Balık Kokulu Akıntı, Nedenleri, Tedavisi ve Çok Önemli Ayrıntılar

Balık Kokulu Akıntıya Ne İyi Gelir? Balık Kokulu Akıntı Nasıl Geçer?

Birçok kadın için balık kokulu vajinal akıntı çok rahatsız edici ve utanç verici bir durum olabilir. Genellikle normal vajinal akıntı farklı bir kokuya sahip değildir Bu nedenle vajinal akıntı güçlü bir balık kokusuna sahipse bu durum genellikle bir sağlık sorununun göstergesidir.

Balık kokulu vajinal akıntısı genellikle cinsel organlarda bir enfeksiyon olduğuna işaret eder. Bununla birlikte sağlıksız gıda seçimi, aşırı terleme ve hatta belirli yiyeceklerin sürekli tüketimi vajina akıntısında balık kokusuna neden olabilir.

Vajinal akıntının sağlıklı bir üreme sisteminin normal bir parçası olduğunu ve vajinanın bakterilerden uzak tutmaya yardımcı olacağını unutmamak gerekir.

Normal bir vajinal akıntı (fizyolojik akıntı) genellikle berrak ve süt beyazı rengindedir.

Adet dönemlerinde bu akıntı bir miktar pembe veya kahverengi akıntı ve leke şeklinde fark edilebilir. Bunların dışında vajinal akıntıdan balık kokusu geliyorsa altta yatan bir problemin işareti olabilir.

Balık kokulu vajinal akıntının belirtileri nelerdir?

Balık kokulu vajinal akıntı enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, bununla birlikte muhtemelen başka belirtiler de ortaya çıkacaktır. Vajinal enfeksiyonun diğer belirtileri arasında, akıntının sarımsı veya gri görünmesi ile birlikte kötü bir koku eşlik etmesi sayılabilir. Ayrıca vajina çevresinde kaşıntı, kızarıklık, tahriş ve şişlikler de balık kokulu vajinal akıntı belirtileri arasında bulunur.

Ayrıca cinsel ilişkiye girdikten sonra da balık kokulu akıntı da görülebilir.

Balık kokulu vajinal akıntı nedenleri nelerdir?

Bakteriyel vajinozis

Vajina akıntısının balık gibi kokmasının en yaygın nedenlerinden biri “bakteriyel vajinozis” adı verilen bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon genellikle kadınların üçte birinde görülür.

Bakteriyel vajinozis enfeksiyonunun ortak belirtisi balık gibi kokan gri renkli vajinal akıntıdır. Bakteriyel vajinozis aynı zamanda cinsel ilişki sonrasında akıntıda balık kokusu olaması da muhtemeldir. Bu enfeksiyon ciddi sağlık sorunlarına neden olmamasına rağmen tedavi etmek oldukça önemlidir. Enfeksiyon tedavi edildikten sonra 2-3 ayda tekrarlayabilir.

Mantar enfeksiyonu

Vajinal akıntının balık kokulu olmasının bir diğer nedeni de mantar enfeksiyonudur. Mantar enfeksiyonu iyi ve kötü bakterilerin dengesini bozar, maya veya mantarların aşırı büyümesine neden olarak ortaya çıkar. Vajinal mantar enfeksiyonu en sık görülen belirtisi ise beyaz vajinal akıntıdır.

Trikomonas

Trikomoniasis balık kokulu vajinal akıntıya neden olabilen, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Trikomonasis hem erkekleri hemde kadınları etkiler ve genellikle enfeksiyon oluşumuna neden olabilir.

Trikomoniasisin en belirgin belirtilerinden biri güçlü bir balık kokusu olmasının yanı sıra kalın, sarımsı veya gri bir renkte akıntı görülmesidir.

Ayrıca trikomonasisizin üreme sırasında veya genital bölgelerde de hafif kaşıntı olarak da belirti gösterir. Nadir olarak da bu enfeksiyon karın ağrısı ve pelvik kramp oluşumuna da sebebiyet verebilir.

Pelvik inflamatuar hastalık

Vajinal akıntının balık kokusu olmasının bir diğer nedeni de pelvik inflamatuar hastalığının oluşmasıdır. Bu durum, vajinadaki bakterilerin neden olduğu ve diğer üreme organlarını da etkileyebilen inflamatuar bir hastalıktır.

Pelvik inflamatuar hastalık genellikle adet döneminden sonra güçlü bir vajinal akıntı kokusuna neden olabilir.

Pelvik enflamatuvar hastalığının belirtileri arasında karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, ateş ve kramp yer alır. Pelvik enflamatuvar hastalığı şiddetlenmesi sarı ve yeşil vajinal akıntı ile birlikte de fark edilebilir.

Kötü Hijyen

Vajinal bölgenin iyi temizlenmemesi ya da kötü hijyen sağlanmaması durumunda, vajinanız balık gibi kokabilir. Kötü vajinal hijyen, vajina bölgesinde balık kokusunu oluşturmaya başlayan bakteri birikimine yol açar.

Doğal olarak vajinal bölgedeki balık kokusundan kurtulmak ve vajinal hijyeni sağlamak için her zaman önden arkaya doğru temizleme, adet sırasında tamponları sık sık değiştirme ve ilişki esnasında prezervatif kullanma önlemlerini alabilirsiniz.

Unutulmuş tampon

Vajinal bölgenizde çok uzun süre tampon bırakırsanız ya da unutursanız balık kokulu vajinal akıntınız oluşabilir. Vajinada bakterilerin birikmesi kötü ve balık kokulu akıntıya neden olabilir. Yapılan araştırmalara göre vajina bölgesinde çok uzun süre kalan tampon toksik şok sendromuna yol açabileceği kanıtlanmıştır.

Tampon kullanırken olası komplikasyonları önlemek için aşağıdaki yöntemleri izleyiniz

  • Tamponu vajinal bölgenize yerleştirmeden önce ve sonra ellerinizi yıkayınız
  • Adetinizin yoğunluğuna göre daha kuvvetli emiciliğe sahip olan bir tampon kullanınız
  • Tamponları her 4 saatte bir değiştiriniz
  • Gece yatmadan önce temiz bir tampon takın ve uyandığınızda tekrar değiştiriniz

Terleme

Ter, normal vajinal akıntı ve idrar kokusu birleşebilir. Genellikle temiz hijyene sahip olmak, sıkı kıyafetler giymemek ve iç çamaşırlarını düzenli olarak değiştirmek vajina bölgesinde herhangi bir balık kokusunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Bazı gıdaların tüketilmesi

Vajinal bölgede güçlü bir balık kokusu fark ediyorsanız yediğiniz yiyeceklere dikkat ediniz. Kuşkonmaz ve B6 takviyeleri idrara güçlü bir koku verebilir. Yeterince su içilmediği takdirde bu koku daha da yoğunlaşır. İdrarınızın kokmasına neden olan diğer yiyecekler arasında sarımsak, somon ve kişniş de bulunur.

Balık kokulu vajinal akıntıyı tedavi etmek için doğal yollar

1- Probiyotik

Probiyotik vajina sağlığınızı iyileştirir ve vajina bölgenizde oluşan balık kokusunu gidermek için güçlü özelliklere sahiptir.

Probiyotikler vücudunuzdaki iyi bakterilerin sayısını arttırmaya yardımcı olur, bakteriyel vajinozis, kandidiyaz (maya enfeksiyonu) ve diğer enfeksiyonları önler.

Yapılan araştırmalara göre probiyotik bakteriyel vajinozis enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Probiyotik, bakteriyel vajinozun neden olduğu balık kokulu vajinal akıntıyı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda vajinadaki mikrobiyotların gelişmesine ve genel sağlığı koruma ya da olanak sağlar.

Düzenli olarak her gün bir kâse yoğurt tüketiniz.

Ayrıca doktorunuza danışarak probiyotik takviyeleri de alabilirsiniz.

2- Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı vajina bölgesinde oluşan balık kokusundan kurtulmanıza yardımcı olabilecek doğal bir bitkidir. Çay ağacı yağı antibakteriyel özelliği sayesinde renksiz akıntı ile birlikte güçlü bir kokuya neden olan bakterileri ve mikropları öldürür.

Yapılan araştırmalara göre çay ağacı yağı bakteriyel vajinozisin neden olduğu balık kokulu vajinal akıntısı da dâhil olmak üzere birçok enfeksiyonları başarılı bir şekilde tedavi ettiği kanıtlanmıştır.

Bir bardak ılık suyun içerisine bir çorba kaşığı çay ağacı yağı ekleyin. Hazırladığınız bu karışımla balık kokulu vajinal akıntıdan kurtulmak için her gün vajinanızı yıkayınız. Balık kokulu vajinal akıntıdan kurtulana kadar bu uygulamayı tekrarlayınız.

Ayrıca çay ağacı yağını hindistancevizi yağı ile birlikte karıştırıp balık kokulu vajinal akıntıdan kurtulmak için uygulayabilirsiniz.

3- Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı enflamasyonu azaltmaya ve vajinadaki enfeksiyonları yok etmeye yardımcı olan anti bakteriyel özelliğine ve yağ asitlerine sahiptir.

Hindistancevizi yağı ve çay ağacı yağını karıştırıp vajinal bölgenize fitil şeklinde uygulayabilirsiniz.

3 damla çay ağacı yağı ve 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağını ısıtınız. Isıttığınız bu yağ karışımını tamponun üzerine dökün ve vajinanızın içerisine yerleştiriniz. Hindistancevizi yağını 2 saat boyunca vajinal bölgenizde bekletiniz. Balık kokulu vajinal akıntının nedenlerinden biri olan vajinal enfeksiyonun belirtileri tamamen ortadan kalkana kadar bu uygulamayı düzenli bir şekilde tekrarlayınız.

Hakiki hindistancevizi yağı maya enfeksiyonu belirtilerini de tedavi etmeye yardımcı olabilir.

4- Elma sirkesi

Elma sirkesi doğal antiseptik özelliği sayesinde balık kokulu akıntının nedeni olan mikropları yok eder.

2014’te yapılan araştırmaya göre elma sirkesi bakteriyel mikroorganizmaları öldürür ve sağlıklı bakterileri artırmaya yardımcı olan özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca elma sirkesi balık kokulu akıntıya sebep olan vajina bölgenizdeki yüksek pH seviyesini düşürür.

İki bardak elma sirkesi ile birkaç damla çay ağacı yağını banyo suyunuza ekleyin. Balık kokulu akıntıya neden olan mikropları öldürmeye yardımcı olmak için bu suda 20 dakika boyunca bekleyiniz. Vajinal enfeksiyonun tüm belirtileri ortadan kalkana kadar bu uygulamayı günlük olarak tekrarlayınız.

Diğer yandan, balık kokulu vajinal akıntıyı gidermek için su ile karıştırdınız elma sirkesini tampona batırarak vajinal bölgenize yerleştiriniz.

Enfeksiyona neden olan mikropları yok etmek ve balık kokulu vajinal akıntıdan kurtulmak için bu tamponu 30 dakika boyunca vajinanızda bekletiniz. Vajinal bölgenizdeki hoş olmayan balık kokusu ortadan kalkana kadar bu uygulamayı günde bir iki kez tekrarlayınız.

5- Yoğurt ile balık kokusuna son

Vajinal bölgenizde balık kokusu oluşmuş ise ve bu kokuya kaşıntı da eşlik ediyorsa soğuk yoğurdu uygulayarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Evde mayalanan doğal yoğurt, vajinal sağlığınızı artırabilecek probiyotikler içerir ve vajinal bölgenizde serinletici etkiler yaparak tahrişi engeller.

Doğal yoğurdu bir tampon üzerine dökün ve vajinal bölgenize yerleştirerek iki saat boyunca bekletiniz. Vajinal bölgenizdeki balık kokusunu gidene kadar bu uygulamayı günde iki kez tekrarlayınız.

6- Balık kokulu vajinal akıntıyı önlemek için önemli ipuçları

Balık kokulu vajinal akıntıyı önlemek için yukarıdaki yöntemleri uygularken bazı önemli ipuçlarını da göz ardı etmeyiniz. Bu yöntemleri ve ipuçlarını uyguladığınız takdirde, vajinal bölgenizde oluşan balık kokusunu engelleyerek kendinizi utanç verici bir durumdan kurtarmış olacaksınız.

  • Dar iç çamaşırı giymekten kaçınınız
  • İç çamaşırınızı sık sık değiştiriniz
  • Vajinanızın günlük olarak sabun kullanmadan temizleyiniz
  • İdrar kaçırma sorunuz var ise buna uygun pedler kullanınız

Şu 2 yazımızı da okumalısınız:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi