Diş Dostu Farkındalık Oluşturan 10 Mükemmel Besin

Sağlıklı dişler ve gülüşler için yapmanız gerekenler aslında o kadar da zor değil. Dişlere iyi gelen besinler diş bakımı ve muhtemel tedavi masraflarını minimize edebilir. Diş dostu en iyi 10 besin sizin de en iyi dostunuz olacak. Dişlere ne iyi gelir diyorsanız cevabı yazımızda…

Fırçalama, diş ipi ve diğer ağız sağlığı uygulamaları çürük ve diğer diş eti hastalığının önlenmesinde anahtar rol oynar. Ancak sadece bunlar sağlıklı dişler ve gülüşler için yeterli değildir.

Fazla şeker yememek elbette önemlidir çürük oluşmaması için. Fakat optimal diş sağlığı için, sadece kötü gıdaları sınırlamak değil, bunun yanı sıra beslenme menünüze ağız ve diş sağlığı için faydalı diş dostu gıdalar da eklemeniz gerekli olacaktır.

Diş sağlığı açısından genetik yatkınlığın katkısını göz ardı etmemek gerekir. Fakat her ne kadar ebeveynler tarafından zayıf dişlere sahip olmanıza katkı sağlayan kötü genlere sahip olsanız da gerek bakım ve kontroller gerekse de diş sağlığı açısından faydalı olan besinlerin tüketilmesi olası süreci uzatacak hatta tamamen engelleyebilecektir.

Peki dişler için iyi besin ne demektir? Dişleriniz için en iyi besinler, diş çürüklerine neden olan asitleri nötralize eden, diş minesini onarmaya yardımcı olan, dişlerin gerek duyduğu mineral ve vitaminleri karşılayan ve tükürük oluşumunu teşvik eden yiyecekler demektir.

Ağızdaki asitlerin etkisinin azaltılması ya da diğer adı ile nötralize olması diş minesindeki aşınmayı önleyecek, yeterli vitamin ve minerallerin alınmasını sağlayan dengeli diyet diş iskeletini kuvvetlendirecek  ve ağızda antibakteriyel etkiye sahip olan tükürük oluşumunu artıran gıdaların alınması ise dişlerinizin ve ağzınızın doğal olarak yıkanmasını sağlayacaktır.

Diş sağlığı için araştırdığımız 10 farklı diş dostu gıda zinciri aşağıda sıralanmıştır.

1- Süt

Süt, vücudun kalsiyumdan tam olarak faydalanmasına yardımcı olan D vitamini ile birlikte kalsiyum ve fosfat sağlayan bir üründür. Bu sayılanlar sağlıklı diş ve kuvvetli kemikler için gereklidir.

Düzenli olarak süt içmek, aynı zamanda diş minesini güçlendirecek ve onaracaktır. Süt ya da laktoza karşı alerjiniz varsa alternatif olarak kalsiyum katkılı soya sütü içebilirsiniz.

2- Peynir

Peynir süt ürünü ve iyi bir kalsiyum kaynağını olmasının yanında yapısındaki kalsiyum ve fosfat ağızdaki asitleri nötralize eder. Kazein ise diş yüzeyinin güçlendirilmesini sağlar. Diş çürüklerini önlemek için yemeklerden sonra küçük bir parça peynir tüketebilirsiniz.

3- Elma

Elma ağızda tükürüğü arttırır ve diş yüzeyinizi ovarak boşluk oluşumunu engeller. Bünyesinde yer alan vitaminler ve mineraller de diş sağlığı açısından önemlidir. Diş temizliği için akşam yemeğinden sonra bir elma yemeyi deneyin ve ağzınızdaki farkı gözlemleyiniz. Elma gibi çiğnemenize katkı sağlayacak havuç ya da armut gibi gıdalar da tüketebilirsiniz.

4- Portakal

Portakal iyi bir kalsiyum kaynağı olmasının yanında diş sağlığı için gerekli olan C ve D vitaminleri içermektedir. Doğal olarak zararlı bakterileri ortadan kaldırarak diş çürümesini önler. Aynı zamanda diş etlerinizin de sıkılaşmasını sağlar. Sağlıklı diş etleri ise sağlam diş temeli demektir.

Fakat dikkat etmeniz gereken husus portakal yedikten sonra diş ipi yada fırçalama ile diş temizliği yapmanızdır. Asidik olması diş çürüklerine katkıda bulunabilir.

5- Yoğurt

Sade, şekersiz ve yağsız yoğurt mükemmel bir kalsiyum ve iyi bir protein kaynağıdır. Yoğurdu düzenli olarak yemeniz diş sağlığını destekleyecek ve eğer kilo vermeye çalışıyorsanız sizin büyük bir yardımcınız olacaktır.

6- Fındık Türleri

Farklı fındık türleri, dişlerinizin sağlığı için gerekli olan vitaminleri ve mineralleri sağlar. Örneğin yer fıstığı kalsiyum ve D vitamini içerir; Badem yüksek seviyede kalsiyum içerir; Kaju tükürüğe yardımcı olur; ceviz, iyi miktarda lif, folik asit, demir, tiamin, magnezyum, niasin, E ve B6 vitaminleri, potasyum ve çinkoyu barındırır. Kısacası diş sağlığı için hemen hemen gerekli olan her şey fındık türlerinde mevcuttur.

7- Çay

Çayın dişlerde leke yapıyor olmasına karşın, ister yeşil isterse de siyah çay plağa neden olan bakterilerle etkileşime giren polifenoller içerir. Bu bileşik bakteri öldürür ve çoğalmasını engeller.

Yeşil ve siyah çay aynı zamanda dişin çürüklerle mücadele yeteneğini artırır. Siyah çay yerine yeşil çay içilmesi size ekstradan katkı sağlayacaktır.

8- Koyu Çikolata

Bitter çikolata yoğun kakao kaynağıdır. Kakao ise dişeti iltihabıyla mücadele ederek diş erozyonunu ve çürümesini önlemeye yardımcı olan tanen içerir. Kakao aynı zamanda plak büyümesini azaltır ve asit üretimini düşürür.

Bitter çikolata aynı zamanda diş etlerine kan dolaşımını artırır. Sahip olduğu antioksidanlar ve hastalıklarla mücadele eden fenolik bileşikler sayesinde tüm vücut ve dişlerde hücre hasarı ile mücadele eder. Günde birkaç defa bitter çikolata yemeyi deneyin. Yalnız, yüksek şeker içeriği diş çürümelerine davetiye çıkaracağından aşırıya kaçmamalısınız.

9- Su

Ağızdaki tükrüğün ana bileşeni sudur. Tükrük, dişlerin içine minerallerin biriktirilmesini sağlamasının yanı sıra aynı zamanda küçük besin parçacıklarının uzaklaştırılmasını sağlar.

Su dişetlerinin de yeterince sulu kalmasını sağlar ve diş minesinin dayanıklılığını artırır. Musluk suyu florür içerir ve florür ise diş erozyonuna neden olur. Florür aynı zamanda bazı diş macunları ve ağız gargaralarında da bulunabilir. Orantılı florürün yararlı, fazla florürün ise zararlı olduğunu unutmayınız. Örneğin, çocuklarda florür fazlalığı beyaz diş lekeleri ve deformasyonlara yol açar.

10- Şekersiz Sakız

Diş sağlığının geliştirilmesinde şekersiz sakız önemli yer tutar. Sakız tükürük üretimini uyarak diş sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunur. Tükürük, ağzınızda bakteriler tarafından üretilen asitleri yıkar ve ağız içini nötralize eder.

Sakız dişlerinizi fırçalamaya yardımcı olur ve çenenizi güçlendirmek için egzersiz görevi görür. Yemek yedikten sonra şekersiz sakız çiğnemek adeta diş fırçalamak kadar yararlı olabilir. Son olarak sağlıklı dişler için dişlerinizi fırçalarken dilinizi de fırçalamayı unutmayınız. Dilinizde kalan partiküller, fırçalama sonrası diş aralarında kalan bakteriler için bulunmaz gıdalardır.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi