Fesleğen Neye İyi Gelir? Fesleğenin 25 farklı faydası Nedir? Bu yazıyı kaçırmayın!

Fesleğen ya da reyhan neye iyi gelir? Faydaları nelerdir? Fesleğenin cilde yararları nelerdir? Fesleğen nasıl kullanılır? Fesleğen nerelerde kullanılır? Fesleğen nasıl kullanılır? Yazın serinleten fesleğen ya da reyhan içeceği nasıl yapılır? Okuduklarınıza şaşıracaksınız.

5000 yıllık geçmişi olduğu bilinen fesleğen (Ocimum basilicum) yada diğer adı ile reyhan, yemeklerde sıklıkla aroma verici olarak kullanılsa da günümüzde özellikle çareyi doğallıktan yana arayan birçok kişi için oldukça popüler hale gelmiştir. Fesleğen yapraklarında yer alan çeşitli kimyasallar saç, cilt ve genel sağlık bakımından pozitif etkiye sahiptir. Bu nedenle bu küçük ve çabucak yetişebilen bitkiyi saksıda evde yetiştirmeyi dahi düşünebilirsiniz.

Düşük kaloriye sahip olmasının yanında antioksidan, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Buna ek olarak A, C ve K vitaminleri, manganez, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum ve omega-3 yağları gibi gerekli besin maddelerini de içermektedir. Saç bakımından akne tedavisine mide bulantısından DNA hasarına kadar değişen derecelerde faydalara sahip olan fesleğenin  faydalarını öğrenebilmek için yazımızı okumaya devam edin.

Fesleğen neye iyi gelir? Muhteşem faydaları nelerdir?

Soğuk algınlığı tedavisinde fesleğen

Fesleğen yapraklarını çiğneyerek ateş ve soğuk algınlığı belirtileri ile mücadele edebilirsiniz. Yağışlı mevsimlerde sıtma ve dang humması olduğu zamanlarda fesleğen yapraklarını mutlaka kaynatarak tüketin. Böyle bir uygulama sizi bu hastalıklara bağlı ateşten muhafaza eder. Reyhan yaprakları ateş ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılabilir. Soğuk algınlığı ve virüslerden kurtulmak için biraz taze fesleğen yaprağı çiğnemek. Yağışlı mevsimde, sıtma ve dang humması riski bulunduğu zaman, suda kaynadıktan sonra fesleğenin yapraklarını tüketmeye çalışın.

Öksürüğe iyi gelir

Fesleğen öksürük şurupları ve balgam söktürücülerin önemli bir bileşenidir. Bir fincan suya sekiz fesleğen yaprağı ve beş diş karanfil ilave edin, 10 dakika boyunca kaynatın. Öksürük için soğuduktan sonra içiniz. Öksürüğe bağlı boğaz ağrısı için ise kaynamış fesleğen yaprakları suyu ile gargara yapabilirsiniz. Fesleğendeki diğer bir özellik ise mukus hareketini tetiklemesidir. Bu sayede bronşit ve astım gibi diğer solunum yolları hastalıklarında kullanılabiliyor olmasıdır.

Bağışıklık sistemi

Bağışıklık sistemi vücudumuzu sağlıklı tutmanın yanı sıra çok sayıda bakteri ve virüsün saldırısını önlemede önemli rol oynar. Bu nedenle bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olan sağlıklı besinler yemek önemlidir ve bu sayede birçok hastalığın üstesinden gelmek mümkün olabilir. Taze fesleğen yemek vücut kısmının işlevini güçlendirebilir ve vücuttaki antikor seviyesini yüzde 20’ye kadar artırabilir. Kurutulmuş fesleğen yerine taze fesleğen yemek en iyisidir.

Strese birebirdir

Fesleğen yaprakları aynı zamanda bir anti-stres maddesi olarak kabul edilebilir. Fesleğen yapraklarından günde iki defa 10-12 tane çiğneyerek stresten kurtulabilirsiniz. Yaprakların çiğnenmesi kanınızın temizlenmesine de olanak sağlayacaktır.

Görme yetisini artırın

Sadece 100 gram taze fesleğen yaprağı, günlük önerilen A vitamini dozunu karşılar. Bilindiği gibi A vitamini güçlü bir antioksidandır ve sağlıklı görme için önemlidir. Taze fesleğen suyu A Vitamini eksikliğinden kaynaklanan göz ağrısı ve gece körlüğü için etkili bir çözümdür. Göz ağrısı için gece yatmadan önce etkilenen göz içine iki damla siyah fesleğen suyu koymanız yeterlidir.

Ağız sağlığı

Fesleğen kötü nefes kokusu ve dişlerle ilgili diğer periodontal hastalıklarla mücadele edebilir. Bir iki gün boyunca birkaç taze fesleğen yaprağını güneşte bırakın. Kuruduktan sonra toz haline getirin ve dişlerinizi fırçalamak için kullanın. Ayrıca ağız kokularından kurtulmak için diş etinize masaj yapabilirsiniz.

Böbrek taşlarını giderebilir

Fesleğeni (5-6 yaprak) aç karına tüketin ve böbrek fonksiyonlarınızı güçlendirin. Şayet böbrek taşınız varsa eşit miktarda balı taze özüt haline getirilmiş fesleğenle karıştırın. Yaklaşık 5-6 ay boyunca her gün tüketiniz. Bu uygulama böbrek taşlarının idrar yollarından uzaklaşmasını sağlayacaktır.

Serinleten Fesleğen İçeceği Nasıl Yapılır?

İki bağ fesleğeni temiz bir şekilde yıkayıp yapraklarını ayırınız. Yıkayıp süzdüğünüz fesleğenin üzerine 2 su bardağı şeker ve 2 tatlı kaşığı limon tuzu ekleyip rengi çıkana kadar büyük bir tencerenin içerisinde ovalayınız. Diğer taraftan, 2 litre kaynayan suyu ovaladığınız fesleğenin üzerine boşaltınız. Kapağını kapatıp 1 saat kadar dinlendirdikten sonra süzgeçten geçirin ve buzdolabında 3 saat beklettikten sonra içmeye hazır hale getiriniz.

Mide sorunlarına karşı fesleğen

Fesleğen sindirim sisteminiz için de mükemmeldir. Mide ağrıları veya krampları tedavi etmek için fesleğen suyunu yapraklarından çıkarın. Eşit miktarda fesleğen suyu ile eşit miktarda zencefil suyunu karıştırarak içiniz. Ayrıca kabızlık, hazımsızlık ve asidite gibi diğer yaygın mide problemlerini tedavi etmek için de fesleğen çayı içebilirsiniz.

Baş ağrısına karşı fesleğen

Fesleğen baş ağrısı için en iyi ilaçlardan biridir. Sandal ağacı yaprakları ile fesleğen yapraklarını karıştırın ve tansiyon ve kas gerginliği nedeni ile ağrıyan başınıza koyun. Aynı zamanda günde iki defa fesleğen çayı içebilirsiniz. Fesleğen çayı yapmak için dilediğiniz miktar fesleğen yapraklarını bir bardak kaynayan suya koyun, 5 dakika demleyin. Çayı yavaşça yudumlayarak için. Başınızın ağrısını kademeli olarak geçtiğini göreceksiniz. Hafif baş ağrısı için, birkaç taze fesleğen yaprağı çiğneyebilir ya da kafanıza saf fesleğen yağı ile masaj yapabilirsiniz.

Fesleğen antibakteriyel özelliklere sahiptir

Menünüzde düzenli olarak fesleğen bulunması bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve vücudumuzun istenmeyen bakterilere karşı savaşmasına yardımcı olur. Fesleğen ya da reyhan yapraklarının antibiyotik özelliğinde olması bileşiminde yer alan linalool, östragol, myren, ojenol, sineklik ve limonen adı verilen uçucu yağlarla ilgilidir ve bu da fesleğen tüketen insanların tüketmeyen insanlardan çok daha sağlıklı olduğunu anlaşılabilir bir duruma sokar.

Yapılan çalışmalar fesleğen ya da reyhan yapraklarının antibiyotik özellikleri sayesinde Staphylococcus aureus, Listeria monocytogenes, Yersinia enterocolitica, Escherichia coli O: 157: H7 ve Pseudomonas aeruginosa gibi bakterilerin büyümesini sınırlayabileceğini göstermektedir. Temmuz 2003’te yapılan ve Mikrobiyoloji Metodları Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre fesleğen esansiyel yağları Enterococcus, Staphylococcus ve Pseudomonas gibi bakterilerin yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Bilindiği gibi bu bakteriler çok güçlüdür ve geleneksel antibiyotik tedavisi etkili bir şekilde yanıt vermemektedir. Ancak fesleğenin antibakteriyel özellikleri göz önünde bulundurularak tüketimini sıklaştırmanız günlük hayatınızda antibiyotik bağımlılığına olan ihtiyacı azaltacaktır.

Fesleğen ile DNA’ nızı koruyun

Fesleğen yapraklarının önemli özelliklerinden birisi DNA yı koruyucu özelliğidir. Sahip olduğu önemli antioksidanların yanı sıra vicenin ve orientin gibi bitkisel bileşenler sayesinde kromozomların yanı sıra hücrelerde meydana gelen oksijen temelli hasarlar ve radyasyondan da DNA’nızın korunmasında etkilidir. Hücrelerinizin optimum düzeyde bir yapıya sahip olması için günlük beslenmenize fesleğen eklemeniz yeterlidir.

Fesleğen antiinflamatuvar özelliklere sahiptir

Fesleğen vücuttaki siklooksijenaz ya da COX olarak bilinen enzimi bloke edebilir. İbuprofen ve Aspirin gibi siklooksijenazı inhibe eden birçok reçeteli iltihap önleyici ilaç gibi etki ederek vücuttaki iltihaplanma problemlerini tedavi edebilir. Vücudunda iltihaplanma problemi olan hastalar için belirtilerin hafifletilmesi amacıyla bazı gıdalara fesleğen eklenmesi yeterli olabilir.

Fesleğen ile akneleri önleyin ve tedavi ediniz

Fesleğenin akne düşmanlığı, içerisinde bulunan antiinflamatuvar, antibakteriyel ve antioksidan özelliklerinden ileri gelmektedir. Bilindiği gibi akne, bakterilerin neden olduğu ve sık görülen bir cilt problemidir. Bu kapsamda sivilceleri olan birçok kişi, ilk çareyi antibakteriyel özellikler içeren kremler de bulmaktadır. Bunun yerine düzenli olarak fesleğenin kullanılmasının, sivilceler için diğer ev ilaçları ile karşılaştırıldığında daha güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüzde de sahip olduğu bakteri gelişimini önleme özelliğinden dolayı fesleğen sivilce problemini tedavi eden, kistik şişmeleri gideren ve önleyici etkili bir ev ilacı olarak kabul edilmiştir. Akne sorununu fesleğen ile çözmenin farklı yolları bulunmaktadır. Fesleğen kullanmayı seviyorsanız doğal ürünler satan bir mağazadan organik fesleğen almanız önerilir.

Bir bardak kaynayan suyun içerisine 6 yada 8 fesleğen yaprağını ilave ediniz ve 5 dakika bunun içerisinde tutunuz. Soğuyana kadar bekleyin ve süzdükten sonra elde ettiğiniz sıvıyı yüzünüze bir pamuk yardımıyla uygulayınız. Yüzünüzde birkaç dakika beklettikten sonra durulama işlemine geçebilirsiniz.

Böcek ısırıklarına iyi gelir

Fesleğenin aromatik yaprakları böcek ısırmaları ve sokmaları için en etkili çözümlerden birisidir. İçeriğindeki esansiyel yağlar adeta bu iş için uzmanlaşmış yağlardır. Fesleğen yapraklarını ezerek elde edebileceğiniz esansiyel yağları böceğin ısırdığı bölgelere uygulamanız yeterli olacaktır, bu sayede bölgenin kaşınmasını önleyebilir ve kısa sürede iyileşme sağlayabilirsiniz.

Siyah uçlu sivilceler için fesleğen kullanabilirsiniz

Siyah uçlu sivilceler gerek görünümleri gerekse neden olduğu fiziksel düzensizlikler nedeniyle özellikle de gençleri etkileyebilmekte ve özgüven eksikliğine neden olabilmektedir. Yaygın görülen bu problem cilt gözeneklerinin kir ve yağ ile tıkanması ve daha sonra bu yağın oksitlendikten sonra kararması sonucu meydana gelir. Dolayısıyla renginden dolayı bu küçük noktalara siyah noktalar adı da verilmektedir. Bununla mücadele birçok günlük temizleyici ürünler ya da eksfoliyatif gibi temizlik ürünleri burun, çene ya da yanak kısımlarına uygulanabilmektedir.

Nasıl uygulanır?

Eğer seçiminiz doğallıktan yana olacaksa, cildinizdeki siyah noktaları sizden uzak tutabilmek için fesleğen yaprağını ıslatmanın ve siyah noktaların bulunduğu kısma uygulamanız yeterli olacaktır. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın ve düzenli olarak kullandığınız da satın aldığınız ürünler kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

2. yol

Siyah nokta şeklindeki sivilcelerle tedavi de kullanabileceğiniz başka bir yol ise fesleğen suyu uygulamanızdır. Yaklaşık 4-5 adet fesleğen yaprağını bir bardak kaynamış suda yaklaşık olarak 20 dakika demleyiniz. Soğumasını müteakip bu suyu siyah noktalarınızdan kurtulmak için cildinize bir toner olarak kullanabilirsiniz.

Fesleğen erken saç beyazlamasını durdurur

Hiç kimse saçlarının erken beyazlamasını istemez fakat yaşlandıkça gri renkli saçlarla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Elbette bu normal bir durumdur fakat bazı kimseler de henüz 20’li yaşlarda bu süreç başlayabilmektedir. Böyle zamanlarda ortaya çıkan saç beyazlaması B12 vitamini eksikliği, tiroid bezi veya hipofiz bezi ile ilgili sorunlar dahil olmak üzere çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazı çalışmalar ise erken saç beyazlamasının önemli oranda kalsiyum miktarındaki azalma ile arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Günlük olarak, kurutulmuş fesleğen yaprağı ve amla tozunu yeterli miktarda suda ıslatarak bir gece boyunca bırakınız. Sabahleyin uyandıktan sonra suyu süzün ve saçlarınızı bu karışım ile masaj yaparak yıkayınız. Her ne kadar bu böyle olsa da bazı kimselerde saç dökülmesine yol açabileceği bildirilmiştir.

Fesleğen ile ishali önleyin ve tedavi ediniz

İshal ciddi bir sağlık sorunu değildir ancak vücuttan ciddi oranda su kaybına yol açtığında kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkan ishal kirli su veya yiyecek tükettiğinizde daha sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Her ne kadar ishalin birçok çeşidi olsa da sokak yemeklerini yememek ve her yemekten önce ellerin yıkanması gibi davranışlar ishalden kaçırılmasının en iyi önlemleridir.

Eğer ishalden muzdarip biri iseniz bir bardak fesleğen çayı içmek size rahatlama ve bu uygulamayı ishal belirtilerinizin tamamen yok olana kadar birkaç gün boyunca günde 2 bardak kadar tüketmeniz uygun olacaktır.

Fesleğen ile bulantı ve kusmaya etkili çözüm

Bulantı çoğu zaman kusma ile birlikte ortaya çıkar. Kirlilik, egzoz gazları, sinirlilik, bağırsak parazitleri, alkol, uyuşturucu, migren baş ağrısı, mide enfeksiyonları, fazla yemek yemek, iç kulak enfeksiyonları, taşıt tutması, besin zehirlenmesi, duygusal stres gibi birçok faktör mide bulantısı ve kusmanın ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir.

Böyle durumlarda iki damla fesleğen esansiyel yağını bir çay kaşığı tarçın tozu ile karıştırın ve karışımı bir bardak kaynamış suyun içerisine ilave ediniz. Üzerini kapattıktan sonra birkaç dakika demlenmesini bekleyiniz ve günde birkaç kez bu iksiri tüketiniz.

Eğer bulantınız ile birlikte nefes darlığı soğuk terleme ve göğüs ağrısı gibi şikayetleriniz de ortaya çıkarsa derhal doktorunuza görünün. Bu gibi belirtiler bir kalp krizinin işaretleri olabilir.

Kusmanın önlenmesi ya da giderilmesi açısından birkaç yaprak fesleğen yaprağı ve ezilmiş bir parça zencefil bir bardak suya ilave ederek kaynatınız ve birkaç dakika demlenmesini bekleyiniz. Süre sonunda karışımı süzünüz ve üzerine tatlandırmak amacıyla bir çay kaşığı bal ilave ederek yudum yudum tüketiniz. Bu karışım, kusmanın neden olduğu rahatsızlık hissini azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Konsantrasyonu artırmaya ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur

Birçok terapist fesleğende bulunan esansiyel yağların hafızayı geliştirdiği ve konsantrasyonu iyileştirdiği yönünde hemfikirdirler. Fesleğenin canlandırıcı kokusu yorgunluğu yatıştırır, rahatsızlığı giderir ve hafızayı güçlendirir.

Sabah uyandığınızda avucunuza yeterli miktarda fesleğen esansiyel yayın sürünüz ya da büyük bir kaynar su kabına birkaç damla fesleğen yağı damlatarak buharından nefes almaya çalışınız. Buhardan tam olarak istifade edebilmek için başınızı büyük bir havlu ile örtmek iyi bir seçenek olabilir.

Fesleğen sayesinde kulak enfeksiyonlarının önlenmesi

Daha önceden de fesleğenin antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu söylemiştik. Eğer iç kulak enfeksiyonları varsa, bu durum tehlikeli bir durum olabileceğinden doktora görünmeniz daha iyi bir seçenek olacaktır. Ancak kulak enfeksiyonlarının aşırı alkol kullanılması, genetik bozukluklar, beslenme yetersizliği, çevreye karşı duyulan alerjik reaksiyonlar, gıda alerjileri ve iç yaralanmalar gibi farklı nedenlerden de ortaya çıkabileceğini unutmamalısınız.

Bununla birlikte kulak enfeksiyonlarının yaygın belirtileri arasında yüksek ateş, kulaktan sıvı gelmesi, ağrı, bulantı, uyku sorunları ve işitme yeteneğinde azalma sayılabilir. Kulak enfeksiyonlarında antibiyotik kullanılması yaygın bir durumdur fakat antibiyotiklerin aşırı derecede kullanılması vücudunuzdaki zararlı bakterilerde bir direnç meydana getirebilir. İşte bu noktada, buna izin vermemek için mükemmel antibakteriyel özelliklere sahip olan fesleğen kullanmanız yararlı olabilir.

Bunun için yaklaşık 5 adet fesleğen yaprağını iyice eziniz ve suyunu çıkartınız. Çıkarttığınız suyu enfekte olmuş olan kulağın etrafına uygulayınız ve asla bu suyun hiç kulağınıza girmesine izin vermeyiniz.

Alternatif olarak yine aynı miktarda ezilmiş olan fesleğen yapraklarını fesleğen yağı ile karıştırın ve üzerine birkaç damla hindistan cevizi yağı katınız. Elde ettiğiniz karışımı ile hasta kulağın etrafını günde 2 kez siliniz.

Sağlıklı kilo vermek için fesleğeni diyetinize ilave ediniz

Fesleğen vücudunuzdaki kortizol seviyelerini düşürme yeteneğine sahip olmasından dolayı fazla kilolarınızla mücadelede size yardımcı olabilir. Kortizol, stres hormonu olarak bilinir ve duygusal bozukluk, stres, anksiyete ve duygusal olarak yemek yeme itkisini ortaya çıkartabilir. Kortizol seviyesinin yüksek olması özellikle alt karın bölgesinde kilo artışına yol açabilir ve özellikle bu bölgeden alınan kilolar her zaman zor verilmektedir.

Fesleğenin kilo vermedeki etkisi, stresin azaltılmasına bağlı olarak kortizol seviyesini düşürmesinden kaynaklanmaktadır. Tabii ki kilo verme konusunda sadece fesleğenin yeterli olmayacağını ve bunun yanı sıra diyet ve egzersiz gibi olmazsa olmaz unsurlara da dikkat edilmesi gerektiğini belirtmeliyiz. Fesleğen kullanmak konusunda gebeler, emziren anneler, ameliyat öncesi ve antikoagülan ilaç kullanan hastalar uzak durmalıdırlar.

Fesleğen ile kepeği önleyiniz

Fesleğenin mantar önleyici özelliklerinden dolayı özellikle saçlı deride meydana gelen tahriş, dökülme, kaşıntı ve kepek tedavisinde yardımcı olabilir. Fesleğen saç derinizi ve saçınızda bulunan ölü hücreleri ve kirleri temizleyerek kafa derisinin sağlığına yardımcı olur.

Nasıl yararlanılır?

Bu bağlamda 1 avuç dolusu fesleğen yaprağını yoğun bir hamur haline gelinceye kadar iyice eziniz ve üzerine 2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı ilave ederek iyice karıştırınız. Elde ettiğiniz bu macunu saç derinize uygulayarak dairesel hareketlerle masaj yapınız. Başınıza bir havlu geçirin ve bu şekilde bir saat kadar bekledikten sonra herhangi bir normal şampuan ile saçlarınızı yıkayınız. En iyi sonuçların elde edilebilmesi için bu uygulamayı haftada 3 defa tekrarlayınız.

Bunun yanı sıra düz, parlak ve uzun saçlara sahip olmak istiyorsanız da fesleğen kullanabilirsiniz. Fesleğenin bileşiminde yer alan besinler vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sayesinde saçlarınızın büyüme sürecini hızlandırabilirsiniz. Fesleğen aynı zamanda saç derisine olan kan akımını artırır, saç tellerini güçlendirir ve kırılmaların önüne geçer.

Cilt sıkılaştırmak için mükemmel bir çözüm

Cildin gevşemesi yaşlılığın önemli bir göstergesidir. Parlak ve sıkı bir cilde sahip olmak için antioksidan ve flavonoidler ile yüklü olan fesleğen kullanmanın herhangi bir yaşı bulunmamaktadır. Fesleğen bitkisi en etkili yaşlanma karşıtı ürünlerden dahi üstün özelliklere sahip olmasından dolayı cildin oksidatif stres ve serbest radikal hasarına karşı savaşmasına yardımcı olabilir. Sonuç olarak fesleğen yaşlanma sürecini yavaşlatır ve cildinizdeki kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri ve ince çizgiler dahil olmak üzere birçok yaşlanma belirtilerinin önüne geçer. Sadece bu kadar da değil.

Yeni cilt hücrelerinin çoğalmasını sağlar, cildinize esnek, yumuşak ve taze bir doku kazandırır.

Fesleğen kullanma talimatı söyle. Bir avuç dolusu fesleğen yaprağını alın ve 1 litre suya ekledikten sonra 5 dakika kaynatın. Suyunu süzdükten sonra soğumaya bırakın ve içerisine birkaç damla limon suyu ilave ediniz. Karışımı herhangi bir cam şişede saklayabilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda yatmadan önce pamuk yardımıyla cildinize sabah ve akşamları 2 defa uygulayınız.

İkinci tarif. Diğer yandan 10 tane fesleğen yaprağını eziniz ve Bir yumurta akı ile karıştırarak etkili bir maske hamuru oluşturunuz. Maskenizi yüzünüze uygulayın ve 30 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayınız. Bu tür bir yüz maskesini haftada iki veya üç defa tekrarlamanız etkili sonuçlar almanızı hızlandıracaktır.

Egzama tedavisine yardımcı olur

Egzama aynı zamanda atopik dermatit olarak bilinen kronik bir cilt sorunudur. Egzamalı kişi nerede meydana gelen inflamasyon kişide kızarıklık, kaşıntı, çatlak şeklindeki döküntüler ve yaralardan sıvı sızması şeklindeki belirtilere yol açar. Egzama vücudunuzdaki el, boyun, yüz, göğüs, dirsekler ve diz bölümlerini etkileyebilir. Fesleğen de bulunan urusolik asit, egzama belirtilerinin hafifletilmesinde ve tedavisinde etkilidir.

Egzama tedavisinde fesleğenin başarısını artırabilmek için kullanabileceğiniz tarif şu şekilde. Bir avuç fesleğen yaprağını yoğun bir macun haline gelinceye kadar eziniz. Ardından bir çorba kaşığı ezilmiş zerdeçal ile karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı etkilenen cilt bölgesine uygulayınız ve yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayınız.

Kanser ile mücadeleye yardımcıdır

Fesleğen doğal bir antikanserojen bitki olarak kabul edilir. Yiyeceklerinize fesleğen eklemek bazı kanserlerin yanı sıra özellikle göğüs kanserinin önlenmesinde etkili bir tedavi seçeneği olabilir. Fesleğen tümörlerin büyümesini ve gelişmesini engelleyerek kanserin üstesinden gelmesine yardımcı olur. Sigara kullanan insanlar ağız kanserinin kendilerinden uzak tutabilmek amacıyla günlük olarak birkaç fesleğen yapraklarını çiğneyerek işe başlayabilirler.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi