için bu vitaminlerin uygun dozajının alınması gerekir.

23- Yeşil muz

Yeşil muz, mide sorunlarını çözmek için etkili bir meyvedir. Yeşil muzun mide problemleri üzerindeki terapotik etkilerinin yanı sıra dalağın iyi çalışmasını ve idrar yolu taşlarının kırılmasına yardımcı olur, müshil ve diüretik özelliğine sahiptir.
Düzenli bir şekilde her gün yeşil muz tükettiğinizde gastrit de dahil olmak üzere birçok mide sorunlarını tedavi etmeye olanak sağlar.

24- Taze greyfurt yaprağı

Greyfurt yaprağı gastrit ve asidik sorunlarını çözmek için çoğu kişinin göz ardı etmeyeceği bir meyvedir. Taze greyfurt yaprağı antiseptik etkiye sahiptir ve yapraklarından elde edilen esansiyel yağı grip, ateş, öksürük, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve terleme belirtilerini de tedavi edebilir.

50 gram greyfurt yaprağı, 20 gram bambu yaprağı, 20 gram fesleğen yaprağı ve 20 gram limon otu yaprağını bir tencereye koyun ve üzerine su ekleyerek kaynatınız. Ardından başınızın üzerine bir havlu alarak kaynayan suyun üzerine durun ve buharını içinize çekiniz.

Dikkat!

Aşırı terlemesi ve ateşi olan kişilerin buhara maruz kalmamaları gerekir.

25- Kuru greyfurt kabuğu

Kuru greyfurt kabuğu dispepsi, gastrit, abdominal distansiyon, karın ağrısı, üşütmeye bağlı öksürük, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde mükemmel bir etkiye sahiptir.

12 gram greyfurt kabuğu, 12 gram kurutulmuş mandalina kabuğu ve 3 dilim taze zencefili 3 su bardağı suyun içerisine koyun ve su yarıya inene kadar kaynatınız. Hazırlamış olduğunuz karışımı gün boyunca sıcak bir halde tüketiniz.

26- Çilek

Çilek antioksidan ve yüksek oranda fenolik içeriği sayesinde gastrit sorunu çözmede etkili bir meyvedir. Ayrıca çilek mide astarındaki iltihabın başlangıcını önlemeye de yardımcı olabilir. 2011’deki yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak çilek alımı alkolün mide mukus zarına neden olduğu zararı azaltmaya yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır.

Bir fincan sıcak suyun içerisine bir çorba kaşığı kurutulmuş çilek ekleyin ve 5 dakika beklettikten sonra süzerek içiniz. Gastrit belirtileri tamamen ortadan kalkana kadar bu uygulamayı günde iki veya üç kez tekrarlayınız.

Diğer yandan, gastrit sorunu önlemek için günlük olarak taze çilek de tüketebilirsiniz.

27-Limon

Limon mükemmel bir antioksidan, antiinflamatuar ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu özellikleri sayesinde limon enfeksiyonu, kusmayı ve mide bulantısı gibi gastritin diğer belirtilerini önleyerek bu hastalığın iyileştirilmesi için bir çare olarak kullanılır.

7 gün boyunca her gün limon suyu içiniz. Damak tadınıza göre limon suyunun içerisine tuz veya bal da ekleyebilirsiniz.

Dikkat!

Limonu doğrudan tüketmekten kaçınınız, çünkü limon gastrit için yan etkilere neden olabilir.

28- Papatya

Papatya sindirim sisteminiz için faydalı bazı temel yağlardan oluşur. Ayrıca papatya bağırsak duvarlarını rahatlatır ve bu da gastrit belirtilerinin verdiği ağrılardan kurtulmanızı sağlar. Mide iltihabını da etkili bir şekilde azaltan papatya, ülser oluşma riskini de azaltabilir.

Bir bardak sıcak suyun içerisine bir çorba kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğini ekleyin ve 5-10 dakika boyunca dinlendirdikten sonra süzerek içiniz. Damak tadınıza göre bu çayın içerisine bal ekleyip de tüketebilirsiniz. Gastrit sorundan etkili bir şekilde kurtulmak istiyorsanız bu çayı bir hafta boyunca günde birkaç kez tekrarlayınız.

Not!

Papatyayı kaynatmadan kaçının, çünkü papatyayı kaynatmak bu bitkinin aktif bileşenlerini yok edecektir.

29- Nane ve Gastrit

Nane antibakteriyel, antispazmodik ve anti-inflamatuar özelliği sayesinde birçok cilt ve sağlık sorununu tedavi etmek için kullanılan bir bitkidir. Ayrıca nane, gastrit belirtilerinden olan hazımsızlık, iltihaplanma, kusma, mide bulantısı ve mide ekşimesi gibi belirtileri de mükemmel bir şekilde azaltabilir.

Gastrit sorunu çözmek için günde 3-4 kez nane çayı içebilir veya taze nane yapraklarını çiğneyebilirsiniz.

30- Rezene tohumu

Rezene tohumu gastrit ile ortaya çıkan çeşitli rahatsızlıkları etkili bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olur.

Rezene tohumunu tavaya koyup yağsız bir şekilde kavurun ve yemeklerden sonra bu tohumları tüketiniz.

Diğer yandan, bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı rezene tohumunu ekleyin ve kaynatınız. Hazırladığınız bu çayı birkaç dakika boyunca demlendirin ve tohumlarını süzerek çayı içiniz. Rezene çayının tadı biraz keskin olabilir, bu nedenle içmeden önce damak tadınıza göre bir çay kaşığı bal ile tatlandırıp tüketebilirsiniz.

Şu 2 yazımızı da okumak isteyebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi