Evde Koltuk Altı Beyazlatma Yolları Nelerdir? 17 Etkili Çözüm

Koltuk Altı Beyazlatma İçin Bitkisel Çözümler, Koltuk Altı Beyazlatma Yöntemleri

Koltuk altlarındaki kararma özellikle yazın sıfır kol kıyafetler giyme tutkusu olanlar için kabus haline dönüşebilir. Koltuk altındaki karartılar ciddi bir soruna işaret etmez ve kişide herhangi bir ciddi komplikasyona neden olmaz. Oluşturmuş olduğu estetik kaygı ve çirkin durum kadının kendine olan güvenini kaybetmesine yol açmasının yanı sıra kolları kaldıramamasına ve bu nedenle sürekli uzun kıyafetler giyme gibi önlemler alınmasını beraberinde getirebilir.

Koltuk altındaki koyu renk değişikliği bir hastalık ya da ciddi bir problemin göstergesi değildir. Koltuk altı kararması genellikle oradaki temizlik alışkanlıkları ve güneş ışınlarına aşırı maruz kalma gibi dışa bağımlı nedenlerden kaynaklanırken nadiren de olsa aşırı terleme gibi kişisel yapıya bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Genel olarak koltuk altındaki koyuluklar aşağıdaki nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

  • Bölgenin tıraş edilmesi
  • Aşırı terleme
  • Tüy dökücü kremler kullanılması ve epilasyon
  • Dar giysiler giyilmesi
  • Koltuk altında ölü deri hücrelerinin birikimi
  • Ter önleyici ürünler ve alkol bazlı deodorantların kullanılması

Evde Koltuk Altı Beyazlatma İçin En Etkili Doğal Yollar Nelerdir?

Koltuk altındaki koyulukları beyazlatmak, aydınlatmak ya da renk tonunu açmak için çeşitli kremler, reçeteli ilaçlar, kimyasal soyma işlemi veya lazer tedavisi gibi birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak bu çözümler cebinizi yakabilir, zaman alabilir veya bazen istenmeyen yan etkilere de neden olabilir. Bu nedenle koltuk altındaki karartıları gidermek için önceliğinize doğal ve etkili yolları koymanız sizi daha avantajlı duruma getirecektir.

Patates ağartıcı özelliğe sahiptir

Patates hafif asidik özelliği sayesinde çamaşır suyu gibi beyazlatma görevi görür. Bununla birlikte patates tahriş ve kızarıklık gibi istenmeyen yan etkilere de neden olmaz.

Patatesleri küçük dilimler halinde kesin ve bu dilimlerle koltuk altlarınıza hafifçe masaj yaparak sürünüz. Hepsi bu.

Ayrıca patatesi rendeleyerek suyunu çıkarabilir ve bu suyu koltuk altlarınıza sürerek 15 – 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.  Koltuk altınızı etkili bir şekilde beyazlatmak için bu uygulamayı birkaç hafta boyunca iki üç kez tekrarlayınız.

Salatalık dilimleri, suyu ve kürü ile koltuk altı beyazlatma

Salatalık doğal ağartma özelliği sayesinde cildin rengini açar ve daha parlak bir cilt görünümünü olanak sağlar.

Salatalığı dilimleyin ve bu dilimleri koltuk altlarında birkaç dakika boyunca sürünüz.

Diğer yandan salatalığı rendeleyip suyunu çıkarın ve bu suyu koltuk altlarında Masaj yaparak uygulayınız. Yaklaşık bir kaç dakika kadar bekledikten sonra koltuk altlarını ılık su ile durulayınız.

Diğer bir seçenek ise salatalık suyunun içerisine yarım tatlı kaşığı limon suyu ve yarım çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırıp koltuk altlarında sürünüz. Karışımı koltuk altlarında sürdükten Yaklaşık 15 20 dakika sonra ılık su ile yıkayınız. Daha parlak ve beyaz bir koltuk altına sahip olmak için bu uygulamayı birkaç hafta boyunca tekrarlayınız.

Limon ile cildinizin rengini açabilirsiniz

Limon antiseptik ve antibakteriyel özelliği sayesinde koltuk altındaki karartılar etkili bir şekilde beyazlatmaya olanak sağlayan en popüler yöntemlerden birisidir. Dahası, limon birçok cilt problemini tedavi etmekle kalmaz, C vitamini içeriği ile ölü cilt hücrelerini atarak hızlı bir şekilde yeni cilt hücreleri oluşturulmasına destek olur. Limonu iki şekilde kullanabilirsiniz.

İlk olarak, 1 tatlı kaşığı limon suyunu koltuk altı bölgelerinize birkaç dakika süreyle masaj yaparak sürünüz. Ardından yaklaşık 5 dakika boyunca beklettikten sonra etkilenen bölgeleri ılık suyla durulayınız.
Bir başka seçenek ise, bir çay kaşığı limon suyunun içerisine yeterli miktarda bal, yoğurt ve zerdeçal tozu karıştırarak koyu kıvamlı bir macun haline getiriniz. Hazırladığınız koyu kıvamlı macunu koltuk altlarında sürün ve yaklaşık 10 – 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayınız. Bu uygulamayı haftada 3 veya 4 kez tekrarlayınız.

Karbonat ile etkili cilt parlaklığı sağlayın

Karbonat hem peeling görevi görerek hem de karartıyı tetikleyen ölü cilt hücrelerini atarak koltuk altının aydınlanması ve parlaklaşmasına yardımcı olur. Karbonat aynı zamanda yeni cilt hücrelerini oluşturur ve cilt gözeneklerini açarak daha parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Bir çorba kaşığı karbonatın içerisine koyu kıvamlı bir macun haline getirmek için yeterli miktarda suyu ekleyip karıştırınız. Hazırladığınız bu karışımı koltuk altlarına uygulayın ve kuruduktan sonra ılık su ile durulayınız. Bu uygulamayı haftada birkaç kez tekrarlayınız.

Portakal kabuğu ile doğal peeling etkisi

Koltuk altındaki karartılardan etkili bir şekilde kurtulmak istiyorsanız portakal kabuğunu göz ardı etmemelisiniz. Portakal kabuğu mükemmel bir şekilde peeling ve aydınlatma özelliğine sahiptir.
Bir iki tane portakal kabuğunu güneşte birkaç gün boyunca kurutun ve kuruttunuz kabukları toz haline getiriniz. Ardından 2 çay kaşığı portakal kabuğu tozunun içerisine bir miktar gül suyu ve süt karıştırarak yoğun bir macun hazırlayınız. Hazırladığınız karışımı koltuk altlarına uygulayın ve yaklaşık 10 – 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayınız. Bu uygulamayı haftada 3 kez tekrarlayınız.

Süt ile koltuk altı beyazlatma

Süt koltuk altındaki karartıların tonunu açmak ve koyuluğu minimum düzeye indirebilmek için çeşitli vitamin ve besin maddelerine sahiptir. Sütü koltuk altlarında uygulamanız alanın yumuşamasına ve daha parlak bir hale gelmesine olanak sağlar.
2 çorba kaşığı sütün içerisine bir çay kaşığı yoğurt ve bir çorba kaşığı un ilave edip konsantre bir macun elde ediniz. Hazırladığınız macunu ilgili bölgeye sürün ve yaklaşık 15 – 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayınız. Mükemmel sonuçlar elde etmek için bu uygulamayı haftada birkaç kez tekrarlayınız.

Bir başka seçenek ise bir çorba kaşığı sütün içerisine bir tatlı kaşığı safran ekleyerek 15 dakika boyunca bekletin. Beklettiğiniz süt – safran karışımını koltukaltlarınıza sürün ve 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayınız. Şaşırtıcı sonuçlar elde etmek için bu uygulamayı düzenli olarak tekrarlayınız.

Sirke ile etkili beyazlık

Sirke koltuk altlarındaki karartıların rengini açmaya yardımcı olan mükemmel bir mikrop ve bakteri öldürücü ajandır. Dahası, sirkeyi koltuk altlarınıza uyguladığınızda bölgedeki ölü cilt hücrelerini temizleyerek oluşan kokunun da kaybolmasını sağlar.

Bir miktar sirkenin içerisine un karıştırarak yoğun bir hamur yapınız. Hazırladığınız sirke karışımına koltuk adlarınızı uygulayın ve 15 – 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayınız. Sirke yönteminin etkili sonuçları elde etmek için bu uygulamayı haftada birkaç kez tekrarlayınız.

Gram unu

Koltuk altı karartılarını doğal ve etkili bir şekilde tedavi etmek için gram unu kullanımı etkili sonuçlar doğurur.

2 yemek kaşığı gram ununun içerisine bir çay kaşığı yoğurt ve yeterli miktarda limon suyu katarak koyu kıvamlı macun haline getirin. Hazırladığınız macunu koltuk altlarında sürün ve birkaç dakika kadar bekledikten sonra ılık su ve sabun ile yıkayınız. Bu uygulamayı haftada birkaç kez tekrarlayınız.

Sandal ağacı

Aydınlatıcı özelliği nedeniyle sandal ağacı koltuk altı cildini etkili bir şekilde beyazlatır. Sandal ağacı koltuk altı karartılarını yok etmenin yanı sıra cildinizi yumuşatır ve serinletir.

2 çorba kaşığı sandal ağacının içerisine az miktarda gül suyu karıştırın ve bu karışımı koltuk altlarınıza uygulayınız. Yaklaşık 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayınız. Uygulamayı birkaç gün boyunca tekrarladığınızda ne denli beyazlık elde ettiğinize şaşıracaksınız.

Safranın kusursuz çözümü

Koltuk altı için deodorant kullanıyorsanız, bu deodorantlardan kurtulmanın zamanı gelmiştir. Safran kullanımı deodorant gibi koltuk altınızdaki koyuluğu engeller, bakterileri ve mikropları öldürür ve etkili bir şekilde aydınlık sağlar.

1 tatlı kaşığı safranın içerisine yeterli miktarda süt ekleyerek kıvamlı hale gelene kadar karıştırınız. Hazırladığınız safran karışımını koltuk altlarınıza ve uygulayın ve yaklaşık 15 – 20 dakika kadar beklettikten sonra bölgeyi sıcak su ile yıkayınız.

Safran istenmeyen yan etkilere neden olmadığından dolayı gece koltuk altlarında sürüp sabaha kadar bekletebilirsiniz.

Koltuk altlarını beyazlatmak için doğal yağlar

Bazı özel sebeplerden dolayı yağ tüketiminden kaçınılabilirsiniz ancak koltuk altınızı beyazlatmak için etkili ve doğal bir şekilde çözüm istiyorsanız bazı yağlarla barışık olmalısınız.

İlk olarak zeytinyağı antioksidan özelliği ve temel besin maddelerine sahip olduğu için cildiniz için en önemli dostlardan biridir.

3 yemek kaşığı zeytinyağının içerisine bir bardak kahverengi şeker karıştırın ve bu karışımı koltuk altlarında sürünüz. Sürdüğünüz karışımı yaklaşık 5 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayınız. Zeytinyağının mükemmel faydalarına sahip olmak için bu uygulamayı haftada 2 kez tekrarlamanız yeterlidir.

Bir diğer etkili yağlardan birisi de E vitamini yağıdır. E vitamini yağı koltuk altlarınız beyazlatmanın en sade doğal ve pratik çözümlerinden biridir.

Eczanelerden temin edebileceğiniz E vitamini kapsüllerini koltuk altlarınıza nazikçe sürmeniz yeterli. Yaklaşık bir kaç dakika kadar bekleyin ve etkilenen bölgeyi ılık su ile yıkayınız.

Diğer yandan çoklu yağların kombinasyonu da koltuk altını beyazlatmak için kullanılabilir. 3 damla zeytinyağı, 3 damla jojoba yağı, 3 damla buğday tohumu yağı, 3 damla turunçgil yağı ve yeterli miktarda su ile bir karışım hazırlayınız. Hazırladığınız karışımı koltuk altlarında nazikçe masaj yaparak sürün ve ardından ılık su ile durulayınız. Bu natürel karışım cildinizde yan etkilere neden olmadan koltuk altlarınız yumuşak, sağlıklı, mis gibi kokması ve beyaz görünmesine katkı sağlar.

Koltuk altı beyazlığı için elma

Elma her mevsim her markette bulacağınız ucuz ve etkili bir seçenektir. Asit özelliği sayesinde koltuk altı karartısını ve kokuyu tetikleyen bakterileri ve mikropları öldürür.

Elmayı püre haline getirin ve koltuk altınızı hafifçe sürünüz. Birkaç dakika kadar bekledikten sonra koltuk altınızı ılık su ile durulayınız. Koltuk altındaki karartıdan ve kokudan muzdarip iseniz bu uygulamayı birkaç hafta boyunca denedikten sonra etkisini fark edebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı

Hepimiz hindistan cevizi yağının cilt ve saç problemlerini mükemmel bir şekilde çözüme kavuşturduğunu biliyoruz. Bu bilgimizin yanı sıra Hindistan cevizi yağı, deri ve saç ile ilgili birçok hastalığı da tedavi eder.

Hindistan cevizi yağının bir diğer etki alanı ise cilt beyazlatmadır. E vitamini içeriği sayesinde koltuk altındaki karartıları beyazlatır ve doğal deodorant olarak görev yapar. Bu nedenle herhangi bir antiperspirant veya deodorant kullanmak yerinde bu doğal çözümü tercih edebilirsiniz.

Bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını koltuk altı karartılarının olduğu bölgeye nazikçe birkaç dakika boyunca masaj yaparak sürünüz. Ardından bölgeyi ılık su ve sabun ile yıkayınız. Hindistan cevizi yağını koltuklarınızı uyguladığınızda karartının ve kokunun tamamen kaybolduğunu fark edeceksiniz. Hindistan cevizi yağı sayesinde kollarınızı utanmadan ve sıkılmadan, özgüvenli ve herhangi bir endişe hissetmeden rahatça kaldırmanın keyfini çıkarın.

Yumurta yağı ile sade beyazlık

Yumurta yağı yeni cilt hücrelerinin üretiminde önemli rol oynayan Omega 3 içeriğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde yumurta yağı kullanımı cildinizin daha pürüzsüz ve beyaz hale gelmesini olanak sağlar.

Yeterli miktarda yumurta yağını koltuk altlarınıza yavaşça masaj yaparak sürünüz. Dilerseniz, gece sürüp sabaha kadar da bekletebilirsiniz. Sabah kalktığınızda cildinizi sabun ve ılık su ile yıkayınız. Mükemmel sonuçlar için haftada birkaç kez tekrarlayınız.

Balla koltuk altı beyazlatma

Bal cilt ve genel sağlık üzerine birçok hastalığı tedavi eden etkili bir iksirdir. Aynı zamanda antibakteriyel özelliği sayesinde koltuk altı ve dirsek kararmalarına neden olan zararlı bakterileri ve mikropları öldürür. Diğer önemli bir nokta ise bal, sürülen bölgedeki kaşıntı ve tahrişi de azaltır.

1 tatlı kaşığı balı koltuk altı bölgenize homojen bir şekilde sürün ve birkaç dakika bekledikten sonra ılık su ve sabun ile yıkayınız.

Diğer bir seçenekte ise 1 çorba kaşığı balın içerisine birkaç damla limon suyu karıştırın ve bu karışımı koltuk altlarında sürünüz. Yaklaşık 15 – 20 dakika kadar beklettikten sonra koltuk altlarınızı ılık su ile yıkayınız. Bu yöntemin genellikle banyo yaptıktan sonra tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

Evde koltuk altı beyazlatmak için pratik çözüm ay çiçek yağı

Ay çiçek yağı beyazlatma ve nemlendirme özelliğine sahip olduğundan dolayı koltuk altınızdaki karartıları etkili bir şekilde beyazlatmaya olanak sağlar. Uygulama sonrası cildiniz daha yumuşak ve beyaz bir hale gelecektir. Ay çiçek yağını aynı zamanda vücudunuzdaki çatlak izlerini, sivilceleri ve farklı nedenlerden dolayı oluşan lekeleri tedavi etmek için de kullanabilirsiniz.

Bir yemek kaşığı ay çiçek yağını koltuk altlarına dairesel hareketlerle masaj yaparak sürün ve birkaç dakika beklettikten sonra alanı yıkayınız. Genellikle bu işlemi banyo yaptıktan ve yatmadan önce tercih ediniz.

Papaya ile yeni bir cilde merhaba

Birçok insan bağırsak sorunlarını iyileştirmek için papaya tüketir. Evet, papaya bağırsak sorunlarına mükemmel derecede iyileştirme özelliğine sahiptir ancak bu mükemmel meyvenin cildinizde beyazlatma ve pürüzsüzleştirme yeteneğine sahip olduğu da unutulmamalıdır. Papaya ölü cilt hücrelerinden kurtulmaya ve yeni cilt hücre üretimini teşvik etmeye yardımcı olan doğal bir enzim içerir. Koltuk altlarınızı doğal bir şekilde beyazlatma kalmaz aynı zamanda papaya cildinizi de pürüzsüzleştirir.

Bir parça papaya ya da yarım çay bardağı papatya suyunu koltuk altlarınıza hafifçe ovalayarak uygulamanız ve yaklaşık bir kaç dakika kadar beklettikten sonra durulamanız yeterlidir. Etkili beyazlık sağlayıncaya kadar bu uygulamayı haftada en az üç veya dört kez tekrarlayınız.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi