Diyabete Ne İyi Gelir? Uzmanından 4 Farklı Kür ve 17 Mükemmel Besin.. Kaçırmayın

Küçük büyük genç yaşlı çoğu kişi artık maalesef diyabetli. Diyabetle mücadele ve kontrol altına almak için Diyabete iyi gelen besinler, Diyabete karşı kür ve diyabet çayları..Sevdiklerinize bu yazıyı mutlaka öneriniz. Hepsi ve daha fazlası yazımızda..

Neden oluyor?

Diyabet ya da şeker hastalığı kan şekerinin olması gerekenden kronik olarak yüksek olması demektir. Bunun nedeni ise ya insülin yokluğu ve yetersiz üretilmesi ya da hücrelerinizin insüline yeterli derecede cevap vermemesi veya duyarlı olmamasıdır.

İnsülin hormonu kanınızdaki şekerin hücrelerinize girişini sağlar.

Sağlıklı bir insanda pankreastan salgılanan insülin hormonu kan şekerini dengelemek için yine pankreastan salgılanan glukagon hormonu ile birlikte çalışır. İnsülün, kanda yükselen şekerin hücrelerinize girişine olanak sağlayarak kan glikoz seviyesini düşürür. Dolayısıyla diyabet durumunda bu süreç böyle işlemez. Aşırı kan glikozuna bağlı olarak kan yoğunlaşır ve normal hızında akamaz.  Beyin bunu normal yoğunluğuna getirmek için hipotalamusu uyarır ve su içme isteğiniz uyanır. Su içtikçe lavaboya daha fazla gidersiniz. Aynı zamanda fazla şeker hücrelere giremediğinden vücudunuz bunu dengelemek için idrara böbreklerden şeker salınımını sağlar ve idrarınızda şeker ortaya çıkar. Ayrıca yüksek kan yoğunluğuna bağlı yavaş akan kan, sizi yemeğin hemen sonrasında uyuşturacak ve ani bitkinlik oluşturacaktır. Daha uzun dönemde hücrelerinizin şekeri kullanamamasına bağlı olarak (kanda olmasına rağmen) yavaş yavaş başta göz böbrek ardından kalp, damarlar ve tüm organlarda geri dönüşümü mümkün olmayan hasar meydana gelecektir.

Diyabet kronik bir hastalıktır ve günümüzde etki bir çözümü bulunmamaktadır (günümüzde diyabet türüne göre şeker hastalığını iyileştirme amaçlı ameliyatlar kesin çözüm sağlayarak yapılabilmektedir). En uygun tedavi bu hastalıkla yaşamayı öğrenmek ve kontrolün sizin elinizde olmasıdır. Bu kapsamda da en ideali hem diyet ve hem de saati ve dozu dozuna size verilen ilaç ya da iğneleri kullanmaktır. Diyetiniz ile yakından ilgi göstermeniz, hastalığınız ilerleyip ilerlemediği veya çeşitli komplikasyonlarla karşılaşmanız açısından büyük fark yaratabilir.

Aslında, diğer birçok kronik ve dejeneratif hastalıklarla birlikte Tip 2 diyabet gelişiminin ardındaki önde gelen faktörlerden biri kötü bir diyettir. Beslenmenizde akıllı seçimler yapmak, Tip 2 diyabeti önleyebilir veya yardımcı olabilir. Halihazırda diyabet için ilaç kullanıyor olsanız bile, yediğiniz ve içtiğiniz şeyler hastalığınızı iyi yönetmenizi sağlayabilir.

Şeker ya da Diyabete ne iyi gelir? Diyabete iyi gelen gıdalar? Diyabet için kür var mı? 17 besin ve uzman ağzından 4 farklı kür

Yazımızda hem ülkemizin söz sahibi isimlerinden Prof. Dr. İbrahim Saraçoğluna ait kürler hem de yabancı kaynaklardan edindiğimiz diyabete için mucizeyi etkiye sahip gıdaları ele aldık. Şifalı olması temennisi ile..

1- Tarçın

Tarçının çeşitli bileşenleri glikoz metabolizmasını destekler ve kolesterolü düşürür. Günde sadece 1.5 çay kaşığı tarçın alınması insülin duyarlılığını artırır ve açlık kan glikoz seviyesini önemli ölçüde düşürebilir. İster tarçın çayı isterseniz de yemeklere ilave ederek kullanabilirsiniz.

3 ay ile süre tarçın kullanan tip 2 diyabet hastalarında hemoglobin A1c seviyesinde sadece normal bakım alanlara oranla iki kat daha fazla azalma olduğu belirlenmiştir. Diğer yandan 10 çalışmanın yakın tarihli bir analizinde tarçının, kolesterol ve trigliserit seviyelerini de azaltabildiği tespit edilmiştir. Yüksek dozda alınmamalıdır. Kumarin içerdiğinden yan etkiye sahip olabilir. Haftada en az 4 kez tüketip 15-20 gün süre ile tüketilmemesi önerilir (Saraçoğlu).

2- Tatlı Patates

Tatlı patates, A vitamini, C vitamini, potasyum ve lif ile birlikte beta-karoten içeren sebzedir. Bütün bu bileşenler kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur. Şeker hastaları, düşük glisemik indeks alternatifi için normal patates yerine tatlı patates kullanabilirler.  

3- Fasulye

Fasulye beslenme açısından iyi miktarda lif içerir. Yansıra protein, magnezyum ve potasyum bakımından zengindir. Şeker hastaları için önemli olan bu bileşenler sindirim sürecini yavaşlatabilir ve kan şekeri seviyenizi korumaya yardımcı olabilir.

4- Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yapraklı yeşil sebzeler son derece besleyicidir ve kalorileri düşüktür. Ispanak, lahana, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler düşük kalori ve karbonhidrata sahip olmasının yanında C vitamini, çözünmez lif, magnezyum ve kalsiyum içerir.

Bu tür besinler kan şekeri seviyenizi neredeyse hiç etkilemediğinden diyabetliler için faydalıdır. Özellikle Tip 2 diyabet riskini düşürmektedir.

Bir araştırmada, kişinin yüksek C vitamini almasının hem şeker hem de hipertansiyonu olan kimselerde açlık kan şekerini (normal değer=100 ile 125 mg/dL) düşürdüğü belirlenmiştir.

İlaveten bu sebzeler iki önemli antioksidan içerir (lutein ve zeaksantin). Bu önemli ajanlar diyabetli hastaların gözlerini korur (özellikle maküler dejenerasyon ve katarakt).

5- Çilek

Her çeşit çilek türü meyve antioksidan, vitamin ve lif ile yüklüdür. Bu gıdalar kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olmasının yanında kanser ve kalp hastalığına karşı da koruma sağlar.

Çilek, kızılcık, siyah renkli meyveleri sıklıkla tüketmeye çalışın. Canınız tatlı bir şey çektiğinde abur cubur yerine bu meyveler akıllıca bir seçimdir. Tahıllara veya salatalara taze meyveler ekleyebilir, kurutulmuş versiyonları da tüketebilirsiniz.

6- Balık

Eğer diyabetli biriyseniz omega-3 (DHA= Dokozahekzaenoik Asit ve EPA= Eikozapentaenoik Asit’nın en iyi rezervi) bakımından yüksek olan balıklar düzenli olarak yenilmelidir. Somon, sardalya, halibut, ringa balığı, uskumru, hamsi ve orkinos gibi soğuk suda yaşayan balıklar şeker hastaları için en iyisidir. Haftada en az iki kere balık yiyin. Kızartmadan ziyade ızgara yada fırın yemeklerini tercih edin. Balık yemiyorsanız, balık yağı takviyeleri almak konusunda bir doktora danışın.

Yağlı balıklar, dünyadaki en sağlıklı yiyeceklerden biridir. Düzenli tüketim şeker hastalığının diğer komplikasyonları olan kalp ile ilişkili sorunlar ve felç olasılığını minimize eder. Balıktaki bahsi geçen iki bileşik damar içi epitelyum hücrelerini korur, iltihap riskini düşürür ve arterlerin (atardamarların) fonksiyonunun geliştirir. Balık, aynı zamanda kendinizi mükemmel hissetmenize yardımcı olan ve metabolizma hızınızı artıran yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır.

7- Tam Tahıllar

Tam tahıllı gıdalar magnezyum, krom, omega-3 ve B9 olarak bilinen folat gibi çok çeşitli faydalı bileşik içerir. Tam tahıllı gıdalar kan şekeri seviyenizi korumanıza yardımcı olur, kan basıncını ve LDL’yi (kötü kolesterolü) düşürmenizi sağlar. Bu besinler aynı zamanda içerdiği lignanlar ve flavonoidler sayesinde kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlar.

8- Fındık Türü Kuruyemişler

Kuruyemişler içerdiği sağlıklı yağların yanı sıra vitaminler, lif (sindirilebilir karbonhidrat), magnezyum ve E vitamini gibi kan şekeri seviyenizi dengeleyebilecek çok miktarda mineral içerir. Fındık insülin direncini azaltmaya ve kalp hastalıklarıyla savaşmaya yardımcı olur.

Diyabetik olanlar veya Tip 2 diyabetten kaçınmak isteyenler düzenli olarak fındık yemelidir. Fındık, ceviz, badem, yerfıstığı vb. kan şekeri kontrolü için mükemmeldir.

Çeşitli farklı türler üzerine yapılan araştırmalarda, bu kuruyemişlerin düzenli tüketiminin iltihap, kan glikoz seviyesi, HbA1c ve kötü kolesterol seviyelerini azalttığı doğrulanmıştır. Bir yıl süre ile 30 gram kadar ceviz ile yürütülen bir araştırmada, günlük diyetlerinde ceviz tüketen diyabet hastası kimselerin zayıfladıkları ve insülin hormonu miktarlarında gözle görülür bir azalma sağlandığı saptanmıştır.

9- Zeytinyağı

Zeytinyağı kalp hastalıkları için birebirdir ve sızma zeytin yağı 30’dan fazla antioksidan ve anti-inflamatuar bitki bileşiği içerir. İçerdiği antioksidanlar ve tekli doymamış yağlar insülin direncini düşürerek kan glikozunu dengede kalmasına destek olmaktadır.

Zeytinyağı ayrıca aşırı kilolu diyabetliler için de fazla kilolardan kurtulmaya da yardımcı olur. Mükemmelliği alırken sızma olmasına dikkat edin.10- Yoğurt

Yoğurt protein, D vitamini ve kalsiyum bakımından önemli bir kaynaktır. Birçok çalışma iyi oranda kalsiyum içeren gıdaların zayıflamayı kolaylaştırdığını gösteriyor. Bu ise insüline dirençli olma olasılığının daha da azaltır. Kan şekeri seviyenizi kontrol etmek için düşük yağlı sütü de diyet planınıza ekleyebilirsiniz. Yanı sıra şeker hastalığını kontrol altında tutmak için düzenli egzersiz yapmaya dikkat edin.

11- Yumurta

Yumurta sağlık açısından olağanüstü yararlar sunan mükemmel bir konservedir. Düzenli yumurta tüketimi vücudunuzdaki iltihaplanmayı düşürür, vücudunuzun insülin hassasiyetini geliştirir, HDL’yi yükseltir ve LDL’yi düşürerek kalp hastalığı riskinizi azaltabilir. Bir araştırmada, yüksek proteinli diyette günde iki tane yiyen tip 2 şekerli kimselerde kan glikozu ve kolesterol oranında önemli denge sağlandığı belirlenmiştir.

Ek olarak, yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi yumurtada da gözlerin bakımında önemli ve koruyucu görevi olan antioksidanlar (lutein ve zeaksantin) bulunmaktadır. Yumurta tüketirken bütün olarak tüketin. Yumurtanın faydaları esasen beyazından ziyade sarısında bulunan bileşiklerden kaynaklanmaktadır. 

12- Zerdeçal

Zerdeçal, güçlü bir baharattır. İçeriğindeki etken olan kurkumin, kalp hastalıkları olasılığını düşürürken, iltihaplanma ve kan glikozu oranını da etkileyerek azaltabilir. Diğer yandan, bu bileşik diyabetlilerde böbrekler (ikincil etkilenen organ) için de maksimum faydaya sahiptir. Maalesef, kurkumin vücut tarafından o kadar iyi absorbe edilmez. Absorbsiyonu% 2000’e kadar artırmak için zerdeçalı biberle birlikte tükettiğinizden emin olun. 

13- Brokoli

Brokoli, çevrenizdeki en etkili gıdalardan sadece birisidir. Yarım fincan haşlanmış brokoli, sadece 27 kalori ve 3 gram hazmedilebilir karbonhidrat, C vitamini ve magnezyum gibi faydalı öğeleri barındırır. Diyabetli hastalar ile yürütülen çalışmalarda insülin salınım oranını azaltmaya destek olabileceği ve yapısındaki iki güçlü antioksidan -lutein ve zeaksantin- sayesinde hücreleri serbest radikal zararından koruyabileceği saptanmıştır. Bu iki antioksidan yukarıda ifade edildiği gibi göz dostudurlar. 

14- Keten tohumu

Keten tohumu mucizevi gıdalardan biridir. Yapısında bulunan lignanlar kalp hastalığı riskini azaltır ve kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir. Bir çalışmada, 12 hafta boyunca keten tohumu liganlarını alan tip 2 diyabet hastalarında hemoglobin A1cde önemli bir iyileşme görüldüğü bildirilmiştir.

Diğer yandan keten tohumu viskoz lifler bakımından da iyi bir kaynaktır. Bu ise bağırsak sağlığını, insülin duyarlılığını ve dolgunluk hissini geliştirerek genel sağlık ve diyabette mücadelenizde size yardımcı olur. Önemli nokta vücudunuz parçalanmamış keten tohumlarını sindirememesidir. Bu bakımdan aldıktan sonra evde öğüterek kullanınız ve buzdolabında sıkıca kapalı şekilde tutunuz. 

15- Elma Sirkesi

Elmada glikoz bulunmasına karşın, elma sirkesinde bu glikoz asetik aside fermente edilir ve oluşan yeni madde ya da ürün, bir çorba kaşığında 1 gramdan daha düşük miktarda glikoz bulundurur.

Yapılan çalışmalarda elma sirkesinin kişinin insüline olan hassasiyetini artırdığı ve bu sayede hücrelerin glikozu kullanabildiği yanı sıra açlık kan glikozunu da azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca, yoğun karbonhidrat barındıran menülerde elma sirkesi kullanımı kan glikozu yanıtını yaklaşık % 20 azalttığı belirlenmiştir. Yine bir araştırmada kötü kontrol edilmiş diyabetli kişilerde uyku öncesi 2 yemek kaşığı kullanılmasının açlık kan şekerini  % 6 azalttığı belirlenmiştir.

Elma sirkesini diyetinize her gün bir bardak suya ilave edilmiş 1 çay kaşığı elma sirkesiyle başlayarak dahil edebilirsiniz. Bir gün için sınır 2 yemek kaşığı miktarıdır.

16- Sarımsak

Sarımsak, adeta bir eczanedir. Çok farklı sorunlar üzerine yoğunlaşılmış ürünlerden biridir. Tip 2 diyabetlilerle yapılan birçok araştırma, sarımsağın iltihap, kan glikozu ve kötü kolesterolü (LDL) düşürebileceğini doğrulamıştır. Sarımsak tansiyonu düşürmek için de faydalı etkiye sahiptir. Yürütülen bir araştırmada 3 ay süre ile sarımsak tüketen dengesiz yüksek tansiyonu olan kimselerde tansiyonda yaklaşık 10mm/Hg’lik bir azalma görülmüştür.

17- Kabak

Kabak, tüm mutfaklar tarafından beğeni görmese de en sağlıklı sebzelerden biridir. Bütün sebzelere benzer şekilde faydalı antioksidanlar (lutein ve zeaksantin) içerir. Bu iki antioksidanın faydalarına yukarıda değinilmiştir.

Kabak ekstresi kullanan hayvan çalışmalarında obezite ve insülin seviyelerinde bir azalma olduğu bildirilmiştir. İnsan ile ilgili fazla çalışma bulunmamasına karşın, bir araştırmada tip 2 diyabeti olan ve kış kabağı ekstresi (Cucurbita ficifolia) alan kişilerin kan glikozu oranında kayda değer bir azalma tespit edilmiştir.

Ek olarak, kış kabağı, yaz kabağından daha yüksek karbonhidrat içerir. Örneğin, 1 fincan pişmiş kış kabağı 9 gram sindirilebilir karbonhidrat içerirken, 1 fincan pişmiş yaz kabağı sadece 3 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir.

Aşağıda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun kendi ağzından aktardığı diyabet için şifalı bitkiler ve kürler sıralanmıştır.

18- Sinirli ot

Diyabet, özellikle de tip 2 kontrolü gerekli olan bir hastalıktır. Kan şekerinin dengelenmemesi durumunda ilk başta gözler zarar görür. Bunu dengelemek için öncelikle kullanılacak şifalı bitkilerden birisi sinirli ottur.

Sinirli ot nasıl kullanılır?

Sinirli otu günde 2 kez, 200-400 mg ölçüsünde tüketmek diyabet için oldukça faydalı olacaktır.

19- Lahana kürü

Mevsiminde, yani açık alanda yetişen lahana kürünün (özellikle en dış yaprakları) iki ayda bir 15 gün boyunca uygulanması şeker hastalığına yakalanmayı önleyecek veya şeker hastalığı yaşayan kişilerde önemli bir iyileşme sağlayacaktır. Önleyici ve koruyucu olarak çok etkili bir kürdür.

Lahana kürü nasıl hazırlanır?

Beyaz lahananın en dış yapraklarından 2 tanesini 4 su bardağı kaynayan suyun içerisine katıp 15 dk boyunca haşlayınız. Haşlanırken lahana yapraklarının suyun içinde kalması için kaşık yardımı ile yapraklara bastırılmalıdır. Yapraklar haşlandıktan sonra süzüp 1 saat sonra 1,5 su bardağı içiniz.

Bu kürü 5-6 gün boyunca taze bir şekilde hazırlayınız. Eğer 1,5 su bardağını tüketmeniz zor oluyorsa gün boyu belirli aralıklarla yarım su bardağı da tüketebilirsiniz.

Bu kür, farklı dolaşım hastalarının da derdine çare olacaktır. Şeker hastalarının bu kürü yılda 3-4 kez devam etmeleri tavsiye edilir.

20- Limon melisa çayı

Tip 1 diyabeti olan çocuklarda en çok etkili olan şifalı bitki ise limon melisasıdır. Özellikle de şeker hastası olup çabuk sinirlenenler için mucizevî bir bitkidir.

Limon melisa çayı nasıl hazırlanır?

Bir tutam limon melisa otunu bir su bardağı kaynayan suyun içine atıp demlenmeye bırakınız. 5 dk demlendirdikten sonra limon melisa çayını günde bir kez tüketiniz. Bu şifalı çayın diyabet hastalığına iyi gelmesinin yanı sıra, vücudunuzu sakinleştirdiğini ve rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.

21- Kış ıhlamuru, kuşburnu ve altın otu

Diyabet hastaları için en etkili kürlerden biri de kış ıhlamuru, kuşburnu ve altın otudur. Bu bitkiler, aynı zamanda yağ metabolizmasını da düzenler. Bu kürü etkili kılan en önemli şey ise, bu bitkilerin oranlarıdır.

Kış ıhlamuru, kuşburnu ve altın otu nasıl hazırlanır?

Kış ıhlamuru, kuşburnu ve altın otu kürünü hazırlamak için 1 lt suyun içerisine ilk olarak 10 gr kuşburnu ve 10 gr kış ıhlamuru ekleyip 5 dk boyunca kaynatınız. Hazırlanan karışımı 5 dk kaynattıktan sonra içerisine 5 gr altın otunu ekleyip 5 dk daha kaynatınız. Hazırlamış olduğunuz kürü ılıdıktan sonra süzüp sabah, öğle ve akşam aç karnına tüketiniz. Bu kürü düzenli bir şekilde tükettiğinizde kan şekerinizin düştüğünü fark edeceksiniz.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir.

casino maxi