Anne Sütünü Arttıran 13 Çok Etkili Doğal Yolu Bilmeyen Kalmasın!

Anne Sütünü Arttıran 13 Mükemmel Yolu Okumalısınız!

Çoğu anne bebeğini doyuracak kadar sütünün olmadığından endişelenir. Bu korku ise anneyi daha fazla yemek yemeye doğru sürükler. Bu gibi durumlar çoğu annenin emzirirken yaşadığı doğal sorunlardır. Emzirmeyi seven her kadın, anne sütünün bebeğini yeteri kadar doyurmasını ister ve anne sütünü nasıl artıracağını merak eder.

Anne bebeğini ne kadar çok emzirirse o kadar sütünün artacağını bilmelidir.

Ayrıca anne emzirme saatlerini bebeğin uykusuna göre değil, kendisine göre ayarlamalıdır. Genellikle bebekler ağladığında anneler emzirir ama daha doğru olan ise bebek uyusa da uymasa da 2 saatte bir emzirilmesidir.

Öncelikle annenin, sütünün miktarının azlığı ile ilgili endişeleri varsa, bu konuda sütünün neden azaldığının farkında olması gerekir.

Anne sütü neden azalır?

Bebeğinizi emzirdikten sonra, bebekte telaşlanma ya da emzirdikten bir saat sonra bebeğinizin acıktığını fark ediyorsanız, bebeğiniz yeterli miktarda doymuyor demektir.

Anne sütün azalmasının en yaygın nedenleri şunlardır:

Süt kanallarının yetersiz olması

Bazı kadınların memelerinde normal şekilde gelişme olmaz ve bebeklerin ihtiyacını karşılayacak kadar süt veren kanalları bulunmayabilir. Bu kanallar, her hamilelikte büyür, emzirme ile daha fazla kanal ve doku gelişimi tetiklenir. Bu nedenle, ilk hamileliğinizden sonra yetersiz sütünüz varsa, bu durum ikinci ve üçüncü hamileliğinizden sonra daha az sorun oluşturacaktır.

Hormonsal veya endokrin problemler

Polikistik over sendromu (yumurtalıkta birçok kist oluşumu), tiroit bezinin az veya çok çalışması, diyabet, hipertansiyon ve hormonsal problemler anne sütünün azalmasına neden olabilir. Bu hastalıklar göğüslere gönderilen hormonsal sinyalleri etkileyerek sütün azalmasına yol açar.

Meme cerrahisi

Meme ameliyatları, hem sağlık hem de güzellik amacıyla yapılabilmektedir. Meme ameliyatları ister estetik isterse de sağlık amacıyla yapılsın, meme başındaki süt kanallarına zarar verebilir.

Doğum kontrol hapları

Emzirme döneminde, doğum kontrol hapı kullandığınızda süt miktarınızın değişimini fark etmeniz zordur. Hap, yama veya enjeksiyon şeklinde kullanılan doğum kontrol yöntemleri, anne sütünde belirgin bir düşüşe neden olabilir. Doğum sonrası ilk 4 ay içerisinde hormonsal doğum kontrol yöntemlerinin kullanılmaya başlanması süt üretimini önemli ölçüde azaltır. Bu nedenle süt üretimini artırmanın ilk adımı bu tür korunma yöntemlerinin uygulanmasının durdurulmasıdır.

Bazı ilaçlar veya şifalı otlar

Psudoefredin (soğuk algınlığı ilaçları), metergin ve bromokriptin gibi ilaçlar anne sütünü azaltabilir. Adaçayı, maydanoz veya nane gibi bitkiler de anne sütünün miktarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Gece emzirmesi

Bebeklerin geceleyin de beslenmesi anne sütünün devamlılığı açısından önemlidir. Bebekler gece sık sık uyanıp anne sütü almak isterler. Eğer anne, bebeğini tam doyurmadan yatırırsa bebek geceleyin daha sık uyanır. Bu iyi bir gösterge ve uygulamadır.

Bebek uyusa da, annenin bebeği uyandırıp geceleyin 1-2 defa emzirmesi gerekir. Gece emzirmesi olmadığı zaman süt üretimi düşmeye başlar.

Prolaktin adı verilen göğüsleri süt üretmeye yönlendiren hormondur ve gece emzirmesi sırasında kanda daha da yüksek miktarda salınır. Gece bebeğinizi beslemediğinizde prolaktin hormonu azalır ve bu süt üretimine yansır.

Doğuma yardımcı ilaçlar veya sarılık

Anneler, epidural anestezi adı verilen belden uyuşturma yöntemi ile doğum yaptığında sütünde azalma meydana gelebilir. Doğumdan 1 ay sonra ise süt kanalları tekrar normal hale döner ve süt üretimi başlar.

Buna ek olarak, yeni doğanlarda sık görülen bir durum olan sarılık, bebeğinizde ağır uykuya neden olabilir ve anne, uyanmadığı için bebeğini emziremez. Emzirilmeyen göğüslerde ise süt üretimi teşvik edilmez.

Her iki durumda da anne sütünü artırmak için göğüslerinizi pompalamanız gerekebilir. Bebeğinizin sarılık tedavisi bittikten sonra normal bir şekilde emmeye başlar ve anne sütünde artış olacağı için pompalamayı bırakabilirsiniz.

Anne sütünü arttırmanın doğal yolları nelerdir?

Bazı gıdaların anne sütünü arttırdığı birçok uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Bu kapsamda, aşağıda sıralanan ve güvenle kullanabileceğiniz 14 doğal süper yiyecek ve tarifler, anne sütünün artırılması ve bebeğinizin beslenmesi açısından önemli yer tutar.

1- Su

Su bir gıda değildir. Ancak bebeğiniz için yeterli miktarda anne sütüne sahip olmanızı sağlamanın önemli bir parçasıdır. Anne sütüyle bebeğinizi besliyorsanız susayıp susamadığına bakmadan en az günde 3 litre su tüketmeniz gerekir.

2- Kurabiye

Anne sütü artırıcı gıdalar tüketilmesinin yanı sıra kurabiye de anne ve bebek için gerekli vitaminleri içerisinde saklar.

Anne sütünü arttıran kurabiye tarifi

 • 1 su bardağı yağ
 • 25 gram tereyağı
 • 1 su bardağı kahverengi şeker
 • 2 yemek kaşığı keten tohumu
 • 4 çorba kaşığı su
 • 1 tatlı kaşığı vanilya
 • 2 tane büyük boy yumurta
 • 2 su bardağı un
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu
 • 3 bardak yulaf
 • 4 çorba kaşığı bira mayası
 • 1 fincan çikolata

Yapılışı:

Fırını 350 derecede ısıtın. Su ve keten tohumunu karıştırıp 35 dakika bekletiniz. İçerisine diğer malzemeleri katıp iyice yoğurunuz. Ceviz büyüklüğünde toplar olarak hazırlayın ve fırında 12 dakika pişiriniz. Anne sütünü artırmak için bu kurabiyeleri gün boyunca tüketiniz.

3- Çemen tohumu

Anne sütünü artırmanın doğal yollarından birisi de çemen tohumu tüketmektir. Sütlerinin artmasını isteyen anneler, çemen tohumlarını kullanmaya başladıktan sadece bir hafta sonra sütlerinin arttığını fark edecektir.

Ayrıca çemen tohumları anne sütüyle beslenen bebek için kalsiyum, vitamin, mineral ve demir bakımından zengindir.

Çemen tohumunu aşırı şekilde tüketmek idrar söktürücü özellik gösterdiği için vücudun su kaybetmesine neden olabilir.

Ayrıca gün içerisinde çemen çayı tüketebilir ve çemen tohumunu yemeklerinizde ve salatalarınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

4- Rezene tohumu

Anne sütü arttırmanın etkili yollarından birisi rezene tohumudur. Rezene tohumu, C vitamini bakımından zengin olduğu için anne sütünü artırır ve aynı zamanda kolik adı verilen gaz sancılarının önlenmesine yardımcı olur.

Buna ek olarak rezene tohumu hem anne hem de bebek için sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışması için harika bir bitkidir. Rezene tohumlarını aktarlardan bulabilirsiniz. Ayrıca eczanelerden rezene tohumu katkılı bitkisel çayları da temin edebilirsiniz.

Rezene çayı nasıl hazırlanır?

Bir su bardağı kaynar suyun içerisine bir çorba kaşığı rezene tohumu katıp 10 dakika dinlendiriniz. Demlediğiniz bu çayı, gün boyunca iki üç defa içebilirsiniz.

5- Taze rezene

Taze rezene yeşil gıdalar arasında anne sütünü artırmak için mükemmel bir sebzedir. Taze rezenenin tüketimini isteğe bağlı olarak hazırlayabilirsiniz. Kavurması, salatası, güveç ve sebze yemeği olarak da tüketilebilen harika bir besindir.

6- Yulaf ezmesi

Anne sütünü artıran gıdaların içerisinde yulaf ezmesi mükemmel bir bitkidir. Yulaf ezmesi anne sütünü artırır ve bebeğin gelişimi için mükemmel bir kaynaktır.

Yulaf ezmesini yoğurt, süt veya meyvelere karıştırarak tüketebilirsiniz.

Yulaf ezmesi aynı zamanda yüksek kolesterolü düşürür ve tansiyonu dengeler.

7- Sarımsak

Sarımsak yemeklerinize sadece lezzet katmakla kalmaz yanı sıra uzun yıllardır anne sütünü de artıran etkili bir gıdadır. Sarımsak aynı zamanda hem anne hem de bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine katkıda bulunur.

Eğer sarımsağın kokusundan ve tadından rahatsız oluyorsanız, sarımsak haplarını veya sarımsak yağı kapsüllerini deneyebilirsiniz.

8- Havuç

Havuç içeriğinde bulunan beta karoten sayesinde anne ve bebek sağlığı için mükemmel bir sebzedir. Ayrıca karbonhidratlar bakımından da zengindir ve vücudun gerek duyduğu potasyumu artırmada etkilidir.

Annenin havucu ısırarak yemesi, fazla kilo problemi olanlar için de önemlidir.

Diyetinize havucu eklemek için birkaç havucu soyun ve parçalara ayırın. Parçalara ayırdığınız havuçları buzdolabına koyarak hızlı ve kolay bir şekilde atıştırın. Havucu bu şekilde tüketebileceğiniz gibi alternatif olarak çorbalarınıza katabilir, reçelini yapabilir ya da kızartılmış şekilde yemeklere ilave edebilirsiniz. Havucun sıralanan şekildeki her bir formu, anne sütünü artırmak için aynı şekilde etki gösterir.

9- Fındık

Fındık ve fıstık türü çerezler, anne sütünü artırmaya yardımcı olabilecek önemli atıştırmalıklardır. Buna ilaveten badem ve kaju fıstığı gibi diğer çerezler de anne sütünü artırmak açısından muhteşem seçeneklerdir. Fındığın faydalarını sadece anne sütünü artırması yönüyle değil bunun yanı sıra bileşiminde yer alan yağlar ve antioksidanlar nedeniyle de çok sağlıklı olduğunu unutmamalısınız. Fındık, badem, kaju ya da fıstık alırken kavrulmamış ve tuzsuz olanlarını tercih ediniz.

10- Yeşil papaya

Anne sütünü artırmak için kullanılabilecek gıdalar listesine yeşil papaya da eklenebilir. Birçok Asya ülkesinde yeşil papaya geleneksel olarak anne sütünü artırıcı bir besin olarak kabul edilir ve kullanılır.

Papatyayı salatalarınızda, kızarmış yemeklerinizde veya et yemeklerinize katarak tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra çevrenizden veya internetten çeşitli tarifler öğrenerek hem mutfağınızı zenginleştirebilir hem de sütünüzü artırabilirsiniz.

11- Anne Sütünü Arttırmak için Kimyon

Kimyon yüzyıllardır anne sütünün artırılması ve bunu teşvik etmek amacıyla kullanılan bir geleneksel tıbbi bitkidir. Kimyon sadece süt üretimi ile ünlü değil, bunun yanı sıra sindirim sisteminin de iyileştirilmesine yardımcı olarak annenin asitlik, şişkinlik ve kabızlık gibi problemlerinde de hızlı bir rahatlama sağlar.

Kimyon tohumu aynı zamanda demir bakımından da zengin olduğu için doğum sonrasındaki emziren annelerin güç kazanarak kendilerini daha hızlı toparlanmasına yardımcı olmaktadır.

Kimyon tohumunu tüketmenin farklı yolları vardır.

Baharat şeklinde yemeklerinize katılabileceğiniz gibi aynı zamanda kimyon çayı demleyerek de faydalarından istifade edebilirsiniz.

Kimyon tohumunun yanı sıra siyah susam da anne sütünü artırma açısından önemli bir etkiye sahiptir. Siyah susam büyük bir kalsiyum kaynağıdır ve aynı zamanda bakır gibi önemli mineralleri de içermektedir. Siyah susamı salatalarınıza veya çeşitli yemeklerinize katarak istifade edebilirsiniz.

12- Fesleğen ya da Reyhan

Fesleğen çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır ve anne sütünü artırması da bu bitkinin sadece bir yönüdür. K vitamini bakımından zengin olan fesleğen, annenin memelerindeki süt bezlerinin gelişimini uyararak süt üretimini teşvik eder. Buna ilaveten sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda iştahı açar ve bağırsak hareketlerini geliştirmektedir.

Fesleğeni kullanmanın çeşitli yolları vardır. Pişmiş çorbalarınıza katabilir veya sebze yemeklerinize fesleğen yapraklarını ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda reyhan şerbeti hazırlayarak isteğinize bağlı olarak bal ile tatlandırabilirsiniz.

Reyhan şerbeti nasıl hazırlanır?

Bir bağ reyhanı iyice yıkadıktan sonra suyunu süzdürün üzerine bir su bardağı şeker ve 1 tatlı kaşığı limon tuzu ekleyerek reyhan yaprakları ezilene kadar yoğurunuz. 2 litre kaynayan suyu reyhan yapraklarının üzerine dökün ve soğumaya bırakınız. Soğuduktan sonra isteğe göre sulandırıp tüketebilirsiniz.

13- Dereotu tohumu

Dereotu tohumu manganez, kalsiyum ve demir bakımından mükemmel bir kaynaktır. Dereotu tohumu uykuyu ve sindirim sistemini iyileştirmek için kullanılabilir. Dereotu hafif bir diüretik etkiye sahiptir. Bu nedenle anne sütünü artırmak amacıyla dereotu tohumu kullanacağınız zaman yeteri kadar su içmeye özen gösteriniz.

Dereotunu turşular, köri, salatalarda ve ana yemeklerin yanında tüketebilirsiniz. Ayrıca dereotu çayını anne sütünü artırmak için günde 2 defa içebilirsiniz.

Bu sitede yer alan diğer 2 yazımızı da okumak isteyebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi