Çiller ile Mücadelede 21 Çok Etkili Doğal Yöntem

Çiller ile Mücadele Etmek Çok Kolay, Bu 21 Maddeyi Okuyun ve Görün!

Çiller, ciltteki pigmentlerin belirgin hale dönüşmesi ile ortaya çıkan lekelerdir. Zararsız özellikteki lekeler aşırı güneş ışığına maruz kalındığında ciltte oluşur ve bronz, düz, yuvarlak halinde görünür.

Çiller ten rengine uyumlu olarak kırmızı, sarı, kahverengi, açık kahverengi veya siyah gibi renk tonlarında ortaya çıkar. Genellikle yaz aylarında açık tenli ve kısa saçlı insanlarda yaygın olarak rastlanır. Bazı insanlarda burun ve yanak çevresinde, bazılarında ise tüm vücutta görülür.

İki çeşit çil türü vardır.

1- Ephelitler: Genellikle güneşli aylarda ciltte belirginleşir, kırmızı veya açık kahverengi lekeler halinde ortaya çıkar ve kışın solar.

2- Lentijinler: Lentijinler, küçük kahverengi veya siyah lekeler olup, daha koyu renktedir ve kalıcı olurlar.

Çiller nasıl belirti verir?

Çiller, vücutta veya yüzde çıktığı zaman bazı belirtiler verir. Çok sık rastlanmayan bu belirtiler şunlardır:

  • Cilt renginde ve şeklinde değişiklik
  • İshal
  • Kramp halinde karın ağrısı
  • Kilo kaybı
  • Cilt kanseri
  • Ciltte veya vücudun herhangi bir yerinde lekelerin çoğalması
  • Dışkıda kan veya mukus

Çillerin oluşmasının nedenleri nelerdir?

Cildin güneşe maruz kalması, çillerin oluşmasının ana nedenlerinden biridir. Güneş ışınlarından kaçınıldığında, çiller zayıflar ve bazen de kaybolur.

Çil oluşmasının nedeni, deride melanin adı verilen, pigment üreten özel hücrelerdir.

Genetik faktörler de çil oluşumuna katkıda bulunur.

Hormon düzensizliği, pigment üreten hücrelerin aşırı uyarılmasına yol açarak güneş ışığı sayesinde aşırı renk üretmesine neden olur.

Açık tenli olmak, çillerin başlıca nedenlerinden biridir. Açık ciltte, UV ışığını emilmesi için daha az melanin bulunması nedeni ile pigment hücreleri aşırı oranda melanin üretir.

Çillerin tedavisi nasıl yapılır?

1- Ağartma Kremleri: Hidrokinon ve kojik asit kullanıldığında çilleri tedavi edebilir. Yılda birkaç ay boyunca sürekli sürülmesi çillerin ortadan kaybolmasına yardımcı olur.

2- Kriyoterapi: Çillerin tedavi yöntemlerinden biride, sıvı azot ile ciltte hafif bir dondurma yapılmasıdır.

3- Kimyasal Peeling: Kimyasal peeling, yaşlanma noktaları, çiller, renk değişikliği, kırışıklıklar ve ince çizgileri tedavi etmek için kullanılır. Cildin pürüzsüz ve sağlam olmasına yardımcı olur ve ayrıca çilleri yavaş yavaş ciltten yok eder.

4- Yoğun Işıltılı Işık Terapisi (IPL): IPL, yüz gençleştirmenin yeni yöntemlerinden biridir.

5- Tretinoin: Tretinoin belirli bir süre boyunca uygulandığında çillerin renk tonunda açılma sağlar.

6- Lazer Tedavisi: Çillerin yok edilmesinde lazer etkili bir yöntemdir.

Bu tedavilerin yanı sıra evde doğal yöntemlerle çillerinizden kurtulabilirsiniz.

Çillerden kurtulmak için doğal yöntemler

1- Papaya

Papaya, papain enzimi içerdiğinden dolayı cildinizi pul pul döker, yeni cilt hücrelerini üretir, çil ve koyu lekeleri çıkarır.

Çillerinizden kurtulmak için papayayı ortadan ikiye bölün ve cildinize sürünüz. 10 dakika bekledikten sonra cildinizi su ile yıkayınız.

Papaya macunu nasıl hazırlanır?

Birkaç tane papayayı ezin ve içerisine biraz limon suyu ekleyiniz. İyice karıştırdıktan sonra cildinize masaj yaparak sürünüz. 15 dakika boyunca beklettikten sonra ılık suyla yıkayınız.

2- Meyan Kökü

Meyan kökü, melanin pigmentini üretmek için laktik asit gibi bir tirozinaz olan glabridin içerir. Ayrıca, meyan kökü doğal bir beyazlatıcıdır.

Yarım çay kaşığı meyan kökü özünü 4 çay kaşığı jojoba yağı ile karıştırınız. küçük pamuk parçaları yardımıyla karışımı çillerinizin olduğu bölgeye dairesel hareketlerle masaj yaparak sürünüz. 30-40 dakika beklettikten sonra su ile yıkayınız. Bu karışımı cildinize uyguladıktan sonra nemlendirici kullanabilirsiniz. Çillerinizden hızlı bir şekilde kurtulmak için bu uygulamayı her gün tekrarlayınız.

3- Limon Suyu

Limon sağlığınız, cildiniz, saçlarınız ve tırnaklarınız için faydalı bir C vitaminidir.

Çillerden kurtulmak için, yarım limonun suyunu cildinize hafifçe masaj yaparak sürünüz. 10-15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayınız. Bu uygulamayı günde iki kez tekrarlayınız.

Limon- şeker karışımı nasıl hazırlanır?

Yarım limon suyuna yarım çay kaşığı şeker ekleyin ve iyice karıştırınız. Hazırladığınız karışımı çillerinizin olduğu bölgeye bir kaç dakika masaj yaparak sürün ve ılık suyla yıkayınız.

4- Ekşi Krema

Ekşi krema, laktonik asit içerdiğinden dolayı çilleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Bir yemek kaşığı ekşi kremayı çillerinizin olduğu bölgeye dairesel hareketlerle masaj yaparak sürünüz. Birkaç dakika boyunca kurumasını bekleyin ve nemli bir havlu yardımıyla o bölgeyi siliniz. İşlemi sonlandırdığınızda cildinize nemlendirici uygulayınız. Bu uygulama cilt kuruluğunu ve tahrişi önlemeye yardımcı olur.

Diğer yandan, cildinizi her gün ekşi süt veya ekşi yoğurtla maske yapınız.

5- Bal

Çilleri ve kahverengi lekeleri yok etmek için bal, mükemmel bir bileşendir. Bal, cildinizin rengini açan enzimler içerir. Aynı zamanda cildinizi nemlendirir ve çilleri cildinizden yok eder.

Bir kabın içerisine bir su bardağı suyu ve iki çorba kaşığı balı ilave edip, mikrodalgada veya ocakta karışımı ısıtınız. Hazırladığınız karışımı çillerinizin olduğu bölgeye birkaç dakika boyunca masaj yaparak sürünüz. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayınız.

Bal karışımı nasıl hazırlanır?

Bir yemek kaşığı balı ısıtın ve içerisine buğday tohumu ekleyip karıştırınız. Hazırladığınız karışımı cildinize sürün ve 10 dakika beklettikten sonra su ile durulayınız.

Yoğurt- bal karışımı nasıl hazırlanır?

Eşit miktarlarda yoğurt ve balı karıştırıp cildinize masaj yaparak sürünüz. 30 dakika boyunca beklettikten sonra cildinizi ılık suyla durulayınız. En iyi sonucu elde etmek için bu uygulamayı her gün tekrarlayınız.

6- Çillerden Kurtulmak için Soğan

Soğan, kükürt ve eksfoliyal özelliği sayesinde kahverengi lekeleri ve çilleri giderir. Tercihiniz kırmızı soğan olsun.

Bir tane soğanı kalın dilimler halinde kesin ve çillerinizin olduğu bölgeye ovalayarak sürünüz. Bu uygulamayı günde iki kez tekrarlayınız.

Diğer yandan, kırmızı soğanı rendeleyip suyunu sıkınız. Çıkardığınız soğan suyunu her gün çillerinizin üzerine masaj yaparak sürünüz.

Daha etkili olmasını istiyorsanız, soğan suyunun içine biraz sirke ekleyip cildinize uygulayınız.

7- Tereyağı

Tereyağının beyazlatma özelliği olduğu için, çillerin solmasına yardımcı olur. Ayrıca, cildinizi yumuşak ve pürüzsüz hale getirir.

  • Tereyağını çillerinizin olduğu bölgeye hafifçe masaj yaparak sürün ve 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayınız.
  • Tereyağını yulaf ezmesi ile karıştırın ve çillerinizin olduğu bölgeye sürünüz. 30 dakika boyunca beklettikten sonra su ile durulayınız.
  • Eşit miktarda limon suyu ve tereyağını karıştırın ve çillerinize ovalayarak sürünüz. 10 dakika boyunca beklettikten sonra su ile yıkayınız.

8- Hintyağı

Hint yağı, çillerinizin solmasına ve cildinizin tonunu açmaya yardımcı olur.

Gece yatmadan önce çillerinizin üzerine hint yağı masaj yaparak sürünüz. Sabah kalktığınızda ılık suyla cildinizi yıkayınız. Gece boyunca kokmasını önlemek için, soğuk hintyağını kullanabilirsiniz.

9- Güneş ışınlarından korunun

Cildinizi güneşten koruyunuz. Yüzünüzde, boynunuzda veya vücudunuzda çiller varsa SPF 30 veya daha yüksek bir güneş kremi kullanınız. Ayrıca, aşırı terlemeniz varsa veya yüzme aktivitelerine katılıyorsanız her saatte bir veya daha sık güneş kremi uygulayınız.

Başınıza şapka takın ve diğer bölgelerinizi kapatacak giysiler giyiniz. Özellikle yaz aylarında cildinizi serin tutmak için hafif, havadar, uzun kollu gömlek ve pantolon giyiniz.

10- C vitamini alımını artırınız

C vitamini, çillerin solmasına yardımcı olur. Narenciye, kivi, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı meyve ve sebzeler mükemmel C vitamini kaynaklarıdır.

Güne, C vitamini içeren meyve ve sebze yiyerek başlayınız.

Blendıra bir tane kivi, bir tane nektar ve bir fincan çiğ ıspanak ekleyiniz. İyice karıştırdıktan sonra biraz badem sütü ekleyerek püre haline getiriniz.

Ayrıca doktorunuza danışarak günlük C vitamini takviyesi alabilirsiniz.

11- Salatalık

Salatalığı, soğuk olarak cildinize sürdüğünüz zaman, cilt tonu açılır ve çillerinizin solmasına yardımı olur. Cilt dostu olarak bilinen salatalık, beyazlatma özelliği sayesinde cildinize parlaklık verir.

Omega-3 linoleik asit, E vitamini ve oleik asitin yanı sıra, salatalık tohumu yağı da fitosterolleri (kolesterolü azaltan) etkiye sahiptir. Fitosteroller, cildi besler ve çillerin olduğu bölgedeki hücreleri yeniden canlandırır.

Salatalık maskesi nasıl yapılır?

Bir tane salatalığı dilimleyin ve çillerinizin olduğu bölgeye koyarak 15 dakika bekletiniz.

Ayrıca, salatalığı rendeleyip suyunu cildinize gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

12- Badem Yağı

Badem yağı, cilt tonunu aydınlatma özelliğine sahip olduğu için, cilt beyazlatıcı ürünlere katkı maddesi olarak kullanılır. Badem yağı içeriğinde, bol miktarda E vitamini, B2, B6, doymamış yağ asitleri, mineraller ve fitosteroller içerir. Bu bileşenler yalnızca ciltteki lekeleri gidermekle kalmaz, aynı zamanda cildinizi kırışıklardan da korur. İçeriğindeki E vitamini, ultraviyole güneş ışınlarına karşı savaşır.

Badem yağı masajı nasıl yapılır?

Bir miktar badem yağını cezveye koyup ısıtınız. Daha sonra, ısıttığınız badem yağıyla çillerinizin olduğu bölgeye 10-15 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapınız. Gece yatmadan önce bu masajı cildinize uygulayınız. Badem yağı masajını her gün,  2-3 hafta boyunca tekrarlayınız.

13- Jojoba Yağı

Jojoba yağı, ağartıcı madde içerdiği için, cilt rengini açan özelliğe sahiptir. Jojoba yağının bu özelliği sayesinde, cilt tonunuzda açılma olur ve cildinizdeki çillerin soldurur.  

2 çay kaşığı jojoba yağını 1 çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırınız. Parmaklarınızın ucuyla yağ karışımını çillerinizin üzerine masaj yaparak sürünüz. 15 dakika beklettikten sonra yumuşak ve temiz bir bezle cildinizi siliniz. 10 dakika bekledikten sonra cildinizi suyla yıkayınız.

14- Tarçın Tozu ve Taze Limon Suyu

Limon, C vitamini açısından zengin bir meyvedir. Bu meyve sıcak günler için soğuk bir içecektir, aynı zamanda pigmentasyon, koyu lekeler ve çiller gibi ciltteki lekelere karşı en iyi uygulamadır. Cilt pigmentasyonunu ve çilleri bu meyve ile doğal olarak tedavi etmek için, içerisine bir miktar tarçın tozu karıştırabilirsiniz.

Limon ve tarçından yüz maskesi nasıl yapılır?

Küçük bir kaseye 1 tane taze limonun suyunu iyice sıkın ve bir çorba kaşığı tarçın tozunu ilave edip iyice karıştırınız. Hazırladığınız bu karışımı pigmentasyon ve çillerinizin olduğu bölgeye 20 dakika boyunca masaj yaparak sürünüz. Bu maskeyi cildinizde 20 dakika beklettikten sonra cildinizi su ile yıkayınız.

15- Aloe Vera

Aloe veranın büyülü etkisi 3.000 yıl önce, güzel prenseslerin döneminde ortaya çıkmış ve kullanılmıştır. Aloe vera, herkesin bildiği gibi güzellik ve sağlık üzerine etkili olan muhteşem bir bitkidir. Aloe vera, cildinizi pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar. Ayrıca, cildinizdeki çilleri ve pigmentasyonu soldurur.

Gece yatmadan önce yüzünüzü yıkayınız. Bir tane aloe vera yaprağının içerisindeki jeli çıkarın ve çillerinizin olduğu bölgeye masaj yaparak sürünüz. Sabah kalktığınızda yüzünüzü su ile yıkayınız. Çillerinizden kurtulmak için bu uygulamayı haftada 2-3 kez düzenli olarak tekrarlayınız.

16- Yumurta beyazı

Yumurta beyazı, cildinizdeki kiri ve ölü hücreleri atar ve cildinize pürüzsüz ve parlak hale gelmesine yardımcı olur.

Yumurta beyazı maskesi nasıl yapılır?

Yumurta beyazını çillerinizin olduğu bölgeye yaklaşık 15 dakika boyunca sürün. Bu maskeyi yarım saat beklettikten sonra, cildinizi ılık su ile durulayınız.

Haftada üç kez yumurta beyazı maskesini kullandığınız zaman melasma ve çiller üzerindeki mucize etkisini göreceksiniz.

17- Maydanoz

Maydanoz, cildinizdeki çiller için doğal ve etkili olan bir yeşilliktir.

Maydanoz karışımı nasıl yapılır?

Maydanoz suyuna yarım limon suyunu veya portakal suyunu karıştırınız. Hazırladığınız bu karışımı cildinizdeki çillerin olduğu bölgeye masaj yaparak sürün ve yaklaşık 15-20 dakika bekletiniz.

18- Turp da Çillere İyi Gelir mi?

Bir tane turpu soyun ve rendeleyiniz. Rendelediğiniz turpun içerisine yarım limon suyunu katıp iyice karıştırınız. Hazırladığınız bu karışımı çillerinizin olduğu bölgeye uygulayın ve kuruduktan sonra su ile yıkayınız. Turpun içeriğinde bulunan doğal beyazlatıcı sayesinde, çillerinizden hızlı ve etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz.

19- Çilek

Çileğin içerisinde bulunun sitrik asit sayesinde, çilleri etkili bir şekilde soldurmaya yardımcı olur.

3-5 tane çileği rendeleyin ve cildinize uygulayınız. Yaklaşık 5 dakika beklettikten sonra yüzünüzü su ile durulayınız.

20- E Vitamini Yağı:

E vitamini yağı, içeriğinde birçok doğal besin içerir. Eczanelerden temin edebileceğiniz E vitamini kapsüllerinin içerisindeki yağı çıkarın ve yüzünüzdeki çillerin olduğu bölgeye masaj yaparak sürünüz. Bu mükemmel vitamin kaynağını düzenli olarak her gün tekrarlayınız.

21- Nar

Nar enerji verici polifenoller, C vitamini, çinko, selenyum ve E vitamini içerir. Nar içerdiği flavonoid madde sayesinde cildinizin kuru olmasını önler ve cildin yenilenmesini sağlar.

Günlük olarak bir bardak nar suyu içmeyi ihmal etmeyiniz. Nar, cilt sağlığı ve güzelliği için, okside edici bileşenler (antioksidan) içerir.

21- Patlıcan

Bir tane patlıcanı yıkayın ve kalın dilimler halinde doğrayınız.  Dilimlediğiniz patlıcanı çillerinizin olduğu bölgeye dairesel hareketlerle masaj yaparak sürünüz. Patlıcan dilimlerini cildinize koyun ve 10-15 dakika boyunca cildinizde bekletiniz. Bu uygulamayı bir hafta boyunca, günde bir kez tekrarlayınız. Cildinizdeki çillerin görünümünde belirgin bir iyileşme olduğunu 2 hafta sonra fark edeceksiniz.

Şu 2 yazımızda da sağlıklı yaşam ile ilgili çok önemli ayrıntılar bulabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi