Adet Öncesi Belirtileri Nasıl Geçer? 23 Çok Etkili Yöntem

Adet Öncesi Sendrom Nasıl Giderilir, Adet Öncesi Gerginliğe Ne İyi Gelir?

Adet öncesi sendrom kadınların % 70’ ini etkileyen bir rahatsızlıktır. Pek çok kadın adet dönemi yaklaştığında başta gerginlik olmak üzere pek çok belirti ile karşılaşabilir ve rahatsızlık hissedebilir. Bu belirtilerin çoğu geçici ve bir probleme yol açmasa da belirtilerin sadece % 5‘i çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Adet öncesi sendrom, hastanın geçmişine bakılarak ve adet dönemi gözlemlenerek teşhis edilebilir. Bu teşhisi doğrulamak için hastanın en az iki adet dönemini takip etmesi gerekir.

Adet öncesi sendrom, adet döneminden 10 gün önce belirti gösterir ve çoğu durumda adet döneminin bitiminde bu belirtiler kaybolur.

Bu sendromu yaşayan kadında gerginlik, hassasiyet, aşırı duyarlılık, kötümserlik ve çevreye karşı ilgisizlik gibi belirtiler görülebilir ve bu belirtiler adet öncesi sendrom tanısı konulmasına yardımcı olur.

Adet öncesi sendromun belirtileri nelerdir?

Adet öncesi sendromu belirtileri biraz fazladır ancak çoğu kadın sadece bu problemlerin birkaçı ile karşı karşıya kalabilir.

 • Duygusal ve davranışsal bozukluklar
 • Gerilim veya anksiyete
 • Depresyon
 • Aşırı ağlama halleri
 • Sinirlilik veya öfke durumları
 • İştah da değişiklik
 • Uykusuzluk
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Libido düşüklüğü (istek azalması)
 • Eklem ve kas ağrısı
 • Şiddetli baş ağrısı veya migren
 • Yorgunluk
 • Sıvı tutulumu ile ilgili kilo alım
 • Karında şişlik
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Kabızlık veya ishal durumu
 • Sivilcelenme

Bazı kadınlarda ise fiziksel ağrı ve duygusal stres kadının günlük yaşamını etkileyecek kadar şiddetli hale dönüşebilir.

Adet öncesi belirtiler neden olur?

Beyindeki kimyasal değişiklikler

Ruh hali durumlarında önemli bir rol oynadığı düşünülen serotonin dalgalanmaları (beyin kimyasalı, nörotransmitter) adet öncesi sendrom belirtilerini tetikleyebilir. Yetersiz miktarda serotonin salınımı adet öncesinde depresyona, aşırı yorgunluğa, aşırı yemek yeme isteğine ve uyku sorunlarına neden olabilir.

Depresyon

Şiddetli adet öncesi sendromu yaşayan bazı kadınlarda depresyon tek başına tüm belirtilerin yaşanmasına neden olabilir.

Adet öncesi sendromunun belirtileri hormonal dalgalanmalarla birlikte ortaya çıkar, gebelik ve menopozla birlikte kaybolur.

Tam olarak adet öncesi sendromunun neden olduğu durumlar bilinmemektedir, ancak birkaç faktör bu duruma sebebiyet de verebilir:

 • Hormon fazlalığı nedeniyle vücutta su birikmesi
 • Şeker düşüklüğü
 • Prolaktin yüksekliği (süt hormonu)
 • Psikolojik faktörler
 • Genetik faktörler
 • Egzersiz eksikliği
 • Yeterli uyku uyuyamama
 • Aşırı alkol, tuz, kırmızı et veya şeker tüketimi
 • Sigara
 • Hormonlarda döngüsel değişiklik

Doktora ne zaman başvurulmalı?

Fiziksel ağrı, ruh hali değişiklikleri ve diğer belirtiler günlük yaşamı kötü etkiliyorsa ve bu belirtiler sürekli tekrarlıyorsa en kısa sürede jinekologa başvurulması gerekir. Teşhis doğru zaman diliminde birden fazla yenilenen belirtiler olduğunda, adet ve yumurtlama arasında bulunmadığında yapılır.

Ayrıca aşağıdaki nedenler görüldüğünde doktordan durumunuz hakkında bilgi isteyiniz:

 • Anemi
 • Endometriozis
 • Tiroit hastalığı
 • İrritabl bağırsak sendromu
 • Kronik yorgunluk sendromu
 • Bağ dokusu veya romatolojik hastalıklar

Belirtilerinizi günlük olarak kayıt etmek, adet öncesi sendromunun olup olmadığı teşhisinin bir başka yöntemidir. Her ay adet öncesi sendromunun belirtileri ve menstruasyonu takip etmek, bu belirtilerin düzenli bir şekilde aynı zamanda başlamasıyla adet öncesi sendromunun olası bir nedeni olabilir.

Adet öncesi sendromu tedavi etmenin doğal yolları

1- Sağlıklı beslenme

Sebze, meyve, balık, kümes hayvanları, tam tahıllı gıdalar, nişastalar, fındık ve çiğ tohum tüketimi adet öncesi sendrom belirtilerini hafifletebilir. Bu gıdalar vücudun çeşitli metabolik süreçlerini etkin bir şekilde yürütmek için vücuda gerekli olan besinleri sağlar.

Cips veya kızartma gibi yağlı yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Bu yağlı yiyecekler vücut sisteminizi daha fazla tahriş eder ve kendinizi uyuşuk hissetmenize neden olabilir.

2- Alkol tüketimini bırakın

Alkol tüketimini bırakmak veya azaltmak adet öncesi sendromunun belirtilerinden kurtulmaya yardımcı olmanız olanak sağlayacaktır. Alkol depresan olduğu için adet öncesi sendromu yaşayan kadınlar da daha fazla yorgunluk ve depresif hali hissettirir.

Alkol aynı zamanda vücudunuzdan B vitamini ve mineralleri tükenmesine yol açar. Ayrıca karbonhidrat metabolizmasında da bozulmaya neden olabilir. Vücudun hormonlar üzerinde çalışma yeteneğini etkiler ve bu da vücutta daha yüksek östrojen seviyelerine yol açabilir. Adet öncesi sendromu önlemek için alkol tüketiminden kaçınınız.

3- Stresi etkili bir şekilde yönetin

Günlük yaşamınızdaki hayal kırıklığı kontrolden çıktığında adet öncesi sendromunun belirtileri kötüleşir. Stres yönetimi adet öncesi sendromu belirtilerini kontrol altında tutmak için oldukça önemlidir. Stres, aynı zamanda akne oluşumunun en önemli sebebidir ve bu nedenle adet öncesi sendromu sırasında stresten uzak durmak için ekstra özen göstermeniz gerekir.

Günlük olarak yürüyüş yapmak, stres yönetimi programları, meditasyona katılma, müzik dinleme ve spa bakımı adet öncesi sendromunun belirtilerini hafifletecektir.

4- Aerobik egzersizler yapınız

Aerobik egzersiz ve fiziksel aktivite stres düzeyini hafifletir, endokrini salgılar ve vücuttaki mutluluk hormonlarının salımını arttırır. Ayrıca bu egzersizler kan dolaşımında artışa olanak sağlayarak toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Günlük olarak 20-30 dakika düzenli bir şekilde egzersiz yapınız. Bu egzersizleri bir hafta sonra aşamalı olarak süresini artırınız.

Egzersiz yapmak, adet öncesi sendromunun belirtilerinden rahatlama sağlamanıza yardımcı olacaktır. Ancak adet döneminiz boyunca fiziksel egzersiz yapmak pek tavsiye edilmez.

5- Yağ alımını azaltınız

Aşırı miktarda yağlı gıdaların tüketilmesi karaciğer hastalığına neden olmasının yanı sıra, adet öncesi sendromunun belirtilerini de kötüleştirebilir. Bu nedenle küçük miktarda balık, deniz ürünleri, yağsız et, fındık ve tohum tüketimi oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca pirinç, kepekli tahıllar, meyve ve sebzelerin bol miktarda tüketimi adet öncesi sendromu belirtilerini hafifletebilir.

6- Yüksek sodyum içeren gıdaların alımını azaltınız

Sosisli sandviç, salata sosları ve bunun gibi gıdalar yüksek miktarda sodyum ve tuz içeriğinden dolayı şişkinliğe, göğüs hassasiyetine, vücutta su birikimine ve diğer adet öncesi sendromunun belirtilerine yol açar. Vücudunuzun dostu olmak istiyorsanız yüksek sodyum içeren gıdaları tüketmekten kaçınınız.

7- Doğru karbonhidratlar tüketiniz

Karbonhidrat, adet öncesi sendromunu tedavi etmek için oldukça etkilidir. Taze meyveler, tam tahıllı hububatlar, sebzeler ve ekmek gibi karbonhidrat içeren gıdalar adet öncesi sendromunun belirtilerinden olan aşırı yemek yeme isteğini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, ruh halini iyileştirir, anksiyete, stres, gerginlik ve depresyonu da önlemeye olanak sağlar.

8- Bitkisel çaylar ile kendinize destek olun

Bazı bitkisel çayların tüketimi adet öncesi sendromu belirtilerinin tedavisinde mükemmel bir şekilde profesyonelce görev yapar.

Yatmadan önce bir bardak papatya çayı veya tarçın çayını biraz balla tatlandırılarak tüketiniz. Bu bitki çayları vücudunuzun tamamen rahatlamasına ve huzurlu bir gece uykusu uyumanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca bitki çayları adet öncesi sendromunun bütün belirtilerini etkili bir şekilde önlemeye de olanak sağlar.

9- Omega 3 ile adet öncesi rahatlık

Diyetinize omega 3 bakımından zengin olan gıdaları eklemeniz genel sağlığınızı korumanın yanı sıra, adet öncesi sendromu belirtilerinde de gözle görülür bir iyileşme sağlayacaktır.

Keten tohumu, sardalye, ton balığı, somon balığı, uskumru, ceviz, zeytinyağı, ıspanak, kanola yağı, kekik, fındık yağı, kabak çekirdeği, semizotu, brüksel lahanası ve soya fasulyesi omega 3 bakımından yüksek olan gıdalardır.

Bu gıdaların bol miktarda tüketimi adet öncesi sendromu belirtilerini hafifletmeye katkı sağlar.

10- Yulaf ezmesi ve Adet öncesi sendromu

Yulaf ezmesi, adet öncesinde şeker isteğini bastırmaya yardımcı olur.

Ayrıca çavdar ekmeği, basmati pirinci ve bazı meyvelerde adet öncesi sendromunu hafifletmede önemli bir rol oynar.

11- Serotonin bakımından zengin olan gıdaları tüketin

Serotonin tüketimi ruh halini geliştirir, depresyon, anksiyete ve üzüntüden kurtulmak için harika bir tamamlayıcı görevi görür.

Serotonin içeren gıdaların en önemlisi avokadodur. Avokado, doğal serotonin kaynağıdır. Ayrıca papaya, patlıcan ve ananas vücuttaki serotoninin temel kaynaklarını oluşturur. Bu gıdaların bol miktarda tüketimi adet öncesi sendromunun belirtilerini önlemeye yardımcı olur.

12- Muz adet öncesinde mutlaka alınmalıdır

Muz, zengin bir potasyum kaynağı olduğu için enflamasyon, şişkinlik, vücutta su birikmesi ve diğer adet öncesi sendromunun belirtilerinde muazzam bir şekilde rahatlatma sağlar.

Potasyum bakımından zengin olan diğer gıdaların arasında siyah kuş üzümü, incir, patates, soğan, brokoli ve domates de bulunur. Adet öncesi sendromunun belirtilerini sık sık yaşıyorsanız bu gıdaları diyetinize ekleyerek bol miktarda tüketiniz.

13- Karabiber ile kramplara son

Karabiber adet öncesinde oluşan krampları, baş ağrısı, sırt ağrısı gibi belirtileri rahatlatır.

Bir yemek kaşığı aloe vera jelinin içerisinde bir tutam karabiber ekleyin ve karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı günde 3 kez tüketin.

Diğer yandan, bir miktar kimyon ile aloe vera jelinin tüketimi de adet öncesi sendromunun belirtilerini büyük ölçüde tedavi eder.

14- Tavuk (derisiz)

Tavuk, zengin bir B6 vitamini kaynağıdır. Bu B6 vitamini kaynağı olan besin, genellikle adet öncesi sendromundan dolayı muzdarip olan kadınları rahatlatmaya olanak sağlar. B6 vitamini depresyonu rahatlatmaya yardımcı olur, ruh halini iyileştirir ve vücuttaki serotonin seviyesini artırır.

Süt, balık, kepekli tahıllar, kahverengi pirinç, fasulye, soya fasulyesi, yeşil yapraklı sebze ve ceviz B6 vitamini bakımından zengin olduğu için diyetinize ekleyip bol miktarda tüketiniz.

15- Makarna tüketebilirsiniz

Magnezyum eksikliği kas krampları ve karın ağrısına neden olabilir. Makarna vücudun hormonal dengesini korumak için gerekli olan magnezyumu içerir.

Patates, tahıl ve yeşil sebzeler magnezyum bakımından zengin olduğu için diyetinize ekleyip bol miktarda tüketebilirsiniz. Bu magnezyum açısından zengin olan gıdaların tüketimi adet öncesi sendromunun belirtilerini büyük ölçüde ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

16- Soğuk kompres yapınız

Adet öncesi sendromundan kaynaklı olarak aşırı stres ve gerginlik çekiyorsanız soğuk içecek sizi rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Diğer yandan, ince bir bezin içine birkaç parça buz koyup kaslarınıza veya karın bölgenize soğuk kompres uygulamanız adet öncesi sendromu sırasında görülen belirtileri ve şiddetli baş ağrısını önlemeye yardımcı olacaktır.

17- Düzenli uyumaya dikkat

Uyku düzeninizin bozuk olması günlük hayatınızı perişan bir hale getirebilir. Ayrıca uyku düzeninizin bozuk olması, adet öncesi sendromu belirtilerinden olan yorgunluk ve halsizliği büyük ölçüde tetikleyebilir. Adet öncesinde düzenli uyku uyumak bu sendromun en etkili ilaçlarından biridir.

18- Hayıt otu ile hormonlarınızı dengeleyiniz

Hayıt otu göğüs ağrısı, ödem, hassasiyet, kabızlık, depresif, sinirlilik, baş ağrısı ve öfke gibi adet öncesi sendromu belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olur.

Ayrıca hayıt otu, kadınların üreme döngüsünü düzenleyen birçok hormonu da etkileyebilir.

Hayıt otunu kapsül, toz veya sıvı şeklinde kullanabilirsiniz. Bu türleri eczanelerden, baharatçılardan veya marketlerden temin edebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken nokta ise, hayıt otunun doz aşımı kullanılması baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kızarıklık, mide rahatsızlığı ve kaşıntıya neden olabilir.

19- Maca

Maca adet öncesi sendromu belirtileri için akla gelebilen doğal ilaçlardan biridir. Bu bitki yıllardır doğurganlığı arttırmak için kullanılmıştır. Maca kadın hormonunun dengelenmesinde, adet sorunlarının çözülmesinde ve menopoz belirtilerinin giderilmesinde mükemmel derecede etkili olabilir. Ayrıca maca bağışıklık sisteminizi de güçlendirmeye yardımcı olur.

20- Karayılan otu şifalı bitkisi

Karayılan otu menopoz, adet öncesi sendromu, akne, ağrılı adet dönemi ve kemiklerin zayıflaması gibi belirtileri hafifletebilir. Özellikle irritabilite veya uyku bozukluğunu tedavi etmek için kullanıldığında mükemmel bir etki sağlayabilir.

Karayılan otu anksiyete, ateş, romatizma, boğaz ağrısı ve öksürükten kurtulmanıza da olanak sağlayabilir. Ayrıca karayılan otu, cildin görünümünü de iyileştirmeye olanak sağlar.

21- Dulavrat otu

Dulavrat otu tohum, yaprak ve kök de dâhil olmak üzere birçok kısmı çeşitli hastalıklar üzerinde kullanılabilir. Dulavratotu bakterilere karşı savaşır, mikropları öldürür ve ateşi düşürebilme özelliğine sahiptir.

Ayrıca enflamasyonu önler, hormonları düzenler ve hormonal dengesizliğe neden olan belirtileri hafifletmeye de yardımcı olabilir. Bu bitkinin özellikle adet öncesi sendromunu hafifletmesi göz ardı edilemez.

Dulavrat otu kanser, soğuk algınlığı, anoreksiya, nevroza, eklem ağrısı, gastrointestinal şikâyetler, mesane enfeksiyonu, akne ve sedef hastalığı tedavisinde de kullanılır. Ayrıca bu bitki yüksek tansiyon, karaciğer hastalığı ve aterosklerozun tedavisine de katkı sağlayabilir.

22- Ginkgo ve Adet öncesi sendromu

Yapılan araştırmalara göre ginkgo göğüs ağrısı ve göbek ağrısı gibi adet öncesi sendromunun belirtilerini sakinleştirdiği kanıtlanmıştır. Bu bitkinin yaprağı duygu bozukluklarını ve depresyonu tedavi etmek için kullanılabilir.

Ginkgonun tohumları mantarı ve birçok bakteriyi öldürerek enfeksiyonları önleyen maddelere sahiptir.

Adet öncesi sendromunun belirtilerinden rahatlama sağlamak için düzenli olarak ginkgoyu kullanınız.

23- Yabani (vahşi) yam

Yabani yam, kadınlarda bulunan östrojeni üretmek için kullanılabilecek kimyasallardan oluşur ve kadınların adet sorunlarından kurtulmasına yardımcı olur.

Ayrıca divertikülozis, romatoid artrit ve safra kesesi olarak bilinen bağırsak bozukluğunu da tedavi etmek için kullanılır.

Adet öncesi sendromunun belirtilerini ve ateş basması gibi menopoz belirtilerini hafifletmek için yabani yamdan üretilen kremleri kullanabilirsiniz.

Şu 2 sağlık konulu yazımızı da okumalısınız:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi