Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer? 19 Doğal Yol

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer? 19 Doğal Yol

Kolik, bebeklerde gaz sancısına verilen isimdir ve çoğu durumda normal bir sorundur. Ani bir karın ağrısı olup bebeği rahatsız eder ve farklı belirtilere neden olur.

Kolik sağlıklı ve iyi beslenen bir bebeğin günde en az 3 saat, haftada ise en az 3 gün bağırsaklarında oluşan gaz sancısıdır. Kolik bir hastalık değildir. Ancak bazı farklı nedenler bebeklerde gaz oluşumuna katkıda bulunabilir.

Bebeklerde bağırsak gazı olması normal midir?

Bebeğiniz aşırı ağlıyorsa bunun en yaygın sebebi gaz sancısıdır. Bebeğinizin aç, susuz ya da yorgun olmadığından emin olmanız gerekir. Gaz sancısı yaşarken ağlama daha keskin, daha yoğun ve çılgınca olacaktır.

Gaz sorunu bebeklerde bir kaç haftalıkken başlar ve bu süre 2 yaşına kadar devam eder. Bebeğin aşırı gaz sorunu olduğu dönem 4 ile 12 haftalıkken oluşma eğilimindedir ve ek gıdalara geçildiği 8. haftadan sonra daha belirgin hale geçebilir.

Bebeklerde gaz sancısı belirtileri nelerdir?

Gaz sorunu yaşayan bir bebekte şişkinlik, ağrı, karnında yanma veya ateş olabilir. Ayrıca rahatsızlıklara bazı belirtilerde eşlik edebilir.

  • Yumruklarını sıkmak
  • Yürüme veya emekleme varsa annenin etrafında dolaşmak
  • Huzursuz olmak
  • Kramp
  • Tok olmasına rağmen şiddetli ağlama
  • Bacaklarını karnına doğru çekip indirme
  • Kakasını yaparken sancılanma
  • Yüzünde kızarıklık oluşması

Bebeklerde gaz sancısı neden olur?

Yeni doğan bebeklerde aşırı gaz oluşumunu tetikleyebilecek bazı faktörler bulunur. Bu faktörler:

Yanlış beslenme

Emzirirken veya biberonla beslerken bebek yanlış konumlandırılmışsa çok fazla hava yutabilir. Bu da bebeğin bağırsaklarında gaz oluşumuna neden olur.

Fazla besleme

Bebeğe bir seferde çok fazla mama verilirse karnı aşırı şekilde dolar ve gaz sancısına neden olur.

Gıda duyarlılığı

Bazı bebekler anne sütü veya mamalardaki bazı bileşenlere karşı alerjik Reaksiyon oluşur.

Antibiyotik kullanımı

Bebeğiniz bazı enfeksiyonlar geçirdiğinde, kullanmış olduğunuz antibiyotik ilaçlar yan etkileri ve sağlıklı bakterileri de yok etmeleri nedeni ile bebeğinizde gaz oluşumuna neden olabilir.

Laktoz intoleransı

Bebeğiniz bazen süt ürünlerinde bulunan laktoza tolerans göstermiyor olabilir. Bu nedenle şişkinlik ve gaz problemleri ortaya çıkabilir.

Sigara dumanına maruz kalma

Anne, gebelik sırasında veya sonrasında sigara içerse bebeğinde gaz sancısı olması muhtemeldir.

Ek gıdalar

Ek gıdalar genellikle 4. veya 5. aydan itibaren bebeğinize vermeye başladığınızda, bu gıdalar bebeğinizde gaz oluşumuna neden olabilir. Ayrıca ek gıdaların içerisinde bebeğinize verdiğiniz sebzelerde gaz oluşumu nedenlerindendir.

Çiğneme yetersizliği

Bebekler yiyecekleri doğru bir şekilde çiğneyemez. Bu yiyecekleri yedikten sonra sindirim sırasında bağırsaklarında büyük bir gaz oluşumu başlayabilir.

Hava yutma

Bebekler yemek yerken veya mama içerken bol miktarda hava yutabilirler. Bu hava bağırsaklarda gaz oluşumuna neden olur. Emziren bir anneyseniz bebeğinizin, meme ucunu tam kavramasına dikkat edin.

Fazla su alımı

Şaşırtıcı gelebilir ancak bebeklere verilen fazla su miktarı sindirim sisteminde sorunlara neden olabilir.

Çok hızlı yemek veya içmek

Bebeğiniz biberondaki mamayı hızlı bir şekilde içiyorsa veya anne sütünü hızlı bir şekilde emiyorsa, bu iki durum bağırsaklarında gaza neden olabilir.

Uzun süre ağlamak

Bebeğiniz uzun bir süre ağlarken hava yutar ve bu da bağırsaklarında hava birikerek gaza neden olur.

Düzensiz bağırsak sendromu, viral enfeksiyonlar ve çölyak hastalığı gibi hastalıklar bebeklerde sindirim problemi ve gaz sıkışmasına neden olabilir.

Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir?

1- Sıcak banyo

Bebeklerde gaz sancısı tedavilerinden birisi ve en kolayı sıcak banyo yapmasıdır. Sıcak banyo, bebeklerin rahatlıkla uyuyabilmeleri için yatıştırıcı bir özelliği vardır. Kolik için evde doğal yollarla uygulanabilen yollardan birisi sıcak banyodur.

Küveti veya bebek banyosunu ılık su ile doldurun ve içerisine biraz lavanta yağı damlatınız. Hazırladığınız banyo suyunda bebeğinizin karnını 45 dakika boyunca masaj yaparak hafifçe ovalayınız.

2- Sıcak kompres

Sıcak kompres, bebeğinizde oluşan gaz sancısını durdurmanın etkili bir yoludur. Sıcak kompres, mide bölgesinde oluşan ağrıyı rahatlatmasının yanı sıra kolik belirtilerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Su torbası veya ısıtma pedi hazırlayın ve yumuşak bir bezle sarınız. Hazırlamış olduğunuz sıcak su torbasını veya ısıtma pedini bebeğinizin karın bölgesine 2-3 dakika kadar koyunuz. Kolik belirtilerini ortadan kaldırmak için bu uygulamayı günde iki üç kez tekrarlayınız.

3- Egzersiz

Sıcak bir banyo ya da sıcak kompres bebeğinizdeki gaz sancısını ortadan kaldırmadıysa egzersizi denemek diğer etkili yoldur.

Bebeğinizi düz bir konumda sırtüstü yatırınız. Bacaklarını bükmeden dizlerini yavaş yavaş karnına doğru itip tekrar geri çekiniz. 45 kere bu uygulamayı yapın ve bebeğinizin bacaklarını serbest bırakınız. Kolik ağrısını durdurmak için bu egzersizleri sık sık bebeğinize uygulayınız.

4- Gaz çıkarma

Gaz çıkarma, bebeğinizde kolik nedeniyle oluşan belirtileri ortadan kaldırmak için etkili bir yöntemdir. Bu uygulama çok basit ve geleneksel olmasına rağmen bebeğinizde oluşan kolik belirtilerini ortadan kaldırmada etkisi oldukça fazladır. Bebeğinizin midesinde oluşan hava baloncuklarını engeller ve oluşan gazın çıkmasına yardımcı olur.

Bebeğinizi doyurduktan sonra dik tutun ve omzunuza yaslayınız. Avucunuzun içiyle ve parmaklarınızla sırtını ovaladıktan sonra gaz çıkardıysa yatırınız. Özellikle her beslenmeden sonra bebeğinizin midesinde oluşan gazı çıkartınız.

5- Uçucu yağlarla masaj

Masaj, bebeğinizdeki gaz sancısını hafifletir ve rahatlama gerçekleştirir. Esansiyel yağ masajı bebeğinizin kolik nedeniyle çıkan ateşini düşürür veya dengeli bir seviyede tutmaya yardımcı olur. Buna ilaveten uçucu yağlarla masaj yaptığınız zaman bebeğiniz daha kolay uykuya geçecektir.

Avucunuzun içine birkaç damla zeytinyağı damlatın ve yavaşça bebeğinizin karın bölgesine 5-10 dakika boyunca masaj yapınız. Bu uygulamayı bebeğiniz rahatlayana kadar birkaç kez düzenli bir şekilde tekrarlayınız.

6- Papatya çayı

Bebeklerde oluşan gaz sancısının etkili ve doğal yollarından birisi papatya çayını kullanmaktır. Papatya çayı, antispazmodik ve sakinleştirici özelliği sayesinde bağırsak gazını giderir ve bebeğinizi rahatlatır.

Taze topladığınız papatyayı temiz bir şekilde kurutunuz (aktarlardan tedarik edecekseniz taze olup olmadığını sorun). Bir bardak kaynamış suyun içerisine yarım çay kaşığı kurutmuş olduğunuz papatyayı ekleyiniz. Kapağını kapatıp 10 dakika kadar demlendirdikten sonra bebeğinize gün boyunca bir çay kaşığı kadar içiriniz.

Diğer bir seçenek ise şöyledir. Bebeğinizi emziriyorsanız günde iki üç kez bu bitki çayını tüketebilirsiniz. Bu nedenle papatya çayı anne sütüne geçecek ve bebek anne sütü aldığında çayın etkisi olacaktır.

7- Nane

Sakinleştirici ve antispazmodik özelliğine sahip olan nane, bebeklerde sindirim problemlerini gidermenin yanı sıra bağırsaklarda oluşan gazları azaltarak bebeğin kendini rahat hissetmesine yardımcı olur.

Birkaç damla nane yağını bebek yağı ile karıştırınız. Hazırladığınız bu yağ karışımını bebeğinizin karın ve mide bölgesine dairesel hareketlerle masaj yaparak sürünüz. Bu uygulamayı günde iki kereden fazla tekrarlayabilirsiniz.

Ayrıca bir çay kaşığı nane yaprağını bir bardak sıcak suyun içerisine koyun ve 10 dakika kadar demlendiriniz. Hazırladığınız nane çayını gün boyunca bebeğinize bir çay kaşığı kadar içiriniz.

Eğer bebeğinizi emziriyorsanız ev yapımı nane çayını sizde tüketebilirsiniz.

8- Yoğurt

Yoğurt, bebeklerde oluşan kolik için sağlıklı bir gıdadır. Bebeğinizin aldığı probiyotik sayısı arttıkça kolik riski de azalacaktır.

Yoğurt en zengin probiyotik (faydalı bakteriler) kaynağı olduğu için bebeğinizde sindirim sistemini güçlendirir.

Günde iki üç kez bir çay kaşığı ev yapımı doğal yoğurdu bebeğinize yediriniz. Böylece kolik belirtileri azalır ve sindirimi iyileştirebilirsiniz.

9- Üzüm

Üzüm, bebeğinizin vücudundaki hem sindirim hem de bağışıklığı artırıcı gerekli vitaminleri ve mineralleri içerir. Bununla birlikte bebeklerin zayıf sindirim sistemini güçlendir ve daha az gaz oluşumuna katkı sağlar.

Üzümleri ezerek suyunu çıkartın ve günde birkaç kez bir çay kaşığı kadar bebeğinize içiriniz.

10- Elma sirkesi

Elma sirkesinin asidik özelliği fazla olduğu için bebeklerinize kullandığınızda sıcak suyla incelteniz.

Bir bardak sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı elma sirkesi koyun ve günde birkaç kez bebeğinize içiriniz.

11- Portakal

Portakal, C vitamini kaynağı sayesinde bağışıklık sistemi ile birlikte sindirim fonksiyonunu güçlendirir. Portakal genel olarak kolik (gaz sancısı) belirtilerini azaltır ve şiddetli ağlamaları olan bebekte güvenle kullanılabilir.

Taze sıkılmış portakal suyunu bebeğinize gün boyunca bir çay kaşığı kadar içiriniz.

12- Gaz Sancısı için Rezene Tohumu

Rezene, bebeklerde gaz nedeni ile oluşan mide ağrısını hafifletir ve gaz sancısını etkili bir şekilde iyileştirir.

Bir çay kaşığı rezene tohumunu ezin ve bir bardak sıcak suya ekleyiniz. Hazırladığınız rezene çayını 10 dakika kadar dinlendirdikten sonra bebeğinize gün boyunca yarım çay kaşığı veya bir çay kaşığı kadar içiriniz. Bebeğinizde oluşan kolikten tamamen kurtulana kadar bu çayı günde 3 kez bebeğinize içiriniz.

13- Kanola yağı

Kanola yağı mide içinde oluşan gazı önlemeye yardımcı olur.

Birkaç damla kanola yağını ocağın üzerinde ısıtın ve soğumaya bırakınız. Bebeğinizi beslemeden önce ısıttığınız bu yağı bir çay kaşığı kadar bebeğinize içirin.

14- Fesleğen veya Reyhan

Fesleğen veya reyhan, sedatif özelliğinin yanı sıra antispazmodik sağlayan mükemmel bir öjenol kaynağıdır. Fesleğen, bebeklerde oluşan gazı önler ve gastrointestinal rahatsızlığın riskinide azaltır.

Bir bardak sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı kurutulmuş fesleğen yaprağını ekleyin ve 10 dakika kadar dinlenmeye bırakınız. Oda sıcaklığına gelene kadar soğuduktan sonra gün boyunca bebeğinize bir iki çay kaşığı içirin.

Alternatif olarak, bir çay kaşığı fesleğen yaprağını ezip su ile macun kıvamına gelene kadar karıştırınız. Hazırladığınız bu macunu bebeğinizin karnına sürün ve kurumasını bekleyiniz. Kuruduktan sonra bebeğinizin cildini nemli bir bezle siliniz.

15- Havuç

Havuç, yeni doğan bebeklerde sindirim sistemini güçlendirmek için son derece güçlü bir sebzedir. Kolik belirtilerini hafifletmek için bebeğinize taze sıkılmış havuç suyunu içebilirsiniz.

Ayrıca bebeğinizi emziriyorsanız günde bir iki bardak taze sıkılmış havuç suyu için veya gün boyunca havuç yiyiniz.

16- Kakule

Kramp ya da şişkinlik gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek için kakule kullandıysanız, bebeklerde gaz sancısı için de etkili olduğunu biliyor olmalısınız. Kakule yatıştırıcı özelliği sayesinde gaz sancısı çeken bebekler için mükemmel bir bitkidir.

Bir bardak kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı kakule tozunu ekleyin ve 10 dakika kadar demlendiriniz. Oda sıcaklığına gelene kadar soğuduktan sonra bebeğinize gün boyunca bir iki çay kaşığı içiriniz. Gaz sancısı nedeniyle şiddetli ağlamaları durdurmak için kakule çayını günde birkaç kez bebeğinize veriniz.

17- Soğan

Soğan, gaz nedeni ile oluşan belirtileri hafifletir ve bebeğinizi sakinleştirir.

Bir tane soğanı dilimleyin ve bir tencere suyun içerisine koyunuz. Suya koyduğunuz soğanların üzerine bir iki çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı kadar nane ekleyin ve bu karışımı kaynatınız. Birkaç dakika kaynattıktan sonra soğutun ve bebeğinize bu karışımı gün boyunca bir iki çay kaşığı kadar içiriniz.

18- Kimyon Tohumu ve Gaz Sancısı

Bebeklerde gaz sancısını ve ağrısını önlemenin yollarından biride kimyon tohumudur. Kimyon, sindirim için faydalı olması nedeniyle bebeklerde oluşan kolik belirtilerinin etkilerini azaltır.

1 tatlı kaşığı kimyon tohumunu bir bardak sıcak suyun içerisine bırakın ve bir gece bekletiniz. Sabah kalktığınızda hazırlamış olduğunuz kimyon çayını gün boyunca bebeğinize bir kaç çay kaşığı kadar içirin. Kolik belirtileri azaltmak için bu çayı günde birkaç kez kullanınız.

19- Karot tohumu

Kimyon tohumuna benzer bir şekilde karot tohumu da bebeklerde kolik için etkili bir bitkidir. Gaz sancısından kaynaklanan karın ağrısını azaltır ve sindirimi kolaylaştırır.

Bir bardak sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı karot tohumu ekleyerek bir gün bekletiniz. Hazırladığınız bu çayı bebeğinize bir çay kaşığı kadar gün boyunca içiriniz.

Şu yazılarımızı da okuyun:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi