Boy Uzatmak İsteyenler İçin 11 Çok Etkili Yöntem

Boy Uzatmak İsteyenler Bu 11 Yöntemi Mutlaka Bilmeli!

Kısa boylu olmak kader mi? Kısa boylu olmak konusunda genetik yatkınlığın etkisi elbette göz ardı edilemez, fakat çevresel faktörlerin de kısa boylu olmaya neden olabileceğini söylemeden geçemeyiz. Her ne kadar gelişen ameliyat teknikleri ile acılı, masraflı ve uzun sürecek bir tedavi seçeneğiyle boy uzatmak mümkün olsa da bunun başka yollarının da olduğunu belirtmemiz gerekir.

Boy uzamasını sağlayan en önemli faktörler arasında beslenme ve egzersizler yer almaktadır. Dengeli beslenme, boy uzamasına katkı sağlayacak olan büyüme hormonunun miktarını artıracaktır. Bilindiği gibi büyüme hormonunun artması ise boyunuzun artması şeklinde yansıyacaktır. Egzersiz yapılması da en az beslenme kadar önemlidir. Egzersizler kas-eklem-kemik bütünlüğünü sağlayacak ve özellikle boy uzatma egzersizleri başta olmak üzere her türlü egzersiz boyunuzun uzamasını üst limite yakınlaştıracaktır.

Hem beslenme hem de egzersizleri işe yarayabilmesi için tek bir şart var: Henüz gelişme döneminizi bitirmemiş olmanız. Gelişme döneminin bitmesi durumunda yapacak fazla bir şey yoktur. Yapılacak en iyi şeyler, boy uzatma ameliyatı ya da bunu yapamıyorsanız topuklu ayakkabı giymek ya da uzun gösteren kıyafetler seçerek göz illüzyonu yapmak.

Boy Nasıl Uzar?

Bacaklarınızdaki iki kemiğin uçlarında bulunan kıkırdaklar vardır. Bu kıkırdakların görevi, kemiklerin daha fazla uzamasına yardımcı olmaktır. Bir kişinin boy uzunluğu %75 oranında genetik ölçü ile belirlenir. Kalan %25 oran ise dış faktörlerdir. Vücutta boy uzamasını düzenleyen İnsan Büyüme Hormonu (HGH) olarak bilinen hormonlar vardır. HGH, hipofiz bezi tarafından üretilir ve vücutta kemiklerin, kıkırdakların büyümesi için son derece önemlidir.

Egzersiz bu hormonların harekete geçmesini sağlar. Genellikle insanlar yetişkinliğe girdikten sonra artık boyunun uzamayacağını düşünürler. Ancak, 18 yaşına girdikten sonra bile bir miktar boy uzaması kaydedilebilir. Gerçekten boyunuzun uzamasını istiyorsanız, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını da yaşam biçiminize eklemeniz gerekir.

Boy Uzamamasının Nedenleri Nelerdir?

Boy uzaması, genetik faktörün dışında farklı nedenlere de bağlı olabilir.

  • Gebelikte sigara içme
  • Doğum sonrası bakım eksikliği
  • Doğum kilonuz
  • Önceki yıllarda geçirilmiş hastalıklar
  • Çocukluk çağındaki bakımsızlık (beslenme eksikliği)
  • Stres ve zararlı alışkanlıklar (sigara, alkol kullanımı)
  • Uyku düzensizliği (büyüme çoğunlukla uykuda sağlanır)

Boy Uzaması Nasıl Belirlenir?

Bir çocuğun boyu, yaşına göre alt sınırda ise, bazı kan testleriyle sorun olup olmadığı araştırılır. Özellikle büyüme hormonunun seviyesi ve besin alımına müdahale eden hastalıklar (Crohn ve çölyak hastalığı gibi) kontrol edilerek değerlendirilir. Büyüme hormonunun yetersiz olduğu durumlarda hormon replasman tedavisine başlanır. Büyüme hormonu normal düzeyde ise o zaman kişinin beslenme yetersizliği olduğu sonucuna varılır. Kişinin çocuk ya da ergen olması durumuna göre diyet belirlenir. Eğer söz konusu kişi 2 yaşından büyük bebek ya da çocuksa çocuk gelişim sütlerine başlanarak 6 ayda bir boy uzaması takibi yapılır.

Diğer bir teşhis ise çocuğun bileklerine bakarak kemik yaşı çıkartılmasıdır. Çocuğun kemik yaşı, olduğu yaştan aşağıda ise, bu çocukta boy uzaması devam edecektir. Her bir durumdaki kişi için üç anahtar tedavi unutulmamalıdır: spor, düzenli beslenme ve düzenli uyku.

Boy Uzatmayı Sağlamanın En İyi 10 Yolu

1- Ashwagandha

Hint ginsengi olarak bilinen ashwagandha (Withania somnifera) Hintlilerin boy uzamasında kabul ettiği şifalı bir bitkidir. Ashwagandha, boy uzatmanın yanı sıra, kemik iskeletinizi de genişleten çeşitli mineralleri içerir. Kolaylıkla aktarlardan bulabileceğiniz bu bitki boyunuzun uzaması için oldukça etkilidir.

İki yemek kaşığı ashwagandha tozunu, bir bardak sıcak süte (organik) karıştırınız. Damak tadınıza göre şeker ekleyebilirsiniz. Bu sütü en az 45 gün boyunca, yatmadan önce her gece içiniz.

Not: Bu uygulamayı yaparken fast food türü olan yiyeceklerden uzak durunuz.

2- Boy Uzatmak için Süt

Mineral ve kalsiyum açısından zengin olan süt, kemiklerin uzamasına yardımcı olur. Kalsiyumun yanında, içeriğinde bulunan A vitamini ve proteinler vücudun genel gelişimi için muhteşem bir vitamin kaynağıdır. Boyunuzu birkaç santim uzatmak için, günde en az iki bardak süt içiniz. Ayrıca peynir, yoğurt (L-Glutamin içerir) ve krema gibi süt içeren gıdaların tüketilmesi, boy uzamasını sağlamak için önemlidir.

3- Yoga ve Boy Uzatma İlişkisi

Boyunuzun uzamasını istiyorsanız yoga yapabilirsiniz. Bazı yoga egzersizleri, vücutta büyümeyi tetikleyen hormonların salınımını kolaylaştırır. Yoga ayrıca, sırt kaslarında gerginliğe neden olan stresin serbest kalmasına yardımcı olur ve maksimum büyümenin yolunu açar.

4- Vücudunuzu Gerin

Germe, herhangi bir yaşta boyu uzatmanın etkili bir yoludur. Oturduğunuz yerde ellerinizle ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekerek geriniz. Bu uygulamayı günde birkaç dakika, 4-5 kez tekrarlayınız.

Normal germe hareketleriyle boyunuzu 2-3 cm uzatabilirsiniz. Ayrıca, germe hareketleri duruşunuzu geliştirmenize de yardımcı olacaktır.

5- Boy Uzatmak için Egzersiz ve Spor Yapın

Egzersiz ve spor, boyunuza katkıda bulunan büyüme hormonunun salınımını teşvik eder. İyi bir şekilde boy uzatmak istiyorsanız, düzenli olarak egzersiz yapın ve spor faaliyetlerine katılınız.

Boy uzatmak için, yüksek bir yerden atlayınız. Çocuklar için tasarlanmış olan zıplama alanlarında her gün en az 30 dakika zıplayınız. Eğer ergenlik çağında iseniz açık alanda, yüksek yerlerde 30 dakika atlama yapınız.

Diğer bir yöntem, yatay bir çubuğu tutun ve kendinizi asılı olarak çubuktan sallandırın. 30 saniye boyunca kalın ve günde en az 6 kez tekrarlayınız.

Ayrıca, tenis ve basketbol gibi oyunlar da atlamak ve zıplamak için idealdir. Bu, boyunuzun uzamasını artırır ve kilonuzun korunmasına yardımcı olur. Düzenli olarak bisiklet sürmek ve yüzmek gibi açık hava etkinlikleri de boyunuzun uzaması için egzersiz çeşididir.

6- Düzenli Uykunun Boy Uzatmaya Etkisi

Dinlenirken, vücut büyür ve dokular yenilenir. İnsan Büyüme Hormonu (HGH), sağlıklı ve derin bir uykunuz olduğunda doğal olarak vücutta salınır.

Sesiz bir ortamda uyurken, beyin gevşer ve daha fazla büyüme hormonu salgılar. Diğer yandan, beyninizin yorulması, büyüme hormonunun salınımını düşürür. Büyüme aşamasında olan bir çocuğun, maksimum derecede boyunun uzaması için her gece en az 8-11 saat uyku uyuması gerekir.

7- Dengeli Beslenme

Uygun besin maddelerinin eksikliği, vücudun büyümesine engel olan nedenlerden biridir. Çinko, manganez, C vitamini, protein, potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi gerekli besin maddeleri boy uzamasını artırmak için gerekli uyarıyı sağlar.

Günlük beslenme listenizde olması gereken taze yapraklı yeşil ve renkli sebzeler, meyveler, tohumlar, kepekli tahıllar, fındık ve az yağlı süt ürünlerini uygun oranlarda tüketmelisiniz.

8- Boy Uzatmak için Güneşin Tadını Çıkarın

Güneş ışığı, D vitamininin en doğal kaynağıdır. Vücudunuz yeterince D vitamini almadığında, zayıf kemiklerinizin yanı sıra daha az boyunuzun uzamasına neden olur. Vücudunuzun gerekli miktarda D vitaminini aldığından emin olmanız için güneş ışığı alan yerlerde günde 20-30 dakika bekleyiniz. Sabah veya akşam güneşini almanız, vücudunuzun zararlı ultraviyole ışınlarına maruz kalmasını ortadan kaldırır ve yeterli miktarda vücudunuza D vitaminini alır.

Güneş ışığının yanı sıra süt, peynir, yumurta (A, B, D, E, K vitaminleri, DHA, EPA ve büyüme peptitleri ile yüklüdür) ve balık gibi zenginleştirilen gıdalardan da D vitamini alabilirsiniz.

9- İyi Duruş Uygulaması-Boy Uzama İlişkisi

İyi bir duruş, boyunuzun gelişiminde anahtar rol oynar. İyi bir duruş, baş ve boynun bükülme veya eğilme olmadan aynı hizada durmasıdır.

Bu tür duruşlar omurganızı düzleştirir, kaslarınızı rahatlatır ve boyunuzu geliştirmeye yardımcı olur. Öte yandan, kötü bir duruş omurganızın eğilmesini sağlar ve normal boyunuzu bastırır.

Bir sandalyeye düz oturun. Omuzlarınızı düz tutun ve çenenizi yukarı doğru kaldırın. Ayakta durduğunuzda ya da yürüdüğünüzde, vücudunuzu dik tutunuz.

10- Boy Uzatmak için Bol Su İçmek

Gün boyunca bol miktarda su içmeye çalışın. Su, vücudunuzdan zararlı toksinleri temizler ve sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca, boyunuzun uzamasını doğrudan etkileyecek olan metabolizmanızı hızlı çalıştırır.

Genel sağlığınız içinde her gün en az 8 bardak su içiniz. Ayrıca bol su içeren meyve ve sebzeleri de tüketiniz.

11- Büyüme Hormonunu Artıran Yiyecekler Tüketin

Büyüme hormonunun artıran yiyeceklerin tüketilmesi boyunuzun doğrudan artmasını sağlayacaktır.

Büyüme hormonunu artıran yiyecek listesi aşağıda sıralanmıştır.

Ananas Ananas serotonin ve melatonin salgılanmasını uyararak HGH salınımını artırır.

Bakla L-Dopa bakımından zengin olup büyüme hormonu salgılanmasını uyarır.

Goji BerryBüyüme hormonu salgılanmasını artıran vitamin, 22 mineral, 18 amino asit ve yağ asitleri bakımından zengindir.

Hindistan Cevizi Yağı Tüketiminden 30-90 dakika sonrasın büyüme hormonu salınımını etkiler.

Doğal Kırmızı Et  L-Valine, L-Ornitin, L-Glutamin ve L-Arginin gibi biyoaktif amino asitlerin yanı sıra Koenzim-Q10 ve karnitin açısından zengindir. Bunların hepsi boy uzaması için önemlidir. Bunun dışında soğuk su balıklarının (somon, alabalık, ton balığı, uskumru, levrek) kuyruk bölümüne yakın siyah renkli etli bölümlerini tüketmek büyüme hormonu düzeylerini artırır.

Çiğ Çikolata Triptofan bakımından zengindir. HGH ve dopamin üretmek için hipofiz bezini uyarır.

Yosun Çeşitleri Spirulina ve klorella gibi yosun türleri HGH (büyüme hormonu) üretimini önemli ölçüde arttırır.

Karpuz Doğal olarak HGH sekresyonunu uyaran L-Sitrülin bakımından zengindir.

Fındık HGH üretimi için yüksek oranda L-Arginin içermektedir.

Üzüm Yüksek bor içeriği nedeniyle HGH (büyüme hormonu) ve testosteron salınımı için iyi oranda L-Arginin bulundurur.

Peynir Altı Suyu ProteiniHGH salınımını ve kas büyümesini uyaran bol miktarda amino asit içerir.

Jelatinli Tatlılar HGH düzeylerini artıran L-Glutamin içerirler. Yapay tatlandırıcılardan ve renkli olanlardan kaçınmak daha sağlıklıdır.

Pancar Büyüme hormonu, testosteron ve nitrik oksit seviyelerini artırır.

Limon HGH’yi doğal bir şekilde yükseltmek için en ucuz ve etkili seçimlerden birisidir.

Kolostrum İneğin doğumundan sonra ineğin verdiği süte kolustrum denir. Yüksek düzeyde amino asit ve büyüme peptidi içerir.

Gündüzsefası Melatonin bakımından zengindir ve HGH salımını % 157’ye kadar artırabilir.

Ek İpuçları:

  • Obezite, boyunuzun uzamasını olumsuz etkileyeceği için ideal vücut ağırlığınızı korumaya çalışınız.
  • Sigarayı bırakınız. Çünkü sigara büyüme seviyenizi bastırır.
  • Yemeklerinizi hızlı bir şekilde yemeyiniz.

Sağlık konusunda yazıp istifadenize sunduğumuz son 2 yazımız da ilginizi çekecektir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi